بهاباد آنومالی چاه گز خود را در اردکان دنبال بگردد/آنومالی ۱۴ و ۱۴a متعلق به بافق است
بهاباد آنومالی چاه گز خود را در اردکان دنبال بگردد/آنومالی ۱۴ و ۱۴a متعلق به بافق است
حسن محمدی گفت: در حال پیگیری گزارش فائزی نماینده وزارت کشور هستیم که اگر گزارشی که داده منطبق...


با انتشار ویدئویی از صحبت های فرماندار بهاباد در خصوص معدن چاه گز در فضای مجازی، خبرنگار صبح بافق گفتگویی اختصاصی با حسن محمدی رئیس شورای شهرستان بافق انجام داد.

حسن محمدی در این خصوص گفت: قبلا در سال های۴۵، ۵۵و ۶۵ سرشماری انجام می شده و بر اساس سرشماری به آبادی ها و مکانها یک کد تعلق می گرفته

وی در ادامه افزود: در سال۷۵که ۴۴ نقطه رااز شهرستان بافق جدا و به بخش جلگه بهاباد ملحق کردند، یکی از نقاطی که در آن زمان جدا و به بخش جلگه بهاباد ملحق شد، معدنی به نام معدن چاه گز بوده است.

رئیس شورای شهرستان بافق تصریح کرد: خوشبختانه این نقاطی که در سال ۷۵ جدا شده همه آنهانقطهGpsدارد و مشخصات جغرافیایی آن معلوم و کاملا مشخص است. یکی از موضوعهایی که در سال ۹۴ معاونت سیاسی امنیتی استانداری یزد اعلام کرد و نوشت که معدن چاه گز شامل آنومالی های ۱۴و ۱۴a متعلق به بهاباد است، بلافاصله شورای شهر، وشهرستان و مسئولین بافق موضع گرفته و این مسئله را پیگیری کردند و باتوجه به نقطهGpsکه وجود داشت استانداری پذیرفت که این معدن متعلق به بهاباد نیست ومکاتبات آن از وزارت کشور برگشت داده شد

محمدی اظهار داشت: نهایتا این جریان ادامه پیدا کرد تا زمانی که شورای شهر و شهرستان بافق در سال ۹۷ جلسه ای را در استانداری با حضور اعضای شورای های بافق، بهاباد و مسئولین سیاسی امنیتی استانداری برگزار و اصرار مسئولین بافق این بود که ۵ کارشناس غیربومی در شهرستان حضور و این نقاط را مشخص کنند که آیا معدن چاه گز متعلق به بافق است یا بهاباد که متاسفانه تا این لحظه خواسته شورای شهر و شهرستان بافق محقق نشده است.

رئیس شورای شهرستان بافق ادامه داد: این مسئله ادامه داشت تا زمانی که استاندار سابق استان در سال ۹۸ اعلام کرد که این موضوع را به وزارت کشور ارسال تا آنجا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

محمدی با تاکید بر اینکه خواسته ما این بود که کارشناسان غیربومی حضور پیدا کنند خاطرنشان کرد: متاسفانه بعد از مدتی دونفر از کارشناسان وزارت کشور از جمله خانم احمدی در شهرستان حضور که بنده وچند تن اعضای شورا ونماینده فرمانداروهمراه این کارشناسان در منطقه حضور و نقاط gps زده و کدهای آبادی ها نیز مشخص و قرار براین شد که معدن چاه گز را که متعلق به بهاباد بوده وان آنومالی ۱۷ است.راGPS بزنند که نپذیرفتند

وی افزود: آنچه که در مصوبات سال ۷۵ آمده و آقایان بهابادی هم اعلام می کنند که در مصوبه سال ۷۵ کد به آن تعلق گرفته معدن چاه گز است این معدن آنومالی ۱۷است و نه آنومالی های ۱۴ و ۱۴a و این اشتباه را مرتکب شدند.

محمدی همچنین به حضور کارشناسان وزارت کشور در شهرستان اشاره و بیان داشت: زمانی که کارشناسان وزارت کشور حضور پیدا کرده و قرار بود از معدن ۱۷b نیز بازدید کنند متاسفانه کارشناسان استانداری یزد مانع و اعلام کردند که به اتفاق اعضای شورای شهر بهاباد بررسی می کنیم که بازهم این اتفاق رخ نداد و این مسئله مورد اعتراض ما بود.

رئیس شورای شهرستان بافق به نامه نگاری به وزارت کشور و نماینده مردم بافق در مجلس نیز اشاره و خاطرنشان کرد: طی مکاتبه باوزارت کشور و پیگیریهای نماینده مجلس رایزنی هایی را انجام که نهایتا منجر شد که در ۶ دی ماه سال جاری مجدداً چند نفر از کارشناسان وزارت کشور به همراه شاه حسینی مدیرکل تقسیمات استانداری فرماندار نماینده اداره در شهرستان بنده و محمدرنجبر همراه این هیئت در منطقه حضور پیدا کردیم.

محمدی تصریح کرد: با حضور در منطقه خواسته ما این بود که با توجه به مصوبه اسمی سال۷۵ که ۴۴ نقطه را به جلگه بهاباد انتقال دادند و اسم معدن چاه گز برده شده نقطه gps آن را مشخص کنند که نقطه ای که پیاده کردند دقیقا منطبق بود با آنومالی ۱۷ که موردتایید همگی قرار گرفت وبه عنوان معدن چاه گز نام برده شده ومعدن یک پهنه وسیعی است و آن آنومالی را که در نقطه gps اسمی مصوبات سال ۷۵ زده شده دقیقا مطابق شد با آنومالی ۱۷ نه ۱۴و ۱۴a.

وی افزود: در همانجا درخواست کردیم که صورتجلسه و نقاط اعلام شود، بعد از آن نیز دو نقطه که در همان مصوبه سال ۷۵ آمده و صراحتا مشخص کرده بود برداشت و یک صورت جلسه ای تنظیم که فائزی نماینده وزارت کشور همان صورت جلسه را امضا که نقطه معدن چاه گز که در مصوبه اسمی سال ۷۵ آمده همان آنومالی ۱۷ است.

محمدی اظهار داشت: الان متاسفانه برادران بهابادی اعلام می کنند که ۱۴و ۱۴aدر مصوبه اسمی سال ۷۵ آمده ولی همه چیز مشخص است لذا بروند کد، مشخصات جغرافیایی و تقسیمات را بررسی کنند متوجه می شوند کدام آنومالی ها در مصوبه سال ۷۵ است. معدن چاه گزی که در سال ۷۵ نقطه آن را پیاده کردندمعدن چاه گز فعلی که در حال بهره‌برداری می‌باشد نیست ونخواهد بود .

وی گفت: این نقطه آنومالی ۱۷b است و بارها هم به استاندار اعلام کردیم و حتی به صباغیان هم اعلام شده فقط تنها چیزی که می تواند متعلق به بهاباد باشد الان در منطقه اردکان است. این اختلاف باید بین اردکان و بهاباد حل شود نه بافق و بهاباد. خط اسمی که الان بین بافق و بهاباد کشیده شده عین مصوبه سال ۷۵ است و به هیچ عنوان نباید تغییر کند و اگر این موضوع تغییر کند حق مردم بافق ضایع شده است.

محمدی بازهم تاکید کرد: معدن چاه گز که همان ۱۴ و۱۴a است و درحال بهره‌برداری نیز هست طبق اسناد و مدارک متعلق به بافق است و به هیچ وجه متعلق به شهرستان بهاباد نیست. ادعای ما این است که این حق بافق است و هیچ کس نمی تواند اعلام کند که متعلق به بهاباد است و چیزی هست که کاملا مشخص، و اگر واقعا مورد شک استانداری هست طبق نظر قبلی ۵ نفر کارشناس در زمینه های مختلف و غیربومی و غیر از استان یزد حضور و نقاط را پیاده کنند اگر نقطه معدن چاه گز که همان ۱۴ و ۱۴a است با مصوبه اسمی سال ۷۵ یکی شد به مردم اعلام می کنیم که معدن چاه گز متعلق به بهاباد است، ولی تا الان تمام مدارک این را ثابت کرده که آنومالی ۱۴و۱۴a که همان چاه گز فعلی هست متعلق به بافق است.

رئیس شورای شهرستان بافق در پایان گفت: در حال پیگیری گزارش فائزی نماینده وزارت کشور هستیم که اگر گزارشی که داده منطبق با صورتجلسه ای که در شهرستان امضا شده داده باید مصوبه ای که در زمستان سال ۹۸ مورد ادعای فرماندار بهاباد بوده به وزارت کشور برگشت و اصلاح شود و به هیچ عنوان نباید ابلاغ شود.

انتهای پیام/ع.ع