شناسه : 35969238
در گفتگو با پرستار نمونه بافقی:


پرستار نمونه بافقی گفت: از کودکی به پزشکی علاقه مند بودم و کتاب های زیست شناسی که در رابطه با آفرینش ونحوه مبارزه بدن انسان در برابر بیماری ها بود را می خواندم و از این طریق وارد شغل پرستاری شدم ومشوق من در این راه خانواده من بودند

به گزارش صبح بافق؛ پنجم جمادی الاول روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت عاشورا پس از شهادت امام حسین(ع) ، حضرت زینب کبری (س) است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین(ع) و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد. درود بی پایان خداوند بر این بانوی بزرگ  اسلام باد.

به همین مناسبت مصاحبه ای با پرستار نمونه بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) بافق، اعظم مسلمان  انجام دادیم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

لطفا خودتان را معرفی کنید واز سوابق کاریتان بگویید؟

اعظم مسلمان هستم کارشناس بیهوشی اتاق عمل و 11 سال است در اتاق عمل بیمارستان ولی عصر(عج) بافق در حال خدمت به بیماران هستم.

شغل پرستاری را با چه انگیزه ای انتخاب کردید و مشوق شما در این زمینه چه کسانی بوده اند؟

از کودکی به پزشکی علاقه مند بودم و کتاب های زیست شناسی که در رابطه با آفرینش ونحوه مبارزه بدن انسان در برابر بیماری ها بود را می خواندم و از این طریق وارد شغل پرستاری شدم.  مشوق من در این راه پدرومادرم بودند.

آیا شغل پرستاری تاثیری هم در زندگی شما داشته یا خیر؟

به هرحال پرستاری یک شغل پراسترسی است چون شیفت شب دارد روزهای تعطیل و عید سرکار هستیم و برای خانم ها مشکل تر است ولی سعی کردم در زندگی شخصی خودم تاثیری ایجاد نکنم.

به نظر شما یک پرستار خوب باید چه ویژگی های داشته باشدو کدام ویژگی مهم تر است؟

 پرستار خوب کسی است که احساس مسئولیت پذیری بالا، وجدان کاری و خوش اخلاق باشد تا با بیمار ارتباط خوبی برقرار کند تا بتواند بهترین کارها را برای وی انجام دهد.

تلخ ترین و شیرین ترین خاطره دوران پرستاری خود را بیان کنید؟

تلخ ترین خاطره دوران پرستاری من مربوط به فوت پرستار پرتلاش، مهربان، سخت کوش و دلسوز ما آقای محمودی بود که در اثر فشار کاری و استرس باعث سکته قلبی این پرستار فداکار شد که خیلی سنگین و سخت برای من بود.

شیرین خاطره هم مربوط به پسر 11 ساله ای بود که در ایام عید بر اثر افتادن از روی تاب شریان اصلی دستش پاره شده بود و با زحماتی که پرسنل اتاق عمل و اورژانس انجام دادند باعث شد دست این بیمار قطع نشود.

رابطه پرستاری با خدمتگزاری به مردم چیست؟

پرستار رابطه مستقیمی با بیمار دارد و هرچه با بیمار بهتر رفتار کنیم می توانیم بهترین کارها را برای وی در مدت بستری در بیمارستان انجام دهیم. گرچه در محیط های کوچک کار کردن سخت و مشکل است.

اگر پرستار نمی شدید ،چه شغلی را انتخاب می کردید؟

اگر به گذشته برگردم بازهم شغل شریف پرستاری را انتخاب خواهم کرد.

آیا از حقوقی که می گیرید راضی هستید؟

پرستارها در کل کشور در یک سطح هستند و در قبال خدماتی که پرستاران انجام می دهند حقوق ناچیزی دریافت می کنند اما در کشورهای دیگر تفاوتی بین پزشک وپرستار نیست. در ایران پرستاران نسبت به شیفت کاری و استرسی که دارند جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود.

صحبتتان با مسئولین؟

مسئولین توجه ویژه ای به شهرهای کوچک داشته باشند چون مردم از خدمات ناراضی هستند. امکانات بیشتری برای شهرستان در نظر بگیرند، هر چه امکانات بیشتر باشد پرستار هم بهترین اقدامات را برای بیمار انجام خواهد داد.

برای کسانی که تازه قدم به این عرصه گذاشتند ویا میخواهند پرستاری را به عنوان حرفه خود انتخاب کنند چه توصیه های دارید؟

در درجه اول باید علاقه مند به این رشته و از مشکلات آن هم اطلاع داشته باشند ، دلسوز ومهربان ودقت بالایی داشته باشند چون پرستاری  با جان انسان ها در ارتباط است.

با شنیدن کلمات زیر اولین جمله ای که به ذهنتان خطور می کند چیست:

آمبولانس: مریض های بدحال و تصادفی

اورژانس: کد99

شیفت شب: نگران فرزندان

دارو: آرامش خاص به بیماران

انتهای پیام/ع.ع