شناسه : 36731857


نماز جمعه وقتی رونق دارد و صفوف آن شلوغ است که شرایطی داشته باشد.

صبح بافق؛
بسم الله الرحمن الرحیم
نماز جمعه وقتی رونق دارد و صفوف آن شلوغ است که شرایطی داشته باشد.
آیا نماز جمعه ها رسانه انقلاب هستند؟
صف های اول ؛ به عمّارها و تمّارها  مزین است یا مفتخر به اشعری ها و اشعث ها ؟
 جایگاه و مظهر "اختلاف " طبقاتی کجاست؟
آیا اخباری که به گوش مردم نمی رسد، از این تریبون بیان می شود. تا نماز جمعه ای مورد قبول و جذابی داشته باشیم.
 امام جمعه هم سخنگوی مردم است و هم سخنگوی حکومت.سطحی بودن خطبه ها یا بیان نشدن حرف مردم ایراد است

 امام جمعه باید طبیب سیاسی جامعه باشد. درد جامعه را بداند و روز جمعه نسخه بیاورد و فقط نخواهد دائم مُسکن به جامعه بدهد . قراراست  مخاطبان را برای یک سال آینده به کدام جایگاه فکری و معنوی برساند.
اگر یک هفته دشمن مخصوصا با فضای مجازی توطئه کند، نمازجمعه باید مثل یک شلنگ آب باشد که گرد و غباری که جمعیت را فراگرفته، بزداید.
اما بعد...
الحْمْدُ لِلَّهِ الَّذِى نجَّئنَا مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ : ستايش براي خدايي است که ما را از قوم ستمگر نجات بخشيد!(آیه 28 از سوره مبارکه مومنون)
سرنگونی یک حکومت طاغوت،دیکتاتور و ستمگر و شکل گیری انقلاب اسلامی و برقراری نظام اسلامی در یک کشور بزرگ، نعمتی کم نظیر بلکه بی نظیر بود؛ دوست و دشمن، تصور تحقق چنین پدیده ای را نمی کردند؛ این نعمت، از آنچه ما فکر کنیم، بسیار عظیم تر است و البته وظایف ما هم سنگین تر از آن چیزی است که عمل کردیم.
رهبرحکیم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای دامت برکاته در بیانه گام دوم ضمن تبیین دستاوردهای شگرف چهل ساله انقلاب،این گام دوم که آرمان بزرگش ایجاد تمدن نوین اسلامی وآمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی ارواحنا فداه را بیان کرده واز آحاد مردم خواستند که با قوت خدا داد به سوی آینده خیز بردارند و حماسه بیافرینند. و یکی از این بندها تلاش و جهاد در معنویت واخلاق جامعه است علاوه بر اینکه حکومت خود باید منش و رفتار اخلاقی و معنوی داشته باشد و زمینه را برای رواج آن در جامعه فراهم کند، یکی از وظایف امام جمعه ها و روحانیون معظم بحث معنویت واخلاق است.  روحانیون مبارز و متعهد به اسلام، در طول تاریخ و در مسیر تعلیم و تربیت و هدایت نسل‌ها همت گماشته‌اند و همیشه پیشتاز و سپر بلای مردم بوده‌اند. ان شاءالله این همت همیشگی و پابرجا بماند که اگر این چنین باشد خیلی از مسائل و مشکلات حل شده و دیگر دشمن و پیاده نظام آن نمی تواند با دروغ پردازی و فریب و استفاده از تئوری فشار از پایین چانه زنی از بالا خواسته خود را به کرسی بنشاند.
باید نماز جمعه های ما به نحوی باشد و اخباری که به گوش مردم نمی رسد، از این تریبون بیان شود. تا نماز جمعه ای مورد قبول و جذابی داشته باشیم. اگر یک هفته دشمن مخصوصا با فضای مجازی توطئه کند، نمازجمعه باید مثل یک شلنگ آب باشد که گرد و غباری که جمعیت را فراگرفته، بزداید.
باید امام جمعه وروحانیون محترم از این ظرفیت بالای عبادی – سیاسی استفاده کرده وبا پررنگ کردن نهایت استفاده به خصوص در بحث معنویت واخلاق جامعه را ببرند. چرا که در مراسم هفتگی اجتماعی مسلمین،«نماز جمعه» جایگاه والایی دارد و نه تنها یک عبادت، بلکه مظهر وحدت مسلمین و شکوه و عظمت اسلام است و آگاهی پیروان قرآن را بالا می برد و "نماز عبادی، سیاسی" محسوب می گردد.
قرآن کریم صریحاً مؤمنان را به حضور در نماز جمعه دعوت فرموده است و در آن آیه آمده است: هنگامی که صدای مؤذن بلند شد و دعوت به نماز شدی، معامله و تجارت را رها ساز و برای انجام این واجب الهی حاضر شو، که از همه چیز برای شما بهتر است اگر بدانید.
نمازجمعه علاوه بر اهداف عبادی و تربیتی، رویکردی به حکمتها و مصلحتهای اجتماعی هم چون وحدت و همدلی، تعاون و برادری، عدالت و انصاف، و صلح و همزیستی دارد.
سخنانی که همگان را به تقوا و رستگاری فرا می خواند، آحاد جامعه را از شرایط و وضعیت یکدیگر آگاه می سازد، و نیرو و توان آنان را جهت رفع مسائل و مشکلات جامعة اسلامی بسیج می کند.
حضرت امام خمینی (قدس سره) درباره نمازجمعه در کتاب تحریر الوسیله چنین می فرماید: سزاوار آن است که امام جمعه در خطبه اش مسائل مربوط به مصالح دینی و دنیایی مسلمانان، حوادث خوب و بد و شرایط مساعد و نامساعد جامعة مسلمان، مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که در استقلال و کیان مسلمانان مؤثر است، و هر آن چه که مسلمانان در معاد و معاش به آن نیازمندند، تذکر دهد. هم چنین شایسته است که امام جمعه، چگونگی رفتار و کردار با کشورها و جامعه های غیرمسلمان را با نمازگزاران در میان گذارد و آنان را از توطئه ها و دخالت های برخی کشورهای بیگانه در امور سیاسی و اقتصادی مسلمانان آگاه سازد.
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم : مَن أتَى الجُمُعَةَ إيمانا وَاحْتِسابا ، اسْتَأنَفَ العَمَلَ
هر كس از سَرِ ايمان و براى رسيدن به ثواب الهى به نماز جمعه برود ، اعمال خود را از سرگيرد [يعنى تمام گناهانش آمرزيده شده است *حکمتنامه الفقیه،ج1،ص427
سلام برحضرت بقیه الله ارواحنا فداه و سلام بر ارواح طیبه شهیدان والامقام و روح مطهرامام بزرگوار و سلام بر امام مسلمین امام خامنه ای دامت برکاته وسلام بر همه ملت عزیزایران
محمدمهدی فتوحی بافقی