شناسه : 35433668
رئیس نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان بافق:


رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت:راه اندازی ۱۰ بوم گردی در بافق یک سفر ارزان برای مسافران فراهم کرده است

به گزارش صبح بافق؛ نشست خبری رنجبر رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق با اصحاب رسانه در محل کار وی برگزار شد.

رنجبر ضمن تشکر از اصحاب رسانه بابت انتشار خبرهای مربوط به حوزه میراث فرهنگی گفت: این کار شما باعث دلگرمی برای ما است.

وی در ادامه در خصوص اعتبارات میراث فرهنگی افزود: در نیمه دوم سال 95 که این مسئولیت به من محول شد اعتبارات سال 1394 داشت که اعتبارچندانی نبود ولی در سال 1395سال خوبی بود و در مجموع 4میلیارد و 320میلیون ریال جذب کردیم.

رئیس نمایندگی میراث فرهنگی بافق در خصوص هزینه کرد اعتبارسال 1395 تصریح کرد: بیشترین توان خود را در حوزه مشارکت و استفاده از توان دهیاری ها، شهرداری و بخشداری در مرمت بناها بود. مرمت قلعه باقرآباد با اعتبار 500میلیون ریال، مرمت قلعه صادق آباد، مرمت حوض بازو که با اعتبار 700میلیون ریال، مرمت محور فرهنگی تاریخی امامزاده عبدالله(ع) با اعتبار 1میلیارد ریال و بخشی هم مرمت اضطراری بود که شامل حسینیه قنبریه، کاکامیر حدود 80 میلیون ریال که با مشارکت هیئت امنا یا بخش خصوصی، مرمت کاروانسرا با اعتبار 100 میلیون ریال و نیز مرمت جاده باقر آباد با اعتبار 500 میلیون ریال از سوی میراث فرهنگی و 500 میلیون ریال از طرف بخشداری انجام گرفت.

رنجبر در بحث مستند سازی  رولوره در سال 1385 برای استفاده از اعتبارات ملی گفت: برای استفاده از اعتبارات ملی باید تعداد بناهای ثبتی زیاد داشته باشیم که این کار نیاز به آماده بودن پرونده های ثبتی، نقشه های بیس و در نهایت رولوره یا مستند سازی پروژه ها می شود.

برگزاری 5 دوره کلاسهای صنایع دستی در سال 1395 با اعتبار 20 میلیون ریال، شرکت در نمایشگاه صنایع دستی ومرمت دو خانه مشارکتی از دیگر برنامه این اداره در سال 1395 بود.

این مسئول در خصوص اعتبارات سال 1396 نیز اظهار داشت: در سال گذشته اعتبارات دو برابر شد و 7میلیارد و 400 میلیون ریال اعتبار تخصیص داده شد که 3میلیارد ریال برای توسعه اقتصادی اجتماعی میدان خان به منظور ایجاد صنایع دستی در نظر گرفته شد. مرمت استحکام بخشی باغ عمارت با اعتبار امیلیارد 100میلیون ریال، نورپردازی میدان خان ومسجد جامع با اعتبار 600 میلیون ریال و مرمت کاروانسرای خانه پنج با اعتبار 1میلیارد و 300میلیون ریال، مستند سازی حریم بناهای ثبتی و مرمت مجدد میدان خان با اعتبار 3 میلیارد ریال با مشارکت شهرداری انجام شد.

رنجبر در ادامه گفت: مرمت بناهایی چون خانه آثاری ها با اعتبار 400 میلیون ریال، برج کَن خانه که بنایی تاریخی و منصوب به خواهر عبدالرضا خان است و در محله قلعه واقع شده با اعتبار 020 میلیون ریال و پیگیری های مالک آن کار به بهترین نحو صورت گرفته است.

رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق اعتبار مصوب سال 97 را 6 میلیارد و 600میلیون ریال عنوان و بیان داشت: 52 اثرتاریخی شهرستان را به ثبت رساندیم که جزء آثار طبیعی شهرستان از جمله سنگ آب های بیشه در، ارس باجگان، کدینه چهارو سنت ها و آیین های مردم است. 25 پرونده ثبتی بنا آماده شده که منتظر گرفتن کد از تهران هستیم که آثار ثبتی ما به 90 اثر خواهد رسید.

وی یکی از مهمترین اقدامات خود را جلوگیری از برداشت غیر مجاز ریگ در صادق آباد عنوان و تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات جلوگیری از برداشت غیر مجاز ریگ در صادق آباد بود که پیگیری های بسیاری در این زمینه با هماهنگی که بین ادارات صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی انجام گرفت.

رنجبر در خصوص مرمت بناهای تاریخی نیز گفت: مرمت حسینیه قنبریه، حوض بازو، حسنیه کاکامیر، حسینیه قاضی ها و برج روستای برکوئیه بود که انجام شد.

رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق  اظهار داشت: با رایزنی که با مدیرکل میراث فرهنگی استان انجام شده، اگر از طرف بخش خصوصی همکاری صورت و استقبال شود یک مجموعه ای را در خیابان مسجد جامع یزد برای عرضه صنایع دستی بافق در مرکز استان و مراکز پرتردد راه اندازی کنیم.

رنجبر بافق اقدامات انجام گرفته در بحث گردشگری را شرکت در نمایشگاه ها و مهمتر از آن تشکیل مجمع گردشگری با حضور مدیریت مجموعه گردشگری عنوان کرد که سبب افزایش تعامل و تبادل اطلاعات بین بوم گردی ها و مدیران گردشگری شده است. حدود 11پرونده به کارگروه اشتغال شهرستان ارسال شده و 20 شغل در زمینه گردشگری و 5میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای ایجاد اشتغال در روستاها گرفتیم.

وی به راه اندازی و افتتاح 10مجموعه بوم گردی در سطحئ شهرستان اشاره و تصریح کرد: از سال 1395در مجموع 10 مرکز بوم گردی را راه اندازی که یک سفر ارزان را در بافق برای مسافران فراهم می کند. در سال 1397 هم عضویت بافق در گروه گشت گاه ( گروه شهرهای کویری ایران) بود کمک بزرگی به میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کرده است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق گفت: در سال 1396 اعتبارات ملی این اداره 2میلیارد ریال و سال 1395 نیز 3میلیارد و 800میلیون ریال بوده و براساس بناهای ثبتی این اعتبار را در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/