شناسه : 37057770


چند وقتی است بحث فوق مضحک و ابلهانه حذف کلمه شهید از تابلو های سطح خیابان های شهر مطرح شده است که نهایتاً ضربه آخر را شهردار تهران زد و در فرمایشی عجیب فرمود که این کلمه را حذف می کنیم تا تابلو ها کوتاه شوند و رانندگان گم نشوند!

به گزارش صبح بافق؛ چند وقتی است بحث فوق مضحک و ابلهانه حذف کلمه شهید از تابلو های سطح خیابان های شهر مطرح شده است که نهایتاً ضربه آخر را شهردار تهران زد و در فرمایشی عجیب فرمود که این کلمه را حذف می کنیم تا تابلو ها کوتاه شوند و رانندگان گم نشوند!
 
آقای عزیز؛ در عمرت با راننده ها دم خور بوده ای که بدانی گم میشوند یا نه؟ در عمرت خودت رانندگی کرده ای که گم بشوی؟ تو که همیشه با ماشین و راننده شخصی بوده ای از چه بابت از طرف بقیه صحبت می‌کنی؟
 
بفرض صحبت کردی! چرا تا به این حد شاد صحبت می‌کنی؟ مانند این گفته ای که بگوییم نام کودکان را حسین نگذارید چرا که چهار حرف است؛ بگذارید آرش تا موقع حضور غیاب در مدرسه وقت تلف نشود! 
 
واقعا یک کلمه «شهید» تا به این حد مسئله را بغرنج می‌کند؟ واقعا کلمه شهید ترافیک ایجاد میکند؟ نکند نصف تصادفات ما نیز تقصیر شهداست! خودتان باورتان میشود که این حرف را بعنوان توجیه گفته اید؟
 
نام گذاری مکان به نام بزرگان دین و شهدا سنت پیامبر و اسلام است.
 
این کار مصداق تعظیم شعائر است.
و خدا راجع به تعظیم شعائر می‌گوید: 
«وَمَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَی الْقُلُوبِ» (۳۲)سوره حج
 
سنت دین بر نامگذاری اماکن به اسامی مقدس بوده است. یثرب را مدینه النبی نام گذاشتند. سناباد نوغان را گفتند مشهد الرضا و اهل بیت تایید کردند.
 
در کنار کوه احد و رمات پیامبر منطقه ای را به اسم عین الشهدا نام گذاری کردند.
شهر قیدار از اول به اسم قیدار نبی نامگذاری شده و کسی مخالفت نکرده از علما و بزرگان.
حجر اسماعیل در کنار کعبه که یک مکان است.
 
مقام ابراهیم که در قرآن راجع بدان آمده است:
 
آیه ۱۲۵ سوره بقره: «وَاتَّخِذُوا مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِیمَ مُصَلًّی» (ترجمه: و از مقام ابراهیم، نمازگاهی برای خود اختیار کنید.)
.
۹۷ سوره آل عمران: «فِیهِ آیاتٌ بَینَاتٌ مَّقَامُ إِبْرَاهِیمَ وَ مَنْ دَخَلَهُ کانَ آمِناً» (ترجمه: در آن (مکه)، نشانه‌هایی روشن است [از جمله‌] مقام ابراهیم است؛ و هر که وارد آن شود در امان است.)
 
همه و همه نشان دهنده این سنت دینی ریشه دار است که اماکن به نام بزرگان دین و اسلام نامگذاری بشوند به جهت تعظیم شعائر.
 
با سنت نبوی و شعائر الهی مخالفت نکنید؛ اگر هم میخواهید بکنید تا به این حد توجیهات مضحک اقامه نکنید، فکر کنید تا توجیهات بهتری بتراشید.
انتهای پیام/