شناسه : 35270517
کارشناس واحد پیشگیری بهزیستی بافق:


کارشناس واحدپیشگیری بافق گفت: متاسفانه چندین سال است که سن ازدواج کاهش پیداکرده و آموزش این مفاهیم در آموزش وپرورش ‌(مقطع راهنمایی و دبیرستان) می‎تواند به پیشگیری از طلاق کمک کند که آموزش و پرورش اجازه برگزاری کلاس های پیش از ازدواج را در مدارس به کارشناسان ما نمی دهد.

به گزارش صبح بافق؛ نشست خبری رئیس و کارشناسان اداره بهزیستی بافق با محوریت موضوعات خودکشی، طرح های پیشگیری از آسیب های اجتماعی و دوره های آموزشی مربیان و مسئولان فنی مهدهای کودک در محل اورژانس اجتماعی برگزار شد.

بتول کریمیان کارشناس واحد پیشگیری در این نشست گفت: واحدپیشگیری و اورژانس باهم در ارتباط هستند.در بهزیستی سه نوع پیشگیری قبل از بیماری،هنگام بیماری وبعدازبیماری است که مراحل آن انجام می شود.

وی در ادامه افزود: پیشگیری اول زمانی است که هنوزفرد دچار بیماری نشده واقدامات اولیه را انجام می دهیم در پیشگیری دوم فرد دچاربیماری شده وباید اورا درمان کرد و  پیشگیری سوم فرد بیمار برای درمان اقدام نکرده و با ارائه راهکارهای مناسب از تشدید بیماری و تبعات جلوگیری تا فرد بیمار بازتوانی خود را بدست آورد.

کارشناس واحدپیشگیری بافق تصریح کرد: مثلا اگر شخص نمی خواهد یا نمی تواند اعتیاد را ترک کند در شهرستان  کمپ ترک اعتیاد وجود دارد که علاوه بر کمک به ترک اعتیاد برای  افرادی که اقدام به ترک ننموده اند وقصدی هم برای ترک کردن ندارند وسایلی خاص در محل های احتمالی  مصرف کنندگان قرار میدهد تا از بروز بیماری هایی مثل ایدزو هپاتیت و عارضه های جانبی سوء مصرف مواد پیشگیری شود.

 کریمیان در حوزه پیشگیری از آسیب ها نیز بیان داشت: در این حوزه یکی از این آموزش ها، آموزش پیش از ازدواج است که در این دوره مباحثی از جمله ضرورت آموزش پیش از ازدواج، کسانی برای ازدواج مناسب نیستند، علت ازدواج و ملاک های یک ازدواج موفق  را به افرادی که درشرف ازدواج هستند آموزش داده می شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته به ۲۰۰ نفر از افراد این آموزش ها ارائه شد که امیدواریم در سال جاری افزایش پیدا کند.

کریمیان به کاهش سن ازدواج اشاره و بیان داشت: متاسفانه چندین سال است که سن ازدواج کاهش پیداکرده و آموزش این مفاهیم در آموزش وپرورش ‌(مقطع راهنمایی و دبیرستان) می‎تواند به پیشگیری از طلاق  کمک کند که آموزش و پرورش اجازه برگزاری کلاس های پیش از ازدواج را  در مدارس به کارشناسان ما نمی دهد.

این کارشناس بهزیستی به آموزش زوج های جوان بعد ازدواج هم اشاره و تاکید کرد: این دوره از آموزش مربوط به بعد از ازدواج است که زوجین باید برای دریافت سند ازدواج حتما در این کلاس شرکت کنند که در حدود۱۶ساعت است. این دوره فقط در سطح استان یزد وشهرستان ها طبق تفاهم نامه ای که با دادگستری، بهزیستی،اداره ثبت احوال و دفاتر ازدواج به امضاء رسیده برای کاهش بروز طلاق در سطح استان برگزار می شود.

کریمیان افرود: مباحث این دوره نیز ویژگی‎ های ازدواج موفق و خانواده هایی که زندگی مناسب دارند، ارتباط با همسر، علت  تعارض و اختلاف باهمسر ونحوه حل آن و تفاوت هایی که بین زن ومرد وجود دارد مطرح می شود که در سال گذشته ۴۱۲نفر در این دوره شرکت کردند.

وی درادامه در خصوص کارگاه مهارت های زندگی گفت: این کارگاه به پیشگیری از اعتیاد و خودکشی و خیلی از آسیب های اجتماعی که ممکن است برای فرد اتفاق افتد کمک می کند. در سال گذشته این طرح  در مدارس، پایگاه‎ها و محله ها درقالب ۵۷کارگاه برگزارشد. در این کارگاهها آموزش خودآگاهی، مهارت همدلی، ارتباط مؤثر، تفکرخلاقانه و نقادانه، مدیریت احساس و خشم  به مدت ۳۶ ساعت به افراد آموزش داده می شود.

کارشناس واحدپیشگیری بهزیستی بافق درباره پیشگیری از اعتیاد اظهار داشت: دو موسسه ‌( پایگاه  بصیرت جوان ) وموسسه مهرورزان نیک اندیش  در شهرستان با برگزاری دوره ها و کلاس های آموزشی در بحث پیشگیری از اعتیاد فعالیت می کنند.

کریمیان به اصلی ترین عامل  طلاق در بافق پرداخت و بیان داشت: متاسفانه عامل اصلی طلاق در شهرستان بافق اعتیاد است ودر مرحله بعد نیز خیانت زوجین است.

کریمیان ادامه داد: برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حال اجرای دوطرح در سال جاری هستیم که یکی از این طرح ها مشاوره پیش از ازدواج است که زوجین قبل از ازدواج باید جهت بررسی بعضی از مسائل از جمله تفاوت سنی زوجین، شرایط فرهنگی خانواده ها در این طرح به مشاور مراجعه کنند.

کارشناس واحد پیشگیری بهزیستی بافق در پایان گفت: طرح آموزش داوطلبان و علاقمندان به حوزه آسیب های  اجتماعی است که از آموزش دیدگان در این طرح انتظار می رود تا علاوه بر شرکت  در دوره های آموزشی وبهره گیری از اطلاعات  کاربردی مباحث آموزش های پیش از ازدواج، زوج‌های  جوان، مهارتهای زندگی، پیشگیری  از معلولیت ها و غربال شنوایی، ارتقاء ذهنی شیرخوارگان، پیشگیری از اعتیاد را در مساجد، محلات و پایگاه ها به افراد دیگر جامعه نیز آموزش دهند. معیارهای مورد نظر برای افراد داوطلب، علاقمندی به انجام وظایف و داشتن مدرک حداقل دیپلم می باشد. علاقمندان می توانند با شماره ۳۲۴۳۷۸۲۸(خانم کریمیان )تماس  و ثبت نام کنند.

 

انتهای پیام/