شناسه : 35776941
صحن علني پارلمان شاهد جدال لفظي نمايندگان 2 استان همسايه بود


نزاع بر سر سنگ و آب؛ اين بار رو در رو، بين دو نماينده و در صحن علني مجلس. يک اختلاف قديمي بين دو استان مرکزي کشور که سابقه اش از نيم قرن پيش پايه گذاشته شده و اين روزها با شدت گرفتن بحران آب و خشک شدن رودخانه زاينده رود، اين زخم هم عميق تر شده است.

به گزارش صبح بافق؛ نزاع بر سر سنگ و آب؛ اين بار رو در رو، بين دو نماينده و در صحن علني مجلس. يک اختلاف قديمي بين دو استان مرکزي کشور که سابقه اش از نيم قرن پيش پايه گذاشته شده و اين روزها با شدت گرفتن بحران آب و خشک شدن رودخانه زاينده رود، اين زخم هم عميق تر شده است.

فعلاً که اين گزارش را مي خوانيد، دو سه روزي است جريان آب انتقالي از اصفهان به استان يزد قطع است اما مديرعامل شرکت آب منطقهاي يزد گفته انتقال آب تا همين امروز دوباره برقرار خواهد شد.

از وقتي آب زاينده رود به يزد انتقال داده شد و داد کشاورزان اصفهاني را درآورد که اين حقابه ماست و چراغش هم به خانه خود ما رواست، يزدي ها هم صدايشان در آمد که اگر اينطور است، پس شما هم 50 سال است در حال کندن و بردن سنگ آهن هاي
ما و ريختن آنها در کوره هاي داغ ذوبآهن و فولاد مبارکه تان هستيد ولي ما نه چيزي گفتيم و نه خواسته اي داشتيم اما حالا هر دم که حوصله تان سر مي رود، لوله انتقال آب شرب به يزد را مي شکنيد و ما را با بحران مواجه مي کنيد!

اين اختلاف قديمي به صحن علني بهارستان کشيده شد و نمايندگان مردم اصفهان و يزد بر سر موضوع آب به جدال لفظي با يکديگر پرداختند آن هم در حالي که کشاورزان اصفهاني چند روز پيش براي بيست و پنجمين بار (بنا به گفته مسئولان يزدي) با قطع لوله انتقال آب اصفهان به يزد، باعث مشکلاتي در استان همسايه شدند.

آنطور که خبرگزاري «پانا» گزارش کرده، محمدرضا صباغيان، نماينده مردم مهريز و بافق در مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني سه شنبه مجلس در تذکر شفاهي اظهار کرد: «دو خطر عمده در استان يزد وجود دارد که يکي آب و ديگري سنگ است.» او با لحني کنايه وار و با اشاره آشکار به انتقال سنگ آهن از يزد به اصفهان ادامه داد: «50 سال است که سنگ از استان يزد خارج مي شود و امروز تنها چيزي که از اين نعمت الهي باقي مانده، جز گودالهايي چند صد متري نيست. هم اکنون که بنده در جلسه علني مجلس صحبت ميکنم، آب شرب استان يزد قطع شده است. اگر يک صدم ارزش سنگي که استفاده ميشود را به ما آب دهند مشکل ما حل خواهد شد.»

ناصر موسوي لارگاني، نماينده مردم فلاورجان در مجلس شوراي اسلامي هم در ادامه در پاسخ به اين تذکر گفت: «ما هم در اصفهان با قطعي آب موافق نيستيم ولي نکته اين است که عدهاي حقابهدار هستند بنابراين بايد توجه داشت که هرگونه دخل و تصرف در آن حرام است.»

اين نماينده مجلس خطاب به صباغيان تصريح کرد: «قرار بود بعد از جاري شدن آب در تونل سوم اين ميزان آب براي آشاميدن و نه براي کشاورزي و صنعت مورد استفاده قرار گيرد؛ کشاورزان ما هم چند سال است که به اين دليل نتوانسته اند به کار خود ادامه دهند.»

از آن طرف، اسفنديار اميني، مديرعامل نظام صنفي کشاورزي اصفهان هم در پاسخ به نيش و کنايه يزدي ها گفت: «متأسفانه در مصاحبههاي مختلف، صداوسيماي يزد کنايه ميزند که به اصفهان سنگآهن ميدهيم و اصفهان به ازاي آن به يزد آب ميدهد اما اين صحبتها ناآگاهانه است، مگر سنگآهن را به کشاورزان اصفهان ميدهند؟ سنگآهن به ذوبآهن و فولاد مبارکه داده ميشود نه کشاورزان اصفهاني و اين موضوعات هيچ ارتباطي با حقابه هاي کشاورزان ندارد.»

در همين حال موسوي لارگاني، رئيس مجمع نمايندگان استان اصفهان در گفتگو با خبرگزاري «خانه ملت» که رسانه رسمي مجلس شوراي اسلامي محسوب مي شود با انتقاد شديد از عدم تشکيل ستاد ملي احياي زاينده رود و وضعيت وخيم باتلاق گاوخوني و خطراتي که خشک شدن اين تالاب در پي خواهد آورد، تصريح کرد: «بسياري از شهرستانهاي استان اصفهان با بحران کمبود آب مواجه هستند و اگر اين بحران آب در استان اصفهان ادامه يابد، پيش بيني شده تا سال 2025 بسياري از مردم اصفهان اين استان را ترک کنند. اگر بخواهيم واقعهاي را علاج کنيم بايد پيش از وقوع آن اقدام کرد و نبايد اجازه داد که اين واقعه به قدري حاد شود که امکان اصلاح وجود نداشته باشد.»

اين همه در حالي است که خبرگزاري ها ديروز از قول معاون وزير نيرو نوشتند: «افزايش خروجي سد زايندهرود و رهاسازي آب در تاريخ پانزدهم آذر ماه بررسي ميشود و در صورت امکان بازگشايي در آن تاريخ، اين موضوع به شوراي هماهنگي حوضه آبريز زايندهرود اعلام و در صورت نبود آب کافي پشت سد، زمان جديد بازگشايي اين رودخانه نهايي خواهد شد.»

اما سئوال اين است که حتي در صورت بازگشايي زاينده رود در تاريخ اعلام شده، آيا اين مرهم موقت، درمان قطعي دردي است که نشانه هاي سنگي و آبي اش ديروز در صحن علني مجلس شوراي اسلامي نمايان شد.

منبع: نصف جهان