شناسه : 37449213
در گفتگو با پرستار نمونه و دختر شهید:


پرستار نمونه بافقی گفت: مشکلات زیادی در حیطه کاری پرستاری هست، سختی کاری که در این رشته هست مساعد و یاری مسئولین را می طلبد از جمله کمبود نیرو، افزایش جمعیت ولی شیفت پرستاری با نیروی اندک، به علت مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد معوقه هایی هست که همیشه پرستاران باید متحمل شویم ولی با وجود مشکلاتی که هست بازهم عاشق شغلم هستم.

به گزارش صبح بافق؛ ولادت حضرت زینب و روز پرستار بهانه ای شد  تا به سراغ یکی از پرستاران نمونه شهرستان بافق برویم و  در روزی که  به نام روز پرستار نام گذاری شده است با وی سخن بگوییم.
پرستاری شغلی است که در آن  تا عاشق نباشی نبض تپنده هر بیمار لبخند بر لبانت جاری نمی سازد. پرستاران نمونه گذشت و ایثارند و بهترین خاطره هر یک از آنها بازگشت به حیات و فرصت دوباره بیماران  است.
لطفاً خودتان را معرفي نماييد؟
اشرف شیری کارشناس پرستاری هستم و 19 سال سابقه خدمت در رشته پرستاری و شاغل در بخش اورژانس بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) شهرستان بافق هستم.
چرا اين رشته تحصيلي و كاري را انتخاب كرديد؟
به علت علاقه زیادی که همیشه از بچگی داشتم و اینکه حس کمک کردن در وجودم بود و عاشق کار پرستاری بودم.
نظر خانواده تان در رابطه با انتخاب شغل و رشته تحصيلي شما چيست؟ 
نظرشان همیشه مثبت و مساعد بوده و در همه حال من را یاری کردند تا بتوانم در حیطه کاری خود موفق باشم. از مادرم که در دوران مجردی و همسرو فرزندانم که با سختی کاری که دارم همیشه یار و یاور من بودند تشکر می کنم.
اين سؤال برايم مطرح شد كه  آيا مشكلات  مشغله ي پرستاري در محيط خانه و خانواده هم همراه شماست، به عبارت ديگر چگونه مي توانيد مسائل و مشكلات كاري و خانوادگي راازهم جداكنيد؟
وقتی وارد محیط کار می شوم تمام فکرم بیمار و پرستاری کردن از بیماران است تا بتوانم با روحیه خوب به بیماران کمک کنم و بارها شده که قبل از اینکه به سر شیفت بروم در منزل مشکلات زیادی داشتم ولی وقتی از سرکار به منزل می رفتم ناراحتی هایی که داشتم را ازیاد برده و مشکلاتم را فراموش می کردم.
اگر پرستار نمی شدید چه شغلی را انتخاب می کردید؟
اگرپرستارنمی‎شدم اولین رشته موردعلاقه ام خدمت شریف معلمی  بود که دوست داشتم همیشه آموزش کنار وهمراهم باشد.
از مشکلات جامعه پرستاری بگوئید؟
مشکلات زیادی در حیطه کاری پرستاری هست، سختی کاری که در این رشته هست مساعد و یاری مسئولین را می طلبد از جمله کمبود نیرو، افزایش جمعیت ولی شیفت پرستاری با نیروی اندک، به علت مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد معوقه هایی هست که همیشه پرستاران باید متحمل شویم ولی با وجود مشکلاتی که هست بازهم عاشق شغلم هستم.
بدترین و بهترین خاطره زمان پرستاری؟
بدترین خاطره من مربوط به 19 ماه مبارک رمضان چند سال پیش بود که موقع افطار دختر بچه 5 ساله ای را آوردند که دست او تا مچ وارد چرخ گوشت شده بود، پدرومادر وی در رستوران کار می کردند ولی از فرزند خود غافل شده و چرخ گوشت را خاموش نکرده بودند که با این سهل انگاری دست وی تا مچ قطع شده بود.
شیرین خاطره هم مربوط به همسر دوستم هست که با حالت کاهش سطح هوشیاری به اورژانس بیمارستان آوردند و در حالی که همسر وی بی تابی می کرد تیم احیا وارد کار و تمام تلاش خود را انجام دادند سپس بیماربه بخش icu جهت شوک منتقل شد که خوشبختانه قبل از اینکه شوک به وی وارد کنیم قلب وی دوباره به کار افتاد و به زندگی برگشت.
ویژگیهایی یک پرستار خوب؟
صبور، خونسرد، دل رحم، مهربان، خوش برخورد، خوش رفتار، متعهد، دلسوز و وجدان کاری از ویژگی های یک پرستار خوب است.
شغل پرستاری را با چه انگیزه ای انتخاب کردید و مشوق شما در این زمینه چه کسانی بوده اند؟
انگیزه من در انتخاب کردن شغل پرستاری کمک کردن به بهبودی حال بیماران است، انگیزه ام این است که تا بتوانم دستی را بگیرم .
دوست دارم در حد توان خود خدمت خالصانه داشته باشم تا در حد توان خود برای بیماران کمبودی نگذارم تا هم خدا و هم بنده وی از من راضی باشند. بیشتر خودم و خانواده ام مشوق من در این زمینه بودند.
نام حضرت زینب(س) شما را به یاد چه می اندازد؟
نام حضرت زینب(س) من را به یاد مشکلات و مصائب پرستاری از فرزندان امام حسین(ع) در صحرای کربلا و صبوری و مقاومت در برابر تمام ناملایمات می اندازد.
پرستاری شغل سختی است مخصوصا شیفت های شب که خسته کننده هست،ایا این موضوع بر زندگی شما تاثیر منفی هم داشت؟
یک پرستار خوب همیشه صبور هست چرا که بیمار با درد وحال ناخوشی که دارد وارد بیمارستان می شودولی ما باید در برابر ناملایمات بیمار صبور باشیم .
یک پرستار خوب می تواند با خوش رفتاری و نگاه مهربان خود درد را از چهره دردمند بیمار کم کند و می تواند با وجدان کاری که دارد در نهایت تلاش خود را برای رضایت بیمار انجام دهد.
تمام سختی های کار پرستاری را با تمام جان خریده ام شیفت شب، شیفت کاری سختی است ولی با لذتی که پرستاری کردن از بیماران برای من دارد هیچ اثر منفی بر زندگی من نگذاشته و نخواهد گذاشت.
با عشق کار می کنم و افتخارم این است که می توانم برای یک دردمند قدمی بردارم و اشکی را از چهره ای پاک کنم.
برای پرستاران جوان و کسانی که قصد دارند وارد این حرفه شوند چه توصیه ای دارید؟
به جوانان توصیه می کنم رشته پرستاری را به طور دقیق مطالعه کنند.
کسی که می خواهد پرستار شود باید از خود، زندگی و خوشی های آن بگذرد و باید بتواند در برابر درد یک بیمار قوی و صبور باشد و درد بیمار را درد خود و خوشی بیمار را خوشی خود بداند.
اگر توانست این مسائل را هضم کند یا علی
با شنیدن کلمات زیر یا چه جمله ای می افتید؟
حضرت زینب: صبرو استقامت در برابر مصائب
پرستار: مهربان و دلسوز
شیفت شب: بیدار بودن بر بالین بیمار و زدودن درد و رنج از چهره بیمار، مناجات شبانه با خدا داشتن در دل شب و از جان و عمر خود گذاشتن برای بیمار 
فرزندشهید: افتخار و سربلندی به ویژه اگر پرستار هم باشی
اول از همه افتخار می کنم که فرزند شهید هستم و دومین افتخارم این است که یک پرستار هستم.
سخن پایانی؟
افتخار می کنم که با تمام مشکلاتی که در زندگی داشته ام بازهم توانستم سخت ترین شغل را انتخاب کنم و امیدوارم بتوانم بهترین خدمت هارا به خلق خود انجام دهم و از همین جا دست مادر و همسرم را به خاطر همراه بودن با من در تمام مراحل زندگی می بوسم و ان شاالله پدر شهیدم هم از من راضی باشد.
انتهای پیام/ع.ع