شناسه : 37490772
یادداشت؛


سردار سلیمانی بعنوان نفر اول نظامی این کشور در یک ترور کاملا غیر قانونی و صد در صد متجاوزانه بدست نیروی آمریکایی ترور شد و دولت آمریکا رسماً این مهم را بر عهده گرفت.

به گزارش صبح بافق؛ سردار سلیمانی بعنوان نفر اول نظامی این کشور در یک ترور کاملا غیر قانونی و صد در صد متجاوزانه بدست نیروی آمریکایی ترور شد و دولت آمریکا رسماً این مهم را بر عهده گرفت.

بدیهی است که عقل و شرع و وجدان اجازه مقابله به مثل را صادر نموده است.
قرآن می‌فرماید: 
وَجَزَاءُ سَیِّئَةٍ سَیِّئَةٌ مِّثْلُهَا (۴۰ شوری)؛ کیفر بدی، مجازاتی است همانند آن. 
و همین قرآن می‌فرماید : 
أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ 
  به كسانى كه به جنگ بر سرشان تاخت آورده‌اند و مورد ستم قرار گرفته‌اند، رخصت انتقام داده شد و خدا بر پيروز گردانيدنشان تواناست.  (۳۹حج)
 
 ما مجوز شرعی برای انتقام گرفتن داریم و عقل نیز، این پیامبر درونی، مارا ناچار از ضربه کشنده به آمریکا نموده است.
آن کس که از درگیری فراری است جنگ را به وجود خواهد آورد.
شاه نظامی یک کشور ترور شده است! اگر مقابله نشود دشمن چرا نباید سرباز را بزند؟ وقتی نفر اول را بزند و واکنشی نبیند آیا از زدن نفرات دیگر ابایی خواهد داشت؟ 
اگر قدرت خود را به رخ نکشید همیشه مظلوم خواهید بود! 
فارابی می‌گوید : تدبیر نیک در قدرت لشکریان و کاربست ابزار جنگی و جنگجویان برای چیره شدن به ملت ها و مدینه های (غاصب) دیگر است.
تحصیل السعادت، ص ۸۱
 
بدور از تدبیر و عقلانیت است در شرایطی که دشمن اعلان جنگ کرده است شما عقب نشینی کنید چرا که این مهم فقط گستاخ تر شدن دشمن شما را فراهم خواهد کرد.
از طرفی؛ بفرض درگیر نشدیم! چه میخواهید بکنید؟ مذاکره کنید و تفاهم نمایید؟ 
«پیمانها بدون شمشیر جز کلماتی بر روی کاغذها نیستند.»!
دشمنی که می‌بیند شما بی اقتدارید و به راحتی می تواند به شما ضربه بزند اولا چرا باید با شما تفاهم کند و محدودیتی برای خود قائل شود؟ دوما بفرض این را قبول کرد!
به چه تضمینی این پیمان و قرارداد بقا خواهد داشت؟ 
زمانی یک پیمان برقرار خواهد ماند که طرفین بدانند خروج از این تفاهم هزینه ای دارد! اگر هزینه ای برای این اتفاق با بی اقتداری و ضعف های خود ایجاد نکردید چرا دشمن باید بر این قرار بماند؟
از طرفی؛ اگر قرار باشد در عرصه بین الملل هر قدرتمندی هر کاری خواست بکند و بقیه از ترس دم نزنند اساس فلسفه حقوق و جزا زیر سوال می‌رود.
مجازات، دو فلسفه می‌تواند داشته باشد، یک فلسفه روانی و آن اینکه کسی که جنایت بر او وارد شده و عقده روانی پیدا کرده است تشفّی خاطری پیدا کند. ولی از این مهمتر اصلاح اجتماع است که مجازات مجرم‏ عبرت است برای دیگران.
اگر در عرصه بین‌الملل مجازات فراموش گردد و هر کس بر طبق منطق زور هر کار که خواست انجام دهد، ما هیچ مبنایی نمی‌توانیم برای رعایت حقوق در عرصه داخلی نیز بیابیم!
ذات فلسفه حقوق و جزا زیر سوال می‌رود.
انتقام از آمریکا در این شرایط کاملا منطبق بر اصل بدیهی « جواز صیانت از نفس » است و مجازات آمریکا نه تنها به نفع ایران است بلکه خدمتی سترگ به مفاهیم اصیل فلسفه حقوق نیز محسوب میشود؛ ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که حقوق طبیعی ملل بدون هیچ جزایی زیر پا گذاشته شود.
از سوی دیگر عدم برخورد مناسب با آمریکا در این شرایط یعنی نابودی اقتدار ملی این کشور.
کشوری که اقتدار نداشته باشد و ضعف از خود نشان دهد هم در عرصه بین الملل جدی گرفته نمی‌شود و هم در داخل مردمی مأیوس، ناامید و نافرمان خواهد داشت.
کدام کشور و سیستم توانسته بدون داشتن اقتدار و برگ برنده بقا داشته باشد که جمهوری اسلامی ایران بخواهد دومینش باشد؟ 
مخالفین انتقام هیچ تحلیل درستی از شرایط ندارند! 
این قشر که عموما همان تحفه های هستند که در انتخابات ۹۶ کشور را به این اوضاع اسف بار انداختند، امروز هم بدون داشتن هیچ تحلیل درست و جامعی در تلاش اند تا کشور را آگاهانه یا ناآگاهانه به عقب برانند.
دامنه این استدلال که انتقام نگیرید تا جنگ نشود این است که اگر فردا قسمتی از ایران را مورد حمله قرار دهند همین آقایان خواهند گفت دفاع نکنید تا مبادا عصبانی شده و مناطق بیشتری را مورد حمله قرار دهند!!!!
حماقت تام نهفته در این گزاره را نمیشود وصف کرد و بلاشک هر آنکس که امروز معتقد به انتقام نیست یا خائن است و یا یک ابله.
 
نجنگیدن با کسی که می‌خواهد نباشید، فقط به نبودنتان کمک میکند و مقابله نکردن با دشمن شریر فقط وقاحت او را خواهد افزود.
 
وَاقْتُلُوهُمْ حَیْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ وَأَخْرِجُوهُم مِّنْ حَیْثُ أَخْرَجُوکُمْ (۱۹۱بقره)
و آنان را هر کجا که یافتید بکشید و و از آن جا که شما را بیرون ساختند، آنها را بیرون کنید.
 
علی میرزایی