مردم بافق به معادن شهر بعنوان ناموسشان حساس هستند
مردم بافق به معادن شهر بعنوان ناموسشان حساس هستند
امام جمعه بافق تصریح کرد: مسائل مربوط به شهرستان از یک جهت مربوط به مسائل فرهنگی، اجتماعی و دینی است که در خطبه های آینده صحبت خواهم کرد و یک بخش از آن نیز  راجع به مسائل اقتصادی است. در حوزه مسائل اقتصادی شهرستان چند نکته است، اولین نکته بحث شناسایی فرصت های اقتصادی شهرستان است، شهرستان بافق تنها نعمت اللهی آن آهن، سنگ آهن ومعدن نیست بلکه در حوزه های دیگر هم نعمت های خدادادی از جمله کشاورزی، آبزیان وحتی در خصوص معادن در حوزه های دیگر که قدرش ناشناخته مانده است وجود دارد.

به گزارش صبح بافق؛ حجت الاسلام والمسلمین در خطبه دوم نماز جمعه این هفته بافق ضمن تبریک هفته احسان ونیکوکاری گفت: به نیت تعجیل در فرج امام زمان(عج) از دادان صدقه کوتاهی نکنیم.

وی در ادامه به مسائل مربوط به شهرستان اشاره و افزود: مسائل مربوط به شهرستان دارالشجاعه بافق، شهرستان قهرمان پرور و این قصبه طیبه ای که امام امت حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند بافق  را از مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ محمدتقی بافق(ره) این عنصر مجاهد و این عالم بابصیرت شناختم.

امام جمعه بافق تصریح کرد: مسائل مربوط به شهرستان از یک جهت مربوط به مسائل فرهنگی، اجتماعی و دینی است که در خطبه های آینده صحبت خواهم کرد و یک بخش از آن نیز  راجع به مسائل اقتصادی است. در حوزه مسائل اقتصادی شهرستان چند نکته است، اولین نکته بحث شناسایی فرصت های اقتصادی شهرستان است، شهرستان بافق تنها نعمت اللهی آن آهن، سنگ آهن ومعدن نیست بلکه در حوزه های دیگر هم نعمت های خدادادی از جمله کشاورزی، آبزیان وحتی در خصوص معادن در حوزه های دیگر که قدرش ناشناخته مانده است وجود دارد.

سعادت فر به نکته دوم درحوزه اقتصادی اشاره و اظهار داشت: نکته دوم مسئله راه است، متاسفانه در شهرستان بافق علیرغم اینکه در سر یک شاهراه مواصلاتی قرار دارد اما از فقر جاده ای برخوردار و این باید مورد توجه قرار گیرد، خصوصا اینکه این شهر میزبان قدوم بابرکت امام رضا(ع) بوده و این مسیر حرکت امام از شهرستان باید مورد تکریم قرار گیرد.

وی ادامه داد: نکته سوم شناسایی نعمت های اللهی در حوزه انفال است که به عقیده بنده بخش جزئی از این انفال سنگ آهن است. عناصر ذی قیمتی در این شهرستان وجود دارد که باید با شناخت آنها شاکر خداوند باشیم.

سعادت فر به شناسایی نیروهای مستعد، جوان و حزب اللهی اشاره و خاطر نشان کرد: بخش چهارم نیز شناسایی نیروهای مستعد، جوان، کارآمد و حزب اللهی این شهر است که به وفور وجود دارد و عامل اصلی رشد هر منطقه ای نیروهای جوان متعهد حزب اللهی آن است. موضوع شناسایی صنایع مرتبط با معادن و ایجاد شهرک ها و پارک های فرآوری معادن با محوریت شرکت های دانش بنیان است.

امام جمعه بافق گفت: سیاست گذاری جهت پیشگیری از خام فروشی هم به جهت حفظ معادن و هم تخصیص ارزش افزوده بیشتر است.

سعادت فر به نکته مهم و اساسی ارتباط بین معادن و به صورت خاص سنگ آهن مرکزی با حیات شهرستان بافق اشاره و بیان داشت: حیات مادی و معنوی شهرستان بافق و شاهراه تنفس شهرستان دارالشجاعه به وجود این معادن است و این مسئله به حق یا ناحق جای بحث خود را دارد، اما فعلا این گونه است که ما معتقد هستیم که باید برای  شناسایی استعدادهای شهرستان تلاش کرد اما اقتصاد حیات مادی و معنوی این شهر وابسته به معادن است.

خطیب جمعه بافق تصریح کرد: بر این اساس همه مسئولین دولتی، شورای شهر نماینده مردم در مجلس، جوامع خدوم و زحمتکش کارگری، سیاسیون، اقشار مختلف مردم در مورد بحث انتفاع حقیقی شهرستان از معادن به عنوان ناموس اقتصادی شهرستان حساس بوده و هستند و این را در مراحل مختلفی هم به نمایش و به اثبات رساندند که مردم و مسئولین در بحث معادن حساس هستند. امروز هم یکی از دغدغه های جدی همه مردم و مسئولین که دغدغه و مطالبه دارند و تا حصول نتیجه برای مطالبات به حق خود شبانه روز فعالیت و تا عدم اطمینان از تامین خواسته های مشروع خود اجازه هیچ گونه تصمیم و اجرای هیچ گونه تصمیمی را به احدی نخواهند داد.

سعادت فر ادامه داد: امروز دغدغه اصلی مردم شهرستان بافق، مسئله واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی در فرابورس است، ضمن اینکه مردم فهیم شهرستان بافق شرایط ملی و فراملی اقتصادی نظام اسلامی را درک و به تصمیمات مسئولین خود هم احترام قائلند، به صورت جدی از عدم اجرایی شدن تعهدات و دستورات جدی که به مصلحت این شهرستان صادر اما عملیاتی نشده نگرانند و این زمینه بی اعتمادی به برخی از مسئولین را فراهم کرده و از مسئولین به صورت جدی می خواهند که به خواست و اراده مردم به مطالبات به حق آنها احترام و به امضای خودشان هم احترام و ارزش قائل شوند تا اینکه در این شرایط خاص پایان سال و در این شرایط انتخابات بدون ایجاد هیچ گونه تشنج و ناامنی در جامعه شاهد شکوفایی اقتصاد شهرستان و ملی و با تفاهم، مذاکره و با همکاری باشیم و این خواسته مردم است که به خواسته مردم احترام بگذارند.

امام جمعه بافق افزود: به صورت خاص و شفاف مردم و مسئولین شهرستان از مسئولین ملی خود پنج مطالبه دارند که این پنج مطالبه بایستی در متن امیدنامه قرار گیرد. مطالبه اول این است که مفادی که مورد توافق شهرستان و مسئولین کشوری در سال۹۳ اتفاق افتاده که وزیر وقت تعان، کار و رفاه اجتماعی هم این تصمیمات را ابلاغ اما متاسفانه بخش قابل توجهی از آنها عملیاتی نشده و بعضی هم که عملیاتی شده جای تقدیر وتشکر دارد. بخشی از جمله توسعه صنایع جوار معدنی و تامین خوراک آنها، تکمیل میدان ورودی شهرستان و رسیدگی به نیازهای مردم در حوزه بهداشت و درمان مورد توجه قرار نگرفته است.

سعادت فر تصریح کرد: این صورتجلسه ۱۶ بند دارد، اولین مطالبه جدی مردم از مسئولین ملی خود این است که این ۱۶ بند مورد توافق که دستور وزیر هم صادر شده این ۱۶ بند در متن اصلی امیدنامه فروش سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در بحث فرابورس یا بورس قرار گیرد.

امام جمعه بافق به مطالبه دوم هم اشاره و تصریح کرد: با توجه به تنفیذ بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام(ره) در رابطه با ۴ درصد درآمد فروش معادن به خود شهرستان جهت عمران و آبادانی که یک حکم حکومتی بود اما در سال ۸۶ با مصوبه هیئت دولت به دو درصد کاهش و دودرصد به شهرستان پرداخت شود که بخشی از این دودرصد پرداخت و به عمران وآبادنی شهر تعلق گرفته اما این دو درصدی که قرار بوده از ممر فروش سنگ آهن به شهرداری و روستاها اختصاص پیدا کند مربوط به فروش سنگ آهن به صورت مطلق است یعنی چه فروش داخلی و چه فروش خارجی که صادرات است، اما متاسفانه این بخش قابل توجهی از درآمد سنگ آهن که صادر شده به شهرداری و روستاها پرداخت نشده که مردم و مسئولین مطالبه جدی دارند و این رقم قابل توجهی هست که باید محاسبه و به شهر پرداخت شود.

وی گفت: اگر توان پرداخت هست که پرداخت شود و اگر توان پرداخت ندارند از فروش سهامی که قرار است اتفاق افتد، اول محاسبه و به اندازه ای که مطالبه شهرداری و دهیاری ها است سهام از شرکت سنگ آهن به آنها واگذار شود.

سعادت فر اظهار داشت: شما مردم باید نسبت به حق وحقوق خود اشنا باشید تا حق وحقوق خود را از مراجع قانونی مطالبه کنید و مسئولین هم باید بدانند که مردم هوشیار و حق وحقوق خود را می شناسند و باید این حق وحقوق را بپردازند. براساس تفاهماتی که صورت گرفته ۵۰ درصد از درآمد حاصل از فروش این سهام در هرمرحله که این اتفاق رخ می دهد باید این درآمد حاصل از فروش در شهرستان دارالشجاعه بافق چه در حوزه صنعت و معدن و حوزه های دیگر سرمایه گذاری شود. ۵۰درصد این درآمد باید در امیدنامه قید و تضمین لازم هم به شهرستان داده شود که این درآمد در خود این شهرستان که مظلوم واقع شده و بعد از انقلاب اسلامی می بایست رشد بیش از این داشته باشد.

امام جمعه بافق گفت: نکته چهارم براساس توافقی که صورت گرفته ۵ درصد از سهام سنگ آهن باید به صورت ترجیحی به کارگران شرکت سنگ آهن واگذار شود که آقایان سهام را واگذار اما متاسفانه به قیمت غیر منصفانه و گران که خروجی آن این شده که کارگرانی که قرار بوده استقبال کنند و این سهام را خریداری کنند ۹/ % خریداری کردند، لذا ۱/۴ % سهام شرکت سنگ آهن مرکزی باید در اختیار کارگران شرکت آن هم به قیمت منصفانه قرار گیرد.

سعادت فر افزود: مطالبه پنجم بر اساس قانون برنامه ششم توسعه کشور که حساب های بانکی و گردش مالی خرید و فروش معادن با رعایت ضوابط  قانونی باید در استان محل ذخائر معادن انجام شود لذا مطالبه مردم بافق این است که شماره حساب بانکی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران که مستقر در شهرستان بافق است جهت هرگونه معامله، عرضه اولیه سهام و شرکت در فرابورس و بورس در امیدنامه قید و تصمیم لازم هم برای عملیاتی شدن آن محقق شود.

امام جمعه بافق خطاب به مسئولین خاطرنشان کرد: مسئولین این را بدانند که مردم شهرستان بافق مردمی متحد و مردم ومسئولین امید دارند که مسئولین نظام با در نظر گرفتن این خواسته های بحق مردم با حفظ آرامش و وحدت و با تجربه و درس گرفتن از حوادث گذشته، زمینه رشد و شکوفایی و فعالیت اقتصادی ملی این کشور و شهرستان را در خور شان مملکت منتظر امام زمان(عج) در اسرع وقت فراهم ومردم را با تضمین های لازم از نگرانی نجات دهند.

سعادت فر در پایان افزود: امیدواریم مسئولین شهرستان و استان زمینه حضور مسئولین ملی با هر سلیقه سیاسی که هستند و کاری به سلیقه سیاسی آنها نداریم اما مسئولیتی برای خدمت به این نظام دارند را در شهرستان فراهم و معرفی کنند. وظیفه شما مسئولین است که با حضور خود محصول زحمات این جوانان مومن وانقلابی را ببینید

انتهای پیام/ع.ع