شناسه : 35816981
رئیس جامعه معلولان بافق:


رئیس جامعه معلولان شهرستان بافق با بیان اینکه ۹۰ درصد بانک‌های بافق برای معلولان مناسب‌سازی نشده گفت: عدم مناسب‌سازی فضای شهری مشکل اصلی معلولان بافقی است.

به گزارش صبح بافق؛ ابوالفضل شاهپورزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان بافق با تبریک روز 12 آذر ماه روز معلولان با بیان اینکه موسسه خیرین جامعه معلولان از سال 81 آغاز به‌کار کرده است اظهار داشت: این موسسه با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات، تعیین آمار معلولان، معرفی،شناسایی خلاقیت و استعداد آنان و... راه اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه دربازه زمانی سال 81 قریب به 752 معلول در بافق شناسایی و تحت پوشش قرار گرفتند عنوان کرد: معلولان شامل جسمی، حرکتی، بینایی، شنوایی، روحی و روانی هستند.

شاهپورزاده افزود: برخی از معلولان مستقل بوده و از خدمات جامعه استفاده نمی‌کنند بلکه خدمت‌رسانی نیز انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه دسته دوم معلولان، نیازمند توانا هستند گفت: ضروری است برای بکارگیری آنان همکاران و اطرافیانشان آموزش‌های لازم را برای طرز برخورد با آنها را بیاموزند.

شاهپورزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مبحث مناسب‌سازی فیزیکی جدی و رسمی دنبال می‌شود تصریح کرد: کمیته مناسب‌سازی شهری به ریاست فرماندار تشکیل تا مصوبات قوی‌تر پیگیری شود.

وی مناسب‌سازی محیط شهری را نیاز جدی دانست و گفت: همکاری شهرداری در این‌باره مناسب است اما بسیاری از ادارت مناسب‌سازی را بدون مذاکره با جامعه معلولان طراحی کرده که بسیاری از آن غیراستاندارد است.

وی فعالیت هیئت امناء آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) را خوب ارزیابی و عنوان کرد: بعد از 8 سال توانستم به زیارت امامزاده بروم اما آستان مقدس هم باید طوری طراحی شود که بتوان از تمام جهات همانند بارگاه امام رضا(ع) وارد شد.

شاهپورزاده با بیان اینکه 90 درصد بانک ها و خودپردازها مناسب سازی استاندار ندارد، به طرح ارائه شده توسط صباغیان مبنی بر تحقق سهم اشتغال معلولان اشاره کرد و گفت: امیدواریم با پیگیری سهم اشتغال معلولان از تمام دستگاه‌های کلان داده شود.

وی فراهم کردن بستر اشتغال برای معلولان را از نیازهای ضروری آنان دانست و خاطرنشان کرد:  با پیگیری جامعه معلولان استان و کشور قانون جامع حمایت از معلولان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که یکی از آن مصوبات قانون 3 درصد استخدام معلول است.

رئیس جامعه معلولان شهرستان بافق با بیان اینکه از یک‌هزار نفر شاغل در ادارات دولتی و شبه دولتی باید 300 نفر آن از معلولان به کار گرفته شوند گفت: تاکید می‌کنم حق معلول در ادارات دولتی و شبه دولتی داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مشکلات معلولان به صورت لاک پشتی در حال پیگیری است متذکر شد: 147 معلول توانایی وارد اجتماع و بازار کار در بافق را دارند و اینکه حتی بستگان معلول ذهنی شدید می‌توانند وارد کار شده تا هزینه زندگی فرد معلول را به دست آورند.

منبع: تسنیم