پایگاه خبری صبح بافق

۲۲ تیر ۱۴۰۳

اخبار روز

به گزارش صبح بافق؛ مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان یزد در جمع نمازگزاران نماز جمعه بافق ضمن گرامیداشت ۲۲ آبان روز ملی نان و تقدیر و تشکر از نانوایان شهرستان بافق با اشاره به تلاش های دولت سیزدهم در خصوص خرید قراردادی گندم از کشاورزان گفت: در سال زراعی گذشته بیش از ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در کشور خریداری شد که مصرف کشور در سال، حدود ۱۳ میلیون تن می باشد. خیلی نزدیک شدیم به اینکه بتونیم این محصول استراتژیک را خودکفا شویم.

سید جلال موسوی خرید گندم از کشاورزان استان یزد در سال زراعی گذشته را ۸۵۰۰ تن عنوان و افزود: این رقم در سال قبل ۲۵۰۰ تن بود که این نشان از رشد قابل توجه خرید گندم نسبت به سال گذشته در استان است.

او بیان داشت: در استان یزد ماهیانه ۱۴هزار تن گندم مصرف می شود که آرد حاصل از آن گندم ۱۲۵۰۰ تن آرد یارانه ای است که یارانه مصرف شده برای گندم در استان یزد در هر ماه بیش از ۱۸۵ میلیارد تومان است.

موسوی گفت: دولت گندم را کیلویی ۱۵هزار تومان از کشاورز خریداری می کند، هزینه نگهداری، ذخیره سازی و کرایه هم می دهد که در نتیجه هر کیلو گندم ۶۶۵ تومان را به آسیاب می‌دهد تا آرد یارانه ای برای پخت نان تهیه تا به دست نانوایان برسد که یارانه این سهمیه بصورت ماهیانه در شهرستان بافق حدود ۸ میلیارد تومان می باشد که دولت پرداخت می کند.

مدیر کل غله استان یزد با اشاره به سهمیه شناور شده آرد شهرستان بافق از بهمن ۱۴۰۱ گفت: سهمیه آرد نانوایی های سطح شهر بافق بر اساس خرید مردم از طریق کارتخوان و عملکرد نانوایی می باشد که این سهمیه بین ۳۶۰ تا ۴۵۰ تن شناور است.

به گفته موسوی اگر نانوایی طی یک ماه به صورت صحیح پخت کرده و نان خود را به فروش برساند سهمیه ای که ازسوی مردم کارت کشیده شده و به طور کامل به فروش رسانده باشد، ۱۰ درصد به سهمیه ماه بعد نانوایی اضافه خواهد شد و اگر کمتر بفروشد یا تخلفی کند، سهمیه ماه بعد کسر می شود.

او تاکید کرد: علت اینکه برخی از نانوایی های سطح شهر بافق شلوغ می باشد به دلیل رعایت زمان پخت، وزن چانه صحیح، کیفیت بالای نان توسط برخی نانوایی ها است که برای تامین نان با کیفیت، مردم باید صبوری کنند.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان یزد با اشاره به اینکه سامانه نانی نو به صورت دقیق بر عملکرد نانوایی ها نظارت دارد تصریح کرد: اگر تعداد نان در نانوایی کم شد به منزله کاهش وزن چانه است و سامانه این را تشخیص می دهد و سهمیه آرد آن نانوایی برای ماه بعد کم می شود و این سهمیه به نانوایی تعلق می گیرد که عملکرد بهتری داشته است، بنابراین سهمیه شهرستان تغییری نخواهد کرد بلکه از نانوایی به نانوایی دیگر منتقل می شود.

موسوی با تاکید بر خرید و مصرف صحیح این برکت الهی از سوی شهروندان به سخن پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و گفت: حضرت می فرمایند: به نان احترام کنید و آن را گرامی بدارید زیرا برای به دست آوردن آن آنچه بین آسمان و زمین است موثر بوده و بسیاری از مخلوقات خداوند در ایجاد آن زحمات زیادی رو متحمل می شوند.

سید جلال موسوی با اشاره به مصوبات کارگروه آرد و نان استان یزد، یادآور شد: کارگروه آرد و نان شهرستان تلاش کند برای تحقق مصوبات کارگروه استان، صف مشتریان را از صف مراکز خدماتی، معادن و صنعت که خرید و مصرف انبوه دارند جدا یا اینکه واحدی جدا برای این منظور تدارک ببینند.

مدیر کل غله استان یزد ضمن تشریح نحوه خرید آرد توسط نانوایان گفت: نانوایان بیست و پنجم هر ماه آرد ماه بعد خود را از طریق سامانه خریداری  و مردم و مسئولان توجه کنند که این امر به خاطر عدم تاخیر در حمل آرد به شهرستان و استقرار در نانوایی است و علت دوم اینکه یکی از راه های بالا رفتن کیفیت نان ماندگاری آرد در نانوایی ها است.

او در خصوص تغییر نوع پخت نان در شهرستان بافق گفت: سعی کنید پخت نان های سنتی و تنوری در شهر ماندگار باشد و کمک کنید متقاضیانی که توانایی انجام این کار را دارند نانوایی سنتی احداث کنند.
موسوی یکی از نان های سنتی شهرستان بافق را کماچ یا کیک سنتی بافق عنوان و افزود: این نان در میراث فرهنگی ملموس کشور به ثبت رسیده که جزء افتخارات استان یزد و شهرستان بافق می باشد.

گفتنی است، مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان یزد بعد از ایراد سخن در جمع نمازگزاران نماز جمعه بافق به همراه ابوالقاسم دهقان فرماندار و اعضای کارگروه آرد و نان شهرستان بافق با برگزاری میزخدمت به سوالات و شبهات مردم و نانوایان پاسخ دادند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه