شناسه : 35874733
صباغیان‌ بافقی مطرح کرد؛


صباغیان افزود: مشکل دیگر اینکه، برخی از سیاسیون و مدیران ما در قالب کادو و هدیه به رشوه آلوده شده اند، امری که بیشتر بستر هر نوع سودجویی و اختلاس را فراهم کرده است. در بسیاری از کشورها برای رشوه سخت ترین مجازات را دارند، اما در ایران وضعیت چگونه است.

به گزارش صبح بافق؛ محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی در نطق خود با گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: دشمن عهدشکن در کمین است که نقشه های شوم خود را اجرایی کند، در این شرایط حساس باید پشت سر رهبری نظام از کیان ملت و ارزش های انقلاب اسلامی دفاع کنیم و گامی به خلاف برنداریم؛ ضمن اینکه نقدها و مشکلات و ضعف های خود را مطرح نماییم
وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در کشور ربا است که جامعه و اقتصاد ما را آلوده کرده است؛ در برخی کشورهای پیشرفته و غیر مسلمان کمترین سود و ربا را دارند، اما در ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام به گونه ای عمل کرده ایم که امروز صاحبان پول و ثروت، بانک ها و موسسات مالی را دلال خود قرار داده و تا 20 و 30 درصد از مردم ضعیف، سود و ربا می گیرند و بین خود تقسیم می کنند و بسیاری را ورشکست و خانه نشین کرده اند. امروز به گزارش کارشناسان، درصد کمی از جامعه بدون آنکه شغل و کاری داشته باشند، پول کلان خود را به بانک ها سپرده و با سود و ربای آن زندگی می کنند؛ در تعجبم که چرا عالمان اسلام و مراجع عظام، تذکر و راهنمایی نمی فرمایند.
صباغیان افزود: مشکل دیگر اینکه، برخی از سیاسیون و مدیران ما در قالب کادو و هدیه به رشوه آلوده شده اند، امری که بیشتر بستر هر نوع سودجویی و اختلاس را فراهم کرده است. در بسیاری از کشورها برای رشوه سخت ترین مجازات را دارند، اما در ایران وضعیت چگونه است.
این نماینده مجلس با اشاره به نقش مجلس در نظام و کشور گفت: امروز برای اصلاح امور، مجلس باید ورود کند، مجلس از جایگاه بالایی برخوردار بوده و ابزار لازم را نیز در اختیار دارد؛ ما امروز به جای رسیدگی به مسائل مردم به مسائل منطقه ای و حواشی امور پرداخته ایم؛ شاهد هستیم که مجلس آرام آرام از صحنه تصمیم گیری و تاثیر گذاری در امور کنار گذاشته می شود؛ آثار آن را در برخورد مردم و مسئولان با نمایندگان می بینیم.
وی ادامه داد: تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی- که چاره ای جز تشکیل آن نبود- نمادی از به حاشیه راندن مجلس است، وقتی مجلس نتواند کار خود را انجام دهد و از ابزارهای قانونی برای حل مشکلات مردم استفاده کند، به جای آن تصمیم خواهند گرفت؛ برای شورای عالی هماهنگی اقتصادی، زمان مشخصی تعیین شود تا مجلس برای همیشه از تصمیم گیری کنار نباشد، دیگر آنکه اگر مجلس به خود نیاید، مطمئن نباشید به مرور نقش مجلس و مردم ضعیف و کمرنگ خواهد شد و سال های آینده آثار آن مشخص می شود؛ تضعیف هریک از نهادها در نظام جمهوری اسلامی اعم از ولایت فقیه، شورای نگهبان، قوه قضاییه، دولت و مجلس به صلاح نیست و برای نظام خطرناک است.
وی در ادامه به تشکیل شورای عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام اشاره کرد و گفت: وجود این شورا امری لازم و واجب است و باید امروز به مجمع تشخیص مصلحت نظام کمک کند، اما نباید دستگاه جدیدی در کنار شورای نگهبان ظهور کند که اگر هم لازم است این نهاد باید از مسیر قانونی و تجدید نظر در قانون اساسی ایجاد شود و تنها شورای نگهبان است که می تواند مصوبات مجلس را تایید و رد نماید.

منبع: ایرنا