شناسه : 35915663


به همت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستان طرح ملی جنگلانه در مراتع دشت شیطور برگزار شد.

به گزارش صبح بافق؛ با حضور خانم دکتر معتمدنیا نماینده انجمن ابخیزداری ایران در استان یزد، ذولفعلی نژادمدیرکل زندان های استان و معاونین، مدیرکل بنیاد تعاون زندان ها، رئیس ترویج و روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی، بخشدار بخش مرکزی، اعضای شورا و دهیاران روستاهای شیطور و دولت آباد و جمعی از دوستداران طبیعت طرح ملی جنگلانه با هدف احیای پوشش گیاهی در مراتع لرد شیطور برگزار شد.

کمال کریمی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق در حاشیه این مراسم گفت: همزمان با روز ملی جنگلانه برای احیای پوشش گیاهی از دست رفته و همچنین بذرکاری گونه های مثمر و گیاهان داروئی از جمله قیچ، اشترک، انغوزه و درمنه در بالغ بر 100 هکتار از مراتع دشت شیطور و دولت آباد با همت جمعی از مسئولین و طبیعت دوستان کشت شد.

وی گفت: طرح جنگلانه یک طرح ملی و  مردمی و خودجوش بوده که با هدف ترمیم،احیا و افزایش پوشش گیاهی و در نهایت تنوع زیستی گونه های بومی در مناطق جنگلی و مرتعی می باشد که سبب تقویت و انسجام نیروهای محلی با یکدیگر و همچنین سازمانهای دولتی می شود. با افزایش پوشش گیاهی سبب کاهش فرسایش خاک و لذا حفاطت آب و خاک می گردد.

پورامینی بخشدار بخش مرکزی نیز اظهار داشت: با حضور جمعی از مردم در دشت شیطور با هدف حفظ و توسعه پوشش گیاهی اقدام به کاشت بذر در این مرتع شد.

وی در ادامه افزود: این کار با دو هدف حفظ منابع طبیعی و حمایت از دامداران منطقه انجام شد و با توجه به پوشش گیاهی این منطقه و کاهش بارندگی با اقداماتی که در حال انجام است وضع موجود حفاظت شود. حدود 10 دامدار از این دشت در حال تامین ارتزاق هستند و گاهاً نیز با تائید اداره منابع طبیعی دربعضی از مواقع سال نیز در اختیار بعضی از دامداران قرار می گیرد.

ذولفعلی نژاد مدیرکل زندانهای استان یزد هم تصریح کرد: علت حضور این ارگان در طرح ملی جنگلانه، مشارکتی که  اداره کل زندانها با منابع طبیعی دارد و براساس تفاهم نامه سعی کردیم اشتغال را در این حوزه تعریف و با ادارات و نهادهای خصوصی در این حوزه وارد عمل شدیم و اقدامات خوبی در به کارگیری زندانیان انجام شده است.

وی در ادامه گفت: در شهرستان بافق 25 نفر از مددجویان طرف قرارداد بنیاد تعاون با اداره کل منابع طبیعی و شهرستان در حال انجام وظیفه هستند و در سال گذشته هم این کار انجام و در آینده نیز این تعداد افزایش خواهد یافت و هدف استفاده از توان و استعداد این مددجویان است.

این مراسم به همت اداره منابع طبیعی و آبخیزدای شهرستان بافق، انجمن گلبو و شورا و دهیاری روستاهای شیطور و دولت آباد برگزار شد.

انتهای پیام/