اختصاص ۶۰ میلیارد ریال از بودجه شهرهای دارای تنش آبی به بافق/به ازای هر مشترک باید ۷/ مترمکعب ذخیره آب تامین شود
اختصاص ۶۰ میلیارد ریال از بودجه شهرهای دارای تنش آبی به بافق/به ازای هر مشترک باید ۷/ مترمکعب ذخیره آب تامین شود
مدیر امور آب و فاضلاب ( آبفا) بافق با بیان اینکه ۶۰ میلیارد ریال از محل بودجه شهرهای دارای تنش آبی برای ادامه ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی ذخیره آب آشامیدنی مرکز این شهرستان تخصیص و تامین اعتبار شد، گفت: این پروژه با ۵۶ درصد پیشرفت فیزیکی درحال اجرااست.

به گزارش صبح بافق؛ مدیر امور آب و فاضلاب ( آبفا) بافق با بیان اینکه ۶۰ میلیارد ریال از محل بودجه شهرهای دارای تنش آبی برای ادامه ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی ذخیره آب آشامیدنی مرکز این شهرستان تخصیص و تامین اعتبار شد، گفت: این پروژه با ۵۶ درصد پیشرفت فیزیکی درحال اجرااست.

جواد فلاح افزود: با توجه به وجود عرصه های بیابانی در این شهرستان این مبلغ  با پیگیری های مسئولین شهرستان و استان یزد تامین اعتبار شد.

وی ساخت مخزن را با هدف مقابله با بحران و جبران کمبود ذخیره آب در فصل تابستان ذکر و یادآور شد: ساخت مخزن با مصالح با کیفیت و استفاده از روش‌های نوین علمی و استاندارد بالا در دست اجراست و تا نیمه‌ اول سال ۱۴۰۰ عملیات ساخت آن پایان می‌ یابد.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی بافق می‌توان از منابع موجود برای ذخیره سازی آب در یک شبانه روز  برای شهروندان  استفاده کرد.

به گفته وی، به ازای هر مشترک باید ۷/ مترمکعب ذخیره آب تامین شود تا چنانچه حوادثی در مخزن، چاه‌ها و منابع تامین آب شهرستان ایجاد شد، ۲۴ ساعت ذخیره آب برای شهروندان موجود باشد.

مدیر امور آبفا بافق خاطرنشان کرد: همزمان با ساخت این مخزن یک دستگاه آب شیرین کن با ظرفیت ۲ هزار مترمکعب در شبانه روز با همت سرمایه گذار درحال ساخت است.

به اظهار وی «سختی گیر ( آب شبرین کن) » یکی از تجهیزات بسیار کاربردی تصفیه آب  شرب است که با کمک فرآیند تبادل یونی، عوامل ایجاد سختی آب مانند کلسیم و منیزیم را از آن حذف می‌کند.

فلاح اضافه کرد: هدف استفاده از سیستم‌های سختی‌گیر، حذف مشکلات به وجود آمده در آب سخت است و سختی آب سبب ایجاد رسوب در سیستم لوله کشی مشترکان می‌شود که نتیجه آن گرفتگی لوله‌ها و کاهش فشار آب است.

وی افزود: سختی آب همچنین سبب کاهش چشمگیر طول عمر وسایل خانگی نظیر ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و یخ‌ساز می‌شود.

مدیر آبفا بافق خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین محدودیت‌های منطقه با توجه به شوری خاک، کمبود آب شیرین است که مشکلات زیادی را در صنعت، معدن و زندگی روزانه مردم بوجود آورده است که با بهره برداری از این آب شیرین کن کیفیت آب شهر بافق بهبود می‌یابد.

آب مورد نیاز ۲۱ هزار مشترک از طریق ۲۴ حلقه چاه و هشت لیتر برثانیه از آب انتقالی به استان یزد از طریق زاینده رود تامین می‌شود.

تمامی ساکنان روستاهای بالای ۱۵ خانوار جمعیت بافق به آب لوله کشی دسترسی دارند که برخی روستاها منابع تامین آب پایدار دارند و تعدادی هم با تانکرهای (سیار) آبرسانی می‌شود.

شهرستان بافق یک بخش مرکزی، سه دهستان( مبارکه، کوشک و سبزدشت) ۲۸ شورای اسلامی، ۲۲ دهیاری مصوب و بیش از ۱۰۰ پارچه روستا و آبادی دارد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صبح بافق
  • منبع خبر : ایرنا