شناسه : 36333611
پاسخ به پرسش‌هایی پرتکرار؛


کمتر می‏بینیم که سوالات و شبهاتی که مصادیق واقعی قابل توجهی می‎توان برای آنها برشمرد با پاسخ عقلی و برآمده از جنس سوال مواجه شویم. لذا با مطرح کردن سوالات اساسی در چهل سالگی انقلاب، جواب‎هایی از روی مصادیق واقعی و قانع‌کننده طراحی کرده‌ایم.

به گزارش صبح بافق؛ شبهه یا واقعیت؟! عموما سوالات اساسی زیادی از مردم درباره ماهیت انقلاب و دستیابی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ۵۷ به آرمانها و اهداف تعیین شده خود، وجود دارد و در هر کوی و برزنی از تحقق یا عدم تحقق اهداف انقلاب سخن بسیار به میان میآید. در قالب این سوالهای اساسی یا با واکنش‌های احساسی و از روی تعلق‌خاطر روبهرو میشویم که بیشتر حالت نصیحتگرانه و نگاه پدرانه دارد یا انگ میخوریم و با انکار و حذف صورت مسئله همه چیز روی هم تلم‌بار میشود. در این میان کمتر می‏بینیم که سوالات و شبهاتی که مصادیق واقعی قابل توجهی میتوان برای آنها برشمرد با پاسخ عقلی و برآمده از جنس سوال مواجه شویم. لذا با مطرح کردن سوالات اساسی در چهل سالگی انقلاب، جوابهایی از روی مصادیق واقعی و قانع‌کننده طراحی کرده‌ایم.

برخي از آنچه كه باعث خيزش عمومي مردم به رهبري روحانيت در ايران شد عبارتند از:

۱. احيای تفكر ديني و نشانههاي محوشده راه خدا. این همان اصول واقعي اسلام است که در اثر دور بودن منابع فكري و علمي ما در قبل از انقلاب از منابع اصيل اسلامي بدعتها و انحرافات اعتقادي رواج يافت. از اين رو، از مهمترين اهداف انقلاب، بازگشت به اسلام راستين و اصلاح اعتقادات مردم است.

۲. در اثر عدم حاكميت اسلام در نظام حكومتي قبل از انقلاب، ساختار حكومتي، سازمانها، نهادها و همه ارگانهاي مهم دولتي بر اساس قوانين غيراسلامي اداره ميشدند. لذا يكي از مهمترين اهداف انقلاب اسلامي حاكميت ارزش‌هاي اسلامي و به پاي داشتن مقررات و احكام تسهيل شده الهي حاكم بر زندگي فردي و اجتماعي مردم است. به نحوي كه نظامات حقوقي و مدني در سطح خرد و كلان منشعب از اسلام شود.

۳. در اثر بيكفايتي مسئولين و وابستگي نهادهاي تصميم‌گيرنده در نظام شاهنشاهي بخشهاي مهم اقتصادي اعم از توليد و توزيع دچار اختلال شده و كشور به واقع ثروتمند ايران، جزء فقيرترين كشورهاي جهان بود و سرمايههاي مردم به دست استعمارگران چپاول ميشد. يكي از مهمترين اهداف انقلاب ايجاد يك ساختار درست اقتصادي در جهت توليد در سطح بالا و توزيع عادلانه ثروت بين مردم بوده است.

۴. عامل اصلي تمام آنچه گفته شد، علاوه بر ضعف‌هاي داخلي، حضور استكبار و استعمار با هدف چپاول منابع سرشار كشور بوده است. از اين‌رو از مهمترين اهداف انقلاب اسلامي كوتاه كردن دست مستكبران ظالم از مملكت و رهايي مردم از يوغ چپاولگران استعمار بوده است.

لذا اهداف انقلاب در يك نماي كلي در كلام رهبر كبير انقلاب امام خميني(ره) اين چنين است که «اساس كار جمهوري اسلامي تامين استقلال مملكت و آزادي ملتها و مبارزه با فساد و فحشا و تنظيم و تدوين قوانين است كه در همه زمينههاي اقتصادي، سياسي، اجتماعي، و فرهنگي به معيارهاي اسلامي، اصلاحات لازم را به عمل آورد كه اين اصلاحات با مشاركت كامل مردم (جمهوريت) خواهد بود و اهدافش قبل از هر چيز از بين بردن فقر و اصلاح شرايط زندگي براي اكثريت قاطع مردم است كه از همه جهت مورد ظلم واقع شدهاند

مقام معظم رهبري نيز در مورد اهداف و ويژگي‌هاي انقلاب اسلامي فرمودند: «انقلاب بزرگ ما خصوصياتي مخصوص به خود داشت، اين خصوصيات اولين بار در يك انقلاب مشاهده مي‌شد؛ تكيه بر اسلام، هدف‌گيري ايجاد حكومت اسلامي، تجديد نظر در مفاهيم سياسي عالم مثل آزادي و استقلال و عدالت اجتماعي و چيزهاي ديگر و حركت به سمت دنيا و جامعه‌اي كه بر پايه ارزش‌هاي اسلامي بنا شده باشد».

مردم ما چرا انقلاب کردند؟ آیا اگر انقلاب نمیکردند الان وضع بهتری نداشتند؟
شاید این سوال را بارها در برخی مجالس، ادارات، تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها و... شنیده‌ایم که قبل از انقلاب وضع اقتصادی مردم بهتر بود. آیا واقعا این جمله واقعیت دارد؟    برای اینکه به این شبهه پاسخ بگوییم باید نخست نگاهی اجمالی به سرانه درآمد مردم ایران از فروش نفت در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب و همچنین شرایط کنونی کشور داشته باشیم.

- در سال ۱۳۵۶ میزان صادرات نفت ایران به ۵/۵ میلیون بشکه رسید، در حالی که الان صادرات نفت کشورمان به دلیل بالا رفتن مصرف داخلی، نگاه صیانتی به نفت به عنوان یک سرمایه ملی برای آیندگان و تحریم‌های بین‌المللی علیه خرید نفت از ایران، به حدود ۳/۱ میلیون بشکه رسیده است. به عبارتی صادرات نفت ایران در زمان رژیم پهلوی بیش از ۴ برابر زمان کنونی بود.

- جمعیت کشور در سال ۱۳۵۷، حدود ۳۵ میلیون نفر بود، در حالی که الان از مرز ۸۰ میلیون نفر گذشته است و این به معنای بیش از دو برابر شدن نیازهای یک کشور به غذا، بهداشت، درمان، مسکن، آموزش و... است.

- ارزش دلار حاصل از فروش نفت در سال ۱۳۵۷ در بازارهای بین‌المللی حدود دو برابر ارزهای دیگر بود، در حالی که در سال ۱۳۹۰ به دلیل ضعف اقتصاد آمریکا و جهش‌های اقتصادی چین و ژاپن و اتحادیه اروپا و برخی کشورهای توسعه‌یافته این ارزش به نصف در معاملات بینالمللی رسیده است.

- مصرف کشور در سال ۱۳۹۰ در مواد غذایی شامل غلات، مواد پروتئینی، لبنیات، میوه و سبزیجات، پوشاک، لوازم خانگی، لوازم بهداشتی و… نسبت به سال ۱۳۵۷ بیش از چهار برابر شده است.

با چنین مقدمه‌ای معلوم می شود که سرانه مردم ایران در حال حاضر نسبت به درآمدهای حاصل از فروش نفت بیش از ۱۶ برابر کاهش یافته است. با وجود چنین کاهش درآمد سرانه‌ای با آمار و ارقام اثبات خواهیم کرد که وضعیت اقتصادی و رفاهی و آموزشی و بهداشتی مردم ایران به صورت شگرفی بهبود یافته است.

تنها به چند نما از شرایط اقتصادی-رفاهی مردم در دوران رژیم پهلوی اشاره می‌کنیم.
-
در زمان رژیم پهلوی ۴۰ درصد جمعیت شهری و ۶۵ درصد جمعیت روستایی کشور زیر خط فقر زندگی می‌کردند.

۳۵ درصد مردم ایران دچار سوء‌تغذیه بودند.

تنها ۴۵ درصد مردم ایران باسواد بودند.

۷۵ درصد کودکان واجب‌التعلیم به مدارس نمی‌رفتند.

- تنها ۵ شهر کشور از نعمت گاز به صورت پراکنده برخوردار بودند.

تولیدات کشاورزی ایران تنها مصرف ۳۳ روز مردم را تامین می‌کرد.

- ۴۰ هزار مستشار نظامی آمریکایی در ایران حضور داشتند.

- ۳۵ هزار متخصص خارجی در صنایع نفت، مخابرات، پزشکی، خودرو سازی، برنامه و بودجه و… در کشور حضور داشتند.

- از کشورهای هند و پاکستان و بنگلادش و سریلانکا پزشک وارد می‌کردیم.

۳۰ درصد جمعیت کشور را خانوارهای ثروتمند تشکیل می‌دادند که معادل ۹۰ درصد کل درآمد کشور را به خود اختصاص داده بودند و ۷۰ درصد بقیه تنها ۱۰ درصد درآمد کشور را در اختیار داشتند.

در سال ۱۳۵۷ کشور با یک اقتصاد بیمار با تورم بیش از ۱۶ درصد، استقراض خارجی، کسری بودجه و کاهش تولید ناخالص ملی روبه‌رو بود .

- در چنین شرایطی محمدرضا پهلوی با استفاده از پول بیت‌المال با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار، جشن‌های ۲۵۰۰ ساله را برگزار می‌کرد.
تمام اینها گویای وضعیت معیشتی مردم پیش از انقلاب است.

....ادامه دارد