شناسه : 35970153
در گفتگو با پرستار نمونه بافقی:


فاطمه رنگین کار پرستار بیمارستان ولی عصر(عج) بافق گفت: پرستاری حرفه منحصر به فردی است و یه بخش جدایی ناپذیر از سیستم نظام سلامت و وظیفه آن ارتقای سلامت حفظ وپیشگیری و مراقبت از بیماران است.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: کسی که برای برآوردن نیاز بیماری تلاش ‏کند، خواه نیاز او برآورده شود یا نه، همانند روزی که از مادر متولد شده است از گناهان ‏پاک می ‏گردد.

به گزارش صبح بافق؛ پنجم جمادی الاول روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت عاشورا پس از شهادت امام حسین(ع) ، حضرت زینب کبری (س) است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین(ع) و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد. درود بی پایان خداوند بر این بانوی بزرگ  اسلام باد.

به همین مناسبت مصاحبه ای با پرستار نمونه بخشccu بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) بافق، فاطمه رنگین کار انجام دادیم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

لطفا خودتان را معرفی کنید و از سوابق کاری خود بگویید؟  

فاطمه رنگین کار فارغ التحصیل سال 1383 از دانشگاه بروجرد هستم و از سال 1384 طرح خود را در بخش های اورژانس،  داخلی و جراحی شروع و از اواسط سال 1389 در بخش ccu مشغول به فعالیت وخدمت به بیماران و مردم بافق هستم.


شغل پرستاری را با چه انگیزه ای انتخاب کردید و مشوق شما در این زمینه چه کسانی بوده اند؟

اوایلی که رشته پرستاری را انتخاب کردم زیاد در رابطه  با این رشته اطلاع نداشتم البته دوست داشتم ولی نمی دانستم چه سختی هایی دارد. موشوق اصلی من پدرومادرم  بودند که از آنها تشکروقدردانی می کنم.

چرا غالباً مردم از پرستاران ناراضی‌اند؟

اگر مردم قبول کنند که فقط بیمارآنها تنها بیمار دربیمارستان نیست ومطمئن باشند رسیدگی به بیمارشان براساس شرایط و وخامت حال وی  و دراسرع وقت انجام می‎شود دیگر ناراضی نخواهند بود.

اگر بخواهید پرستار و پرستاری راتعریف کنید چه می‌گوئید؟

پرستاری یک حرفه منحصر به فرد و یه بخش جدایی ناپذیر از سیستم نظام سلامت است و وظیفه آن ارتقای سلامت، حفظ وپیشگیری و مراقبت از بیماران است.

کدام شیفت بیمارستان باعث خستگی شما می شود؟

همه شیفت ها سختی و خستگی خاص خود را دارد ولی بیشترین خستگی مربوط به شیفت شب است مخصوصا برای کسانی که متاهل و فرزند هم داشته باشند.


 ایا این شغل بر زندگی شما تاثیر منفی هم دارد؟

بنده این شغل را با علاقه انتخاب و از دیدن بهبودی بیماران لذت می برم و سخت بودن شغل پرستاری در جامعه اثبات شده است و این موضوع به زندگی بنده تاثیر منفی نداشته حتی تاثیر مثبت آن را هم در زندگی شخصی خود می بینم.


به عنوان یک  پرستار، عامل موثر در ارتباط بیمار با پرستار را در چه می دانید؟

به نظر من مهم ترین عامل خوش اخلاقی پرستار است چون زمانی که پرستار خوش اخلاق باشد بهتر می تواند با بیمار ارتباط برقرار کند. اگر کسی  وجدان کاری داشته باشد در کارش موفق تر خواهد بود.


اگر پرستار نمی شدید ،چه شغلی را انتخاب می کردید؟

اگر پرستار نمی شدم چون علاقه زیادی به زیست شناسی داشتم دبیر زیست شناسی می شدم.

درخواست از مسئولین؟

از مسئولین تقاضا دارم باتوجه به سختی که رشته پرستاری دارد باعدالت بیشتری به پرستاران نگاه کنند.

برای کسانی که تازه قدم به این عرصه گذاشتند و یا میخواهند پرستاری را به عنوان حرفه خود انتخاب کنند چه توصیه هایی دارید؟

واقعا با دید باز این رشته را انتخاب کنند و صرف اینکه وارد دانشگاه شوند و رشته پرستاری را انتخاب کنند نباشد، از سختی های این کار آگاهی کامل داشته باشند چون یک شغل پر استرسی است و با حان انسان در ارتباط است.

تلخ ترین خاطره دوران پرستاری؟

تلخ ترین خاطره دوران پرستاری مربوط به فوت خانم تفکری بود که وقتی شیفت صبح سرکار آمدم دیدم که روی تخت بیمارستان وصل دستگاه بود و این تلخ ترین خاطره زندگی من بود.

با شنیدن کلمات زیر اولین جمله ای که به ذهنتان خطور می کند چیست:

آمبولانس: استرس

اورژانس: عملکرد سریع

شیفت شب: خستگی

دارو: دقت

حرف آخر؟  

در پایان جا دارد از همسرم  تشکر وقدردانی کنم که در این چندین سالی که پرستار بودم حامی، پشتیبان وسنگ صبور من بوده و یک عذرخواهی از فرزندانم دارم که در بعضی از مواقع که به من احتیاج داشتند در کنارشان نبودم.

همچنین تشکر و قدردانی از دکتر دانشی رئیس بیمارستان، آقای قائمی مدیر داخلی بیمارستان پورسلطانی مدیرروابط عمومی خانم عسکری رئیس خدمات پرستاری و خانم کوهگرد سرپرست محترم بخش ccuرا دارم.

خدایا چنان کن سرانجام کار

توخشنود باشی و ما رستگار

انتهای پیام/ع.ع