شناسه : 37607962


علی اصغر شریعتمداری گفت: دیابت، بیماری مزمن است که با گذشت زمان به قلب، عروق خونی، چشم، کلیه و اعصاب آسیب می‌رساند.

به گزارش صبح بافق؛ دیابت، بیماری مزمن است که با گذشت زمان به قلب، عروق خونی، چشم، کلیه و اعصاب آسیب می‌رساند.
 افراد مبتلا به دیابت وقتی از بیماری خود باخبر می‌شوند، می‌ترسند و ناراحت می‌شوند زیرا با عوارض آن از جمله مشکلات چشمی، نارسایی کلیه، مشکلات قلبی و قطع عضو آشنا هستند، البته رعایت موارد مراقبتی باعث کنترل عوارض این بیماری می‌شود.
امروزه بیش از ۱۴۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ پژوهش‌ها در کشور ما حاکی از آن است که از هر ۵ نفر، یک نفر به دیابت مبتلاست یا در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد؛ علت اصلی دیابت این است که یا در بدن انسولین ساخته نمی‌شود یا این که مقدار تولید این ماده بسیار ناچیز است و نمی‌تواند نیاز‌های بدن را تامین کند.
انسولین در حقیقت کنترل کننده‌ میزان گلوکزی است که وارد خون می‌شود؛ اگر قند خون وارد سلول‌های بدن نشود در نتیجه میزان قند در جریان خون افزایش می‌یابد و در نتیجه  آن علائم دیابت ظاهر می‌شود.
در ادامه مصاحبه با یک فرد دیابتی را از دست ندهید:
خودتون رو معرفی کنید؟
علی اصغر شریعتمداری بافقی هستم و 46 سال دارم
چه مدت و چگونه متوجه شدید که دیابت دارید؟
۲۶سال هست که به بیماری دیابت مبتلا شدم و با آزمایشاتی که انجام دادم و با تکرر ادرار درشب هامتوجه وجود این بیماری شدم.
دیابت شما از چه نوعی است؟
نوع دو و وارثی
مشکلاتی که در این بیماری وجود دارد چیست؟
 خونریزی شبکیه های چشم، نارسایی کلیوی تاجایی که امکان دیالیزی شدن بیماران پیش می‎رود، سکته های مغزی و قلبی در اثربالابودن قند داخل عروق خونی، فوود دیابتیک یا زخم های پا و بیماری کبد چرب از جمله مشکلات بیماری دیابت است.
انتظار از مسئولین؟
از مسئولین بالاخص وزیر محترم بهداشت ودرمان انتظار داریم که کلیه ی بیماران دیابتی را جزء دسته  بیماران خاص قرار دهند تا با این هزینه های بالا بتوانند داروهای خود را کامل تهیه و مصرف نمایند.
ضمن اینکه مکانی باشد تا دائم کلیه ی امکانات به صورت رایگان برای بیماران دیابتی در نظر گرفته شود و هرکدام یک دستگاه کنترل قند بانوارهای آن داده شود.
کلینیک دیابت شهرستان چقدر توانسته بیماری شما را کنترل و در این زمینه شما را یاری و راهنمایی کند؟
تا حد مناسب خوب است و من نیز با آنها همکاری می‎نمایم
چقدرتوانسته اید بیماری خود را کنترل کنید؟
بسیارخوب در حدی که تقریبا همه آزمایشاتم نرمال است به غیر از اوره.و کراتینین من که مشکل کلیوی می باشد
صحبتتان با مردم و جوانان در خصوص عدم ابتلا به این بیماری چیست؟
از مردم شریف شهرستان میخواهم که سالیانه سه تا چهارمرتبه خودشان را از لحاظ آزمایشات و دیدار پزشک چشم و غیره کنترل نمایند و اگربه بیماری دیابت یا سرطان نهفته دچار شدند اصلا آن‎را شوخی نگیرند و پیگیر رفع بیماری خود باشند زیرا این بیماری با حرص و جوش باعث بالا رفتن قند خون و ضربه به شبکیه چشم ها، کلیه ها،زخم های پا وسکته های قلبی و مغزی می‎شود..
انتهای پیام/