مسئولین متولی آموزش ومجموعه های فرهنگی شهر زمینه سازی استفاده از نیروهای توانمند و ارزشی را انجام دهند
مسئولین متولی آموزش ومجموعه های فرهنگی شهر زمینه سازی استفاده از نیروهای توانمند و ارزشی را انجام دهند
زهرا زارعی عضو شورای شهر بافق در ابتدای این مراسم گفت: سالهاست که در حوزه فرهنگ و خانواده مجموعه ها و دستگاه های مختلف فعالیت های زیادی را در راستای کاهش آسیب های اجتماعی انجام می‌دهند و ما خیل عظیمی از فعالیت ها را شاهد هستیم. ولی گاها عدم هماهنگی و هم افزایی در فعالیت ها موجب ناکارآمدی و عدم خروجی مناسب می‌شود. آمارها هم این را نشان می دهد که نتیجه مورد انتظار از این همه فعالیت در جامعه مشهود نیست.

به گزارش صبح بافق؛ مراسم اختتامیه ۲۰۰ ساعت دوره های آموزشی و کارگاهی مشاوره ویژه دانش آموختگان بافقی با حضور حجت الاسلام والمسلمین سعادت فر امام جمعه بافق، صمیمی فرماندار، میرطاهری عضو هیئت مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی، اعضای شورای شهر و جمعی از مسئولین شهرستان درسالن کنفرانس شرکت سنگ آهن مرکزی بافق برگزار شد.

زهرا زارعی عضو شورای شهر بافق در ابتدای این مراسم گفت: سال‎هاست که در حوزه فرهنگ و خانواده مجموعه ها و دستگاه های مختلف فعالیت های زیادی را در راستای کاهش آسیب های اجتماعی انجام می‌دهند و ما خیل عظیمی از فعالیت ها را شاهد هستیم. ولی گاها عدم هماهنگی و هم افزایی در فعالیت ها موجب ناکارآمدی و عدم خروجی مناسب می‌شود. آمارها هم این را نشان می دهد که نتیجه مورد انتظار از این همه فعالیت در جامعه مشهود نیست.

وی در ادامه افزود: دلیل این عدم اثربخشی به این علت است که در حوزه ی کاهش آسیب های اجتماعی، هر دستگاه ادبیات خاص خود را دارد و تا زمانی که این هم افزایی رخ ندهد قرار نیست تاثیری در جامعه دیده شود.

زارعی عنوان داشت: ما امروز در یک جنگ نامتقارن هستیم و پیروز این میدان جامعه ای است که مبانی قوی تری داشته باشد، در هشت سال دفاع مقدس به این دلیل ما در مقابل تمام کشورهایی که علیه ما بودند پیروز شدیم که مبانی ما از تمام کشورها قوی تر و باعث شد یک وجب از خاک کشور به دست دشمن نیفتد، امروز هم در صورتی که مبانی قوی تری داشته باشیم پیروزمیدان خواهیم بود.
عضو شورای شهر بافق تصریح کرد: لازمه تقویت این مبانی سه رویکرد است: احیا و تحکیم هویت انسانی، احیا و تحکیم هویت دینی و احیا و تحکیم هویت ملی. در احیا و تحکیم هویت دینی هرجامعه ای اگر بخواهد انسان تربیت کند باید بر سه محور توحید و خدامحوری، نبوت و کتاب قانون خدا و معاد باوری حرکت کند. در تحکیم هویت ملی، تکریم پرچم و وطن مان موجب میشود جوانان این مملکت به ایرانی بودن خود افتخار کنند.

زارعی به مواجه شدن کشور با ۵ زلزله اشاره و بیان داشت: تحقیقات نشان می‌دهد امروز کشور درگیر کاهش ازدواج، افزایش طلاق، افزایش اعتیاد، کاهش جمعیت و کاهش حیا و عفت در بین مردان و زنان است. در این بین چند مشکل از جمله عدم هم افزایی بین دستگاه های مختلف وجود دارد که هرکسی در مسیرخود حرکت و صدای واحدی شنیده نمی شود و اگر همدل و یک صدایی نباشد شاهد کاهش آسیب های اجتماعی نخواهیم بود، عملیات ما روان نبوده، شبکه ای نیستیم، تخصصی کار نمی کنیم و از فعالیت ها ارزیابی صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: طبق بررسی و تحقیقات انجام شده جوانانی که پشت خط ازدواج هستند آمار انها فاجعه اور است، در کشور ۱۶ میلیون جوان داریم که در رنج سنی ۲۲ تا ۳۷ سالگی و در پشت خط ازدواج هستند. در استان یزد ۱۵۰ هزار نفر پشت خط ازدواج هستند در حالی که در سال فقط ۶ هزار ازدواج صورت میگیرد که یک فاجعه هست. و اگر بخواهیم این معضل را جبران کنیم باید سالی ۲۵ هزار ازدواج داشته باشیم. هزینه های بیش از حد ازدواج یکی دیگر از این عواملی است که جوانان را از ازدواج منصرف می کند.

عضو شورای شهر بافق در پایان به ناپایداری در بین خانواده ها و افزایش طلاق در بین آنها هم اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه ناپایداری در بین خانواده ها را شاهد هستیم لذا این دغدغه ها ما را بر آن داشت تا در این مسیر اقداماتی را انجام دهیم. و با توجه به وجود جوانانی مستعد و دغدغه مند کارگاه های توانمند سازی مربیان در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی تشکیل شد و دانش پژوهان در این دوره ۲۰۰ ساعت آموزش های لازم را دیده اند و انتظار ما از ارگان های متولی امر آموزش و تربیت شهرستان این است که از این جوانان آموزش دیده در دستگاه ها و نهاد های خود نهایت استفاده را با زمینه سازی فعالیت این عزیزان ببرند تا به زودی شاهد کاهش آمار و ارقام در آسیب های اجتماعی باشیم
انتهای پیام/