شناسه : 35988301
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس:


عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران باید در زمینه اجرای قانون اعلام شفاف اموال مسئولین، دارایی‌های خود را به مردم اعلام کنند حدود ۲ هزار نفر است که اگر همین تعداد تصمیم‌‌گیر و تصمیم‌ساز در مدیریت‌ها، شفافیت مالی داشته باشند اقتصاد و مسائل مالی کشور شفاف‌تر خواهد شد.

به گزارش صبح بافق؛ محمدرضا صباغیان بافقی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی  درباره تاثیر اعلام شفاف اموال و دارایی‌های مسئولان در انتخابات‌ها گفت: اگر این موضوع به صورت دقیق و با توجه به مفاد قانونی این موضوع در اصل 142 قانون اساسی و ماده 2 و 3 قانون رسیدگی به دارایی و اموال مسئولان باید اجرایی شود و مردمی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم همه مسئولان را انتخاب کرده و سرنوشت خود و بیت المال را به آنها می‌سپارند در زمینه انتخاب افراد توانمند و درستکار بهتر عمل خواهند کرد چرا که با آگاهی و شناخت بیشتر و دقیقتر این کار را انجام می‌دهند.

وی افزود: نباید از این موضوع غافل باشیم که اعلام غیر علنی اموال و دارایی های مسئولین به قوه قضاییه اگر چه انجام می‌شود اما احساس این موضوع در بین مردم آن است که تا به حال دردی را از آنها درمان نکرده و یا اگر هم اثری داشته برای مردم مشهود نبوده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری از موارد پذیرش هدیه از طرف ارگانها، دستگاه‌ها، شرکت‌ها و یا اشخاص از سوی مسئولین منجر به آفت نظام و دولت و حتی زمینه بروز فساد و اختلاس‌ها بوده است و در همین بستر این فسادها شکل گرفته و رشد کرده و مقدمه هرگونه رشوه، سوء استفاده و انحراف مسئولین بوده است.

صباغیان بافقی گفت: اگر مسئولین و دست اندرکاران و به ویژه مسئولین ارشد کشوری می‌خواهند جلوی اختلاس‌ها و سوء استفاده‌ها را بگیرند باید به جای سخنرانی، شعار و توصیه به دیگران یا متهم کردن آنها، در ابتدا اموال و دارایی‌های خود را به مردم اعلام کنند تا آنها ببینند و بدانند که مسئولین کشور و شعار دهندگان که تا‌کنون پست، منصب و بیت المال در اختیارشان بوده چه کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه شفافیت مالی مسئولین سرآغاز جلوگیری از سوء استفاده‌ها و اختلاس ها است، خاطرنشان کرد: اگر این شفافیت مالی و اعلام عمومی آن به صورت رویه تلقی شود و در هر دوره و هر سال مسئولین به آن عمل کنند به صورت خودکار منجر به اصلاح بسیاری از امور جامعه خواهد شد و بسیاری از سوء استفاده ها و بدبینی ها علیه مسئولان نظام نیز از بین خواهد رفت.

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مسئولی از بیت المال برای خودش سوء استفاده نکرد، هرگز هم راضی نخواهد شد و نخواهد گذاشت دیگران از آن سوء استفاده کنند و همه نتایج مثبت این کار به جامعه بازخواهد گشت.

صباغیان بافقی افزود: جمع کسانی که از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران باید در زمینه اجرای قانون اعلام شفاف اموال مسئولین، دارایی‌های خود را به مردم اعلام کنند حدود ۲ هزار نفر است که اگر همین تعداد تصمیم‌‌گیر و تصمیم‌ساز در مدیریت‌ها، شفافیت مالی داشته باشند اقتصاد و مسائل مالی کشور شفاف‌تر خواهد شد. ضمن اینکه اجرای دقیق این موضوع به طور مسلم منجر به کاهش سوء استفاده‌های مالی شده و می‌تواند حقوق ۸۰ میلیون ایرانی را حفظ کرده تا مردم در یک محیط اقتصادی سالم فعالیت کنند لذا این امر می‌طلبد که این مطالبه در صدر خواسته‌های مردم قرار گیرد.

وی گفت: آرزوی ملت در شرایط سخت کنونی که سوء استفاده‌ها و اختلاس‌های بسیاری وجود دارد و حتی مسئولان و دست اندرکاران کشور را در معرض اتهام قرار داده و نقل مجالس و محافل شده و فضای بدبینی بوجود آورده و سایه سنگین شک و تردید را در جامعه افکنده است عدم اجرای مناسب این قانون و حس این امر در بین مردم است که باید مسئولان کشور و به ویژه سران قوا و مقامات، اموال و دارایی‌های خود را شفاف اعلام کنند.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورتی که مسئولان کشور، دارایی‌های خود را اعلام کنند، آیندگان نیز چاره‌ای جز تبعیت از این موضوع نخواهند داشت لذا این کار تبدیل به یک سنت حسنه و یک مطالبه جدی مردمی خواهد شد ضمن اینکه تمام سوء ظن‌ها و بعضاً سوء استفاده‌ها در این زمینه از بین خواهد رفت و این دغدغه چرکین سوء استفاده که بر تن نظام جمهوری اسلامی ریشه دوانیده که از عدم شفافیت مالی سرچشمه می‌گیرد و متاسفانه بسیاری از نقاط قوت و خدمات بی بدیل نظام را مخدوش و زحمات بسیاری از اموال مسئولان مخلص نظام را سیاه‌نمایی کرده برای همیشه بیرون انداخت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس