دولت مخالف بازگرداندن آنومالی ها به بافق /مسئولین بافق برای دریافت یک درصد عوارض زیست محیطی شکایت کنند/فرودگاه بافق در منطقه دلتای نظامی
دولت مخالف بازگرداندن آنومالی ها به بافق /مسئولین بافق برای دریافت یک درصد عوارض زیست محیطی شکایت کنند/فرودگاه بافق در منطقه دلتای نظامی
محمد رضا صباغیان نماینده حوزه مهریز در مجلس در جمع اصحاب رسانه به سوالات آنها پاسخ داد.

به گزارش صبح بافق؛ ظهر روز گذشته نشست خبری محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق، مهریز، بهاباد، ابرکوه وخاتم در مجلس شورای اسلامی در محل اداره ارشاد شهرستان بافق برگزار شد.

در ادامه این نشست حسین ارجمند رئیس اداره ارشاد بافق گفت: در زمینه عمرانی مجتمع فرهنگ و ارشاد حدود یک میلیارد تومان بودجه از طرف اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان برای آن در نظر گرفته شده و بنا به گزارش کارشناس ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری برسد.

وی در ادامه افزود: این مجتمع به صورت سنتی و مدرن هست و نمایشگاه، سالن آمفی تئاتر، کلاس های آموزشی و موارد دیگر دارد.

ارجمند افزود:متاسفانه در حوزه فرهنگ مشکل کمبود نیرو و بودجه داریم.

اصحاب رسانه اولویت ها را پیگیری کنند

در ادامه محمدرضا صباغیان نماینده حوزه انتخابیه مهریز گفت: اصحاب رسانه باید همه مسائل و موضوعات مردمی و اجتماعی را دنبال کنند و می توانند نقش بسیار مهمی را در توسعه، مشکلات مردم و حتی خطاها و تخلفاتی که می تواند در مسائل اجتماعی اتفاق بیفتد داشته باشند.

وی تاکید کرد:سعی کنید به مسائل و مشکلات  براساس اولویت پرداخته شود، اگر بعضی مسائل فرعی و حاشیه ای جای مسائل مهم و اولویت دار را بگیرد یک قدم برداشته شده ولی رسالت اصلی کم رنگ می شود.

مسئولین شهرستان برای دریافت یک درصد عوارض باید شکایت کنند

صباغیان در ادامه در پاسخ به این سوال که طبق ماده ۴۳ قانون توسعه بند ۴ که بیان کرده یک درصد ارزش افزوده معادن باید به محرومیت زدایی منطقه کمک کند و در شورای معادن استان نیز می باییست تصویب گردد و در سال ۹۷ حدود ۲۰ میلیارد تومان به سازمان مدیریت پرداخت شده آیا به شهر پرداخت شده یا خیر گفت: این یک درصد مصوبه مجلس دهم بود و از برنامه ششم توسعه. راهکار آن این است معادنی که در شهرستان هستند باید این یک درصد از فروش خود را باید پرداخت کنند تا برای مسائل آلایندگی ومحیط زیست هزینه شود.

وی در ادامه افزود: دولت زمانی که آیین نامه قانونی را نوشت یک تغییری در آن ایجاد کرد که معادنی که شاکی شوند به جز معادن سرب وروی که نیاز به شکایت نیست و باید عوارض خود را پرداخت کنند، ولی معادن دیگر باید از طرف مسئولین شهرستان شکایت شودکه این شکایت در شورای معادن استان مطرح می شود و در آنجا تصمیم گیری نهایی صورت می گیرد. متاسفانه در کنار این کار یک سقفی را مشخص کردند که خیلی کم می شود با این وجود پیشنهاد افزایش مبلغ را مطرح کردیم که امیدواریم مورد تصویب قرار گیرد.

۱۵ درصد حقوق دولتی معادن بخاطر شرایط خاص دولت پرداخت نمی شود

نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تبصره ۶ ماده ۱۴ قانون معادن مصوب کرده که ۱۵ درصد از عوارضی به دولت پرداخت می شود از خزانه باید به شهرستان برگشت داده شود در این خصوص ۵۰۰ میلیارد تومان توسط شرکت سنگ آهن طی اقساطی قرار شده به حساب خزانه دولت واریز شود تا الان این ۱۵ درصد به شهرستان بازگشت داده نشده است آیا در بعد نظارتی اقدامی انجام شده یا خیر نیز بیان داشت: در خصوص ۱۵ درصد حقوق دولتی، معادن مکلف هستند که این مبلغ را به دولت پرداخت کنند ولی از این ۱۵ درصد ۲۰ درصد برمی گردد و ۸۰ درصد دولت هزینه می کند. از این ۲۰ درصد باید ۸۰ درصد آن در منطقه باید هزینه شود و ۲۰ درصد نیز باید در مرکز استان هزینه شود. این حقوق دولتی اصولا در سراسر کشور پرداخت می شود ولی به خاطر شرایط کشور دولت پرداخت نمی کند.

دولت مخالف بازگشت آنومالی ها به بافق

صباغیان در خصوص آنومالی ها نیز تصریح کرد: در سال ۱۳۸۵ این آنومالی ها از شهرستان جدا شده در این رابطه دو دستور از معاون اول رئیس جمهور اخذ شد و سه وزیر اقتصاد، صمت و کارو رفاه اجتماعی موافقت کردند که آنومالی ها برگردد که درهیئت دولت دو دفعه مطرح شده ولی  موافقت صورت نگرفته است.

مردم مشکلات خود را کتبا اعلام کنند تا پیگیری شود

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور به مردم حوزه انتخابیه تاکید کرد: هر شهروندی در هر حوزه ای که حق و حقوقش ضایع شده به شخص نماینده نامه نگاری کند تا پیگیری کنم. نحوه پیگیری برای هر دستگاهی متفاوت هست. هر شهروندی باید یاد بگیرد برای موضوع کار خود به دستگاه مربوطه مراجعه کند. شماره همراه ۰۹۰۲۳۲۶۱۶۱۱ پل ارتباطی بین نماینده و مردم هست که می توانند مسائل ومشکلات خود را مطرح کنند.

فرودگاه بافق در منطقه دلتای نظامی

صباغیان در خصوص وضعیت فرودگاه بافق تصریح کرد: در این خصوص بحثی نبوده که قرار بوده احداث شود ولی الان کنسل شده، همیشه بحثی بوده که بافق می تواند فرودگاه داشته باشد در مقاطعی پیگیری شد که حتی مدیرکل هواپیمایی کشور به بافق آمد و مشاور هم گرفته شد و در آخرین بررسی ها اعلام کردند بافق در منطقه دلتای نظامی قرار دارد.

وی افزود: فرودگاه مهریز یک فرودگاه آموزشی و شخصی هست.

این نماینده به برگزاری جلسه کارگروه در ۵ شهرستان حوزه انتخابیه پرداخت و بیان داشت: در این جلسات اولویت های اصلی هر شهرستان مشخص شده و فقط تمرکز اعضا روی صورتجلسات هست.

انتهای پیام/ع.ع

  • نویسنده : صبح بافق