شناسه : 35979642
در گفتگو با روحانی بافقی مقیم قم:


حجت الاسلام والمسلمین حمید جیحانی گفت: نقد کردن مسئولین از مقوله ی امر به معروف و نهی از منکر است که ترک ان باعث مسلط شدن افراد ضعیف بر جامعه میشود البته نقد باید منصفانه باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید جیحانی در مصاحبه با صبح بافق گفت: نقد کردن مسئولین از مقوله امر به معروف و نهی از منکر است که ترک آن باعث مسلط شدن افراد ضعیف بر جامعه میشود البته نقد باید منصفانه باشد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که قرار بود امام جمعه بافق در اوایل دی ماه به قم بیاید این جلسه چرا صورت  نگرفت افزود: در اول باید بگویم که من البته سخنگوی مجمع طلاب بافقی مقیم قم نیستم بهتر است جزئیات موضوع را از مسئولین مجمع بپرسید اما چیزی که مشخص است این است که  این جلسه نه تنها یک ماه بلکه شاید بیش از دو سال است که به تعویق افتاده و دوستان مقیم قم انتظار داشتند هر چند وقت یکبار جلساتی با امام جمعه برگزار کنند که به دلایلی تا به حال انجام نگرفته است.

این روحانی بافقی مقیم قم اظهار داشت: دلایل زیادی هم در گمانه زنیهای رسانه ای مطرح شد که من به آنها نمیپردازم. شاید وجود مشغله زیاد باعث این امر شده و یا خستگی و سختی رفت و آمد برای ایشان یکی از دلایل باشد. البته باز هم تشکیل این جلسه به همین هفته جاری موکول شده و امیدواریم  که انجام شود.

وی در ادامه این گفتگو به سوالات ما پاسخ داد:

اگر سوالات جدی مطرح میباشد آیا بهتر نبود این جلسه با حضور جمع همه طلاب در شهرستان بافق برگزارشود؟

بله برگزاری چنین جلساتی در دفتر ایشان هم مورد نظر است. اما ما در جلسات متعددی که در قم داریم به این نتیجه رسیدیم که برای رسیدن به جواب سوالاتمان از گزینه ی جدید و روش دیگری اقدام کنیم که اگر نماینده مجمع طلاب قم صلاح دانست بعدا این گزینه را توضیح می‎دهد. البته آمدن ایشان به قم باعث خوشحالی و دلجویی طلاب مقیم قم خواهد بود.

آیا موضوع خاصی ذهن روحانیون را درگیر کرده است؟

همه روحانیون همواره برای مسائل شهرستان و مشکلات آن دغدغه داشته و دارند .

شهر ما نظام هدفمند فرهنگی و تبلیغی خوبی ندارد و انتظار میرود که امام جمعه محترم به عنوان یک بزرگتر طلاب را برای حل مشکلات شهر و دفاع از منافع آن در کنار جبهه مردمی به خط کند و فرماندهی نماید بنابراین موضوع خاصی وجود ندارد بلکه بعضی موضوعات مهم و حساس تر شده اند که باید سریع به آن پرداخته شود وگرنه ممکن است بعضی مسائل مهم به فضای رسانه ها کشیده شود .

اخیرا شما متنی منتشر کردید که در فضای مجازی مورد توجه مردم قرار گرفت و در آن متن عملا امام جمعه محترم شهرستان را نقد کردید انگیزه شما از این حرکت و بازتاب آن خبر را چگونه ارزیابی میکنید؟

آن متن صرفاً یادآوری یک خاطره و انتقادی از سر صداقت و دلسوزی بود . حرف دل مردم بود و گویا به دل مردم هم نشست. نظرهای متعدد و تحلیلهای جالب مردم نشان داد که آنها این همگرایی روحانیت با مشکلات را دوست دارند . امام جمعه نیز قطعا فردی با سعه ی صدر بالا هست و به سرباز کوچکی چون من بابت روحیه انتقادگری خرده نمیگیرد .

آیا شما اساسا باز شدن فاز انتقاد در مورد عملکردهای امام جمعه را مثبت تلقی میکنید ؟ آیا نقد امام جمعه باعث توهین، تفرقه و دلخوری نمیشود ؟

افراد بسیاز زیادی به من زنگ زدند و بابت آن متن تشکر کردند و تعجب من از این بود که چرا در شهرستان ما چنین فضای خفقانی شکل گرفته که یک انتقاد ساده توانسته این همه مهم جلوه کند و جزء پر بازدیدکننده ترین پست های مجازی مربوط به شهرستان به حساب آید.

سوال من این است که  چه کسانی این خفقان را در شهرستان به وجود آورده اند ؟ و نقد را توهین و تفرقه تلقی کرده اند؟ در حالی که  بهترین هدیه به یک مسئول نقد عملکرد اوست . اگر مسئولی نقد نشود پس چگونه کارکرد خودش را ارزیابی کند .من این گله را از خواص و نخبگان بافق دارم که با سکوت خود باعث ایجاد این فضای بسته شدند و مردم هم به سکوت آنها اعتماد کرده اند و این شده که شهرمان دستش از خیلی چیزها عقب افتاده  است.

شهری که  نقد و انتقاد و مطالبه گری در آن غلاف شود حتما بستری برای رشد نفاق و دورویی خواهد بود. باید توجه داشت که هرگز نقد هیچ مسئولی باعث تضعیف نظام نمیشود . امروزه کشور در تنگنای سختی است و مردم تحت فشار بی تدبیرها هستند . نقد دولت، قوه ی قضائیه،  مجلس و ائمه ی جمعه به شدت در دستور کار ناظران اجتماعی و اهل قلم است و هیچ مسئولی و هیچ امام جمعه ای مصون از انتقاد نیست .

باب انتقاد باید باز باشد زیرا نقد مسئولین ازمقوله ی امر به معروف و نهی از منکر است و ترک این فریضه طبق روایات معصومین(ع) باعث تسلط افراد ضعیف بر جامعه میشود و هزار مشکل فرهنگی و عقب افتادگی عمرانی و صنعتی را رقم میزند . البته نقد نیز باید منصفانه و و از روی تقوا باشد .

انتظارات واقعی روحانیت شهرستان از امام جمعه شهر چه میتواند باشد ؟

این سوال را باید خود دوستانم جواب بدهند ولی چیزی که در ذهن من است این است که امام جمعه نبض حیات یک شهر است تمام پیشرفت یک شهر مرهون نظارت و پیگیری یک امام جمعه است و تمام عقب ماندگیهای یک شهر به خاطر ضعف مدیریت و عدم مطالبه گری این نهاد است. نماینده ولی فقیه است و باید در تقویت جبهه افراد  انقلابی شهر بکوشد.

انتهای پیام/ع


Reza
باسلام و تشکر
از دیدگاه روشنگرانه و دلسوزانه استاد جیحانی لذت بردم.
کاملا معتقدم که اینگونه روشنگری ها پشت دست زدن به صورت نفاق و دورویی هوایی هست که باصورتگریهای دوستان نادان و دشمنان دانا چند وقتی است که در شهر ما جای پای خود را به ناحق محکم کرده و خود را ملبس به لباس حق کرده است....دوستان لبهای منتقد دلسوزی مثل آقای جیحانی را به جای دوختن باید بوسید...
پست شده در ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ۱۱:۳۵