شناسه : 36006216
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بافق خبرداد:


رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بافق با بیان اینکه صنایع دستی شهرستان بر پایه حصیربافی استوار است، گفت: هم اکنون 500 نفر از هنرمندان منطقه در حوزه حصیر بافی فعالیت دارند.

به گزارش صبح بافق؛ رنجبر رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: با فعالیت این تعداد هنرمند زمینه اشتغال حدود 900 نفر به طور مستقیم فراهم شده است.
وی بیان کرد: از مجموع هنرمندان حصیر باف شهرستان، 50 نفر کارت شناسایی و صنعتگری دریافت کرده اند.
وی افزود: کارگاه های متعددی در بافق در این زمینه فعالیت دارند و محصولات حصیری خود را به بازار عرضه می کنند.
این مسوول با بیان اینکه از سال 96 بازارچه صنایع دستی در میدان خان شهر بافق راه اندازی شد، یادآور شد: هم اینک چهار غرفه در این میدان، محصولات حصیری منطقه را عرضه می کنند و تا پایان سال 97 این تعداد به هفت غرفه افزایش می یابد.
وی به وجود نخلستان های انبوه در بافق اشاره کرد و افزود: مواد اولیه صنایع حصیری از شاخ و برگ ، الیاف و اجزای درخت خرما تامین می شود و هنرمندان با سهولت به مواد اولیه مورد نیاز خود دسترسی دارند.
رنجبر از بادبزن،پادری، کلاه، لیف، سبد، زنبیل و جارو به عنوان مهمترین صنایع دستی حصیری شهرستان ذکر کرد و افزود: محصولات کاربردی و تزئینی دیگری مانند انواع گلدان،گل های تزئین شده، شمعدان و ... از دیگر محصولی است که با دستان هنرمندان حصیر باف تولید و عرضه می شود.
شهرستان بافق با 2 هزار و 500 هکتار نخلستان رتبه نخست نخل استان یزد را داراست.

منبع: ایرنا