شناسه : 35876673
مدیر جهاد کشاورزی بافق خبرداد:


مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت: پنج تن محصول گرمسیری کینوآ از چهار هکتار مزارع این شهرستان برداشت و روانه بازار استان یزد و مناطق همجوار شد.

به گزارش صبح بافق؛ مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت: پنج تن محصول گرمسیری کینوآ از چهار هکتار مزارع این شهرستان برداشت و روانه بازار استان یزد و مناطق همجوار شد.

حمید عسکری باقرآبادی رقم کشت‌شده را « تی تی کاکا» عنوان کرد و افزود: این محصول در مزارع روستاهای دشتخون، علی‌آباد، اکبرآباد، صدرآباد و حسن‌آباد اطراف شهر بافق برداشت‌شده است .
وی دوره رشد آن را سه ماه اعلام  و یادآور شد: این گیاه با شرایط آب‌وهوا و اقلیم بافق سازگاری دارد و در سه‌ماهه فصل پاییز به ثمر می‌رسد و برداشت می‌شود.
عسکری باقرآبادی اظهار داشت: این گیاه شبیه غله و دارای پروتئین است و از دانه‌های آن برای مداوای بیماری دیابت، رفع مشکلات گوارشی و سیالیک و از ساقه، علوفه و کاه آن برای خوراک دام و بعضاً سبزی تازه استفاده می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی بافق با یادآوری اینکه کینوآ ، گیاه سنتی است که قدمت پنج‌هزارساله دارد، تصریح کرد: این گیاه بسیار سبک‌تر و خوش‌هضم تر از دانه‌های برنج است و منبع غنی پروتئین، منیزیم، فیبر، فسفر، ویتامین ب 2، پتاسیم و دیگر مواد معدنی مانند‌ آهن هست.
وی بابیان اینکه کینوآ از گیاهان کم آبخواه است و با آب و زمین شور هم سازگاری دارد گفت: کشت این گیاه از سیاست‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی به شمار می‌رود و چنانچه فواید آن ترویج و برای عرضه، بازاریابی مناسب صورت گیرد کشاورزان بیشتری در شهرستان بافق به کشت این محصول ترغیب و تشویق خواهند شد.
این مسئول پیش‌بینی کرد که این محصول با استقبال کشاورزان بافقی روبرو شود و سال آینده کشت آن پنج الی 6 هکتار افزایش یابد.
عسکری باقرآبادی، طول دوره کوتاه رشد(حدود سه ماه) ،کم آبخواه بودن با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر را از ویژگی‌های مهم آن خواند و یادآور شد: هم‌اینک بیش از 10 نفر بهره‌بردار در این حوزه به کار مشغول هستند.
کینوآ به خاویار گیاه شهرت دارد و با توجه به وجود مقدار زیاد آهن، اسیدفولیک ،کلسیم، امگا 3 و اسیدهای آمینه، برای کنترل و پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است.
کینوآ گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود و به خانواده اسفناج شباهت دارد، در آمریکای جنوبی می‌روید و نحوه طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است.
محصولات عمده بافق پسته، خرما، جو، گندم و روناس است، مزارع و باغ‌های آن با آب 121 رشته قنات و از طریق 127 حلقه چاه کشاورزی عمیق و نیمه عمیق آبیاری می‌شود.

منبع: