شناسه : 37299978
یادداشت؛


در هفته ای که گذشت؛ دولت تدبیر و امید جناب آقای حسن روحانی در اقدامی به دور از هرگونه تدبیر و به شدت ناامید کننده با افزایش قیمت بنزین آن هم بصورت آنی و چند ده برابری نهایت کار نابلدی سیاسی و امنیتی خود را در معرض دیدگان ملت نهاد و با نهایت بی خردی سیاسی کشور را دچار آسیب های امنیتی متعدد کرد.

به گزارش صبح بافق؛ در هفته ای که گذشت؛ دولت تدبیر و امید جناب آقای حسن روحانی در اقدامی به دور از هرگونه تدبیر و به شدت ناامید کننده با افزایش قیمت بنزین آن هم بصورت آنی و چند ده برابری نهایت کار نابلدی سیاسی و امنیتی خود را در معرض دیدگان ملت نهاد و با نهایت بی خردی سیاسی کشور را دچار آسیب های امنیتی متعدد کرد.

▪️اقدام فوق علاوه بر انتقادات فنی و جدی اقتصادی و سیاسی، به وضوح هر چه تمام تر از منظر امنیتی صاحب نقص بود و این نقیصه را تشخیص دادن هیچ اقدام بخصوص و صرف وقت زیادی را نمی‌طلبید!
اشکال زایی امنیتی این تصمیم آنچنان بدیهی بود که هر آنکس که اندک مطالعه ای در باب جنبش های اجتماعی داشته است می‌توانست نتایج این تصمیم را تشخیص دهد .
ولیکن دولت ناباورانه و بدون هیچ گونه التفات به توصیه ها و هشدار های مطروحه در این باب در اقدامی دست به عملیاتی نمودن تصمیمی زد که علاوه بر آسیب های معنوی فراوان در بعد مادی نیز به شدت هزینه زا بود .

▪️این اقدام روان جمعی کشور را جریحه دار کرد و اگر نبود تدبیر مقام معظم رهبری و همینطور حس علاقه ملت به انقلاب مقدس اسلامی ایران معلوم نبود که نتیجه و آخرت این فعل به کجا ختم میشد!
اقدامی که نه میتواند آن غایت های مد نظر را فراهم آورد و نه از بعد روانی تأثیر مطلوب بر جامعه دارد!
گرانی آنی و به لحظه قیمت بنزین؛ آن هم در وضعیت اقتصادی فعلی کشور، صاحب تبعات عظیم است که با چشم پوشی از ابعاد اقتصادی و سیاسی و امنیتی که رو بنای این مهم اند، نمیتوان از ابعاد روانی که از اساسی ترین علل حوادث اند چشم پوشید.
وضعیت روانی ناشی از گرانی های عجیب و بدون پیشینه منطقی، مولفه ای است اساسی که مابقی وقایع بر روی آن شناورند .

▪️علیت مسائل روانی در تکانه های شدید اجتماعی اجتناب ناپذیر و غیر قابل چشم پوشی است .
این گزاره علاوه بر مویدات تجربی فراوانی که در طول تاریخ سیاسی داشته و وجهه موجهش در روانشناسی اجتماعی؛ دارای پشتوانه استدلالی و معقول نیز می‌باشد .
همانطور که فرد گرفتار در اغتشاش روانی گاها کنترل ناپذیر میشود و استرسور ها و عوامل نامیزانی روانی، از او سلب اختیار میکند و او را به ورطه اعمال مختلف الشکل و مضر می‌کشاند؛ جامعه نیز که از افراد تشکیل شده است اگر دارای سلامت روانی نباشد گرفتار خواهد شد .
خشم، بی اعتمادی اجتماعی، نارضایتی عمومی، ناکامی های جمعی و احساس پوچی در سطح ملت خواه و ناخواه موثر در حال و آینده کشور است و هر تصمیمی بدون در نظر گرفتن این مولفه ها آسیب زا و صاحب اثر منفی است.
به هر حال تصمیم گرفته شده در باب بنزین دارای پشتوانه صحیح استدلالی نبوده و مدلل به دلایل مصمم و قاطع نیز نمی‌تواند باشد .
ولیکن تمام این گفته ها یک طرف قضیه است .

▪️علاوه بر اعتراض به دولتی با چنین تصمیمات شاذ و عجیب، جا دارد با حق دانستن اعتراض مردم به گرانی عجیب بنزین و قبول کردن این نکته که فشار ناشی از این قضیه لاجرم در بُعدی از ابعاد جامعه بروز خواهد داشت، میبایست که از عملکرد اغتشاش طلبانه و آشوب گرانه عده ای اراذل و اوباش که در این مدت یک هفته ای آسیب های اساسی و هزینه های گزاف بر روی دست کشور گذاشته اند نیز انتقاد و اعلام برائت نمود.
مردم عزیز ما باید بدانند که راه اعتراض به یک سیاست نه آشوب و تبدیل کردن عرصه به جنگ شهری، بلکه پیگیری مسیر قانون و مدنیت است .
در کنار این مهم، مردم باید به این نکته نیز توجه کنند که بنزین سه هزار تومانی امروز معلول و نتیجه آن رای هایی بود که به دولتی داده شد و شش سال کشور را مشغول کرد و تکه کاغذی به نام برجام را قبله آمال قرار داد و نتیجه اش شد آنچه که اتفاق افتاد و همگان شاهد بودند .

▪️فلذا باید دو نکته از منظر مردم ما مغفول نماند؛
اولا اعتراض با آشوب متفاوت است و آشوب و اغتشاش به نفع هیچ کس نبوده و تنها نتیجه اش عقب رفت کشور است .
دوما مردم اگر خواستار اتفاقات اینچنین و دوباره نیستند، لازم است که رهنمود های مقام معظم رهبری را جدی گرفته و با تمام توان در فکر انتخاباتی با شدت و قدرت در حوزه مجلس و ریاست جمهوری باشند و با تحقق بخشیدن به مجلس شورای « اسلامی » راستین و دولت «جوان» و «انقلابی» مصمم و اگاه راه را بر مشکلات اینچنین ببندند.
لازم و بایسته است که مردم راه حل مشکلات خود را در فرار از آغوش انحراف بدانند و مسیر برون رفت از مصائب را در پیروی از ولی فقیه و تحقق دولتی تماماً اسلامی و انقلابی بدانند .

زهرا زارعی، مدرس حوزه علمیه و مشاور


بافقی ممممم
از مطالب ارزشمند سرکار خانم زارعی تقدیر و تشکر میشود .بله اون روزی که بعضی ها رفتند پای صندوق و یه مشت اراجیف شیخ و اسحاق رای دادن باید منتظر اینها هم بود .6سال کشور را مسخره و بازیچه دست یه مشت بیشعور واحمق و گاها جاسوس قرار دادند همش دروغ دروغ .گویا ناف اینها را با قیچی دروغ بریده اند .در هرحال باید گفت. چون نیک نظر کرد پر خویش دران دید گفتا زکه نالیم که از ماست که برماست.
اری اگه می خواهید دوباره به غلط کردم نیفتیم در انتخاب مجلس و دولت دقت کنیم
پست شده در ۱۳۹۸/۰۹/۷ ۲۲:۳۵
بافقی ممممم
از مطالب ارزشمند سرکار خانم زارعی تقدیر و تشکر میشود .بله اون روزی که بعضی ها رفتند پای صندوق و یه مشت اراجیف شیخ و اسحاق رای دادن باید منتظر اینها هم بود .6سال کشور را مسخره و بازیچه دست یه مشت بیشعور واحمق و گاها جاسوس قرار دادند همش دروغ دروغ .گویا ناف اینها را با قیچی دروغ بریده اند .در هرحال باید گفت. چون نیک نظر کرد پر خویش دران دید گفتا زکه نالیم که از ماست که برماست.
اری اگه می خواهید دوباره به غلط کردم نیفتیم در انتخاب مجلس و دولت دقت کنیم
پست شده در ۱۳۹۸/۰۹/۷ ۲۲:۳۵