شناسه : 35428726


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با بیان اینکه ۵۰۰ هکتار مالچ پاشی در شهر معدنی بافق تا پایان سال صورت می‌گیرد افزود: ۴۳ درصد از استعلامات معادن استان یزد در سال جاری مورد موافقت قرار گرفته است.

به گزارش صبح بافق؛ محمد رضا آخوندی صبح امروز در ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد که در سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد با اشاره به اینکه استان یزد با 3.7میلیون هکتار مساحت ، 4.4 میلیون مرتع، 2.6 میلیون هکتار اراضی بیابانی و کویری  و 134هزار هکتار جنگل‌های طبیعی و دست کاشت دارد اظهار داشت: استان یزد در فلات مرکزی کشور به عنوان کم بارش ترین استان در پانزده سال اخیر در سطح کشور است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه از 2.6میلیون هکتار اراضی بیابانی و کویری در یزد 13 کانون بحرانی و فوق بحرانی ریزگرد وجود دارد که معادل 132هزار هکتار است تصریح کرد: از سال جاری مجدداً به مالچ پاشی در استان بازگشتیم و با توجه به فشاری که بر منابع طبیعی استان بوده به سمت مالچ پاشی الزام داریم.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری در شهرستان بافق که یک شهر معدنی در استان یزد است باید 500هکتار مالچ پاشی صورت گیرد اضافه کرد: مالچ پاشی به این دلیل صورت می‌گیرد زیرا در حال تبدیل شدن به منشأ ریزگرد در سطح استان هستند.

آخوندی ادامه داد: طبق مطالعاتی که دانشگاه یزد برای سازمان محیط زیست استان انجام داده نشان می‌دهد که 6هزار کیلومتر جاده معدنی در سطح استان یزد داریم که در واقع طی سال‌های آینده به یک کانون بحرانی تبدیل می‌شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با بیان اینکه در سال 96 ، 429 فقره استعلام از منابع طبیعی استان در خصوص معادن شده است افزود: که از این تعداد با کسر روزهای تعطیل به صورت میانگین روزی دو معدن در سازمان منابع طبیعی استان یزد استعلام انجام گرفته که 184 فقره موافقت شده که 43 درصد کل این تعداد است.

وی با بیان اینکه در شش ماه اول سال 97، 139 مورد استعلام شده که 54 فقره موافقت شده 39 درصد است گفت: در کشور نسبت موافقت به سطح مورد استعلام در استان، 11 درصد موافقت شده که نسبت به میانگین کشور که 9الی 10درصد بوده بیشتر است.

منبع: تسنیم