پایگاه خبری صبح بافق

۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

اخبار روز

صبح بافق؛ 

 بسم الله الرحمن الرحیم.

((سالگرد عملیات بیت المقدس ۴ را گرامی میداریم))

 بعد از عملیات والفجر ۱۰ که در استان سلیمانیه عراق انجام شدو چندین شهر و روستا از جمله حلبچه، خرمال، دوجیله ، طویله آزاد گردید. رژیم بعث عراق آن منطقه خصوصا شهر حلبچه را ناجوانمردانه بمباران شیمیایی کرد و حدود ۵۰۰۰ هزار نفر را قتل عام نمود.

در پاسخ به ددمنشیهای صدام ملعون که اقدام به بمباران شهرهای ایران می کرد رزمندگان اسلام درمناطق عملیاتی جواب دشمن را میدادند وحاضر به بمباران شهرهای عراق نبودند .لذا جهت تکمیل عملیات والفجر۱۰ ، عملیات بیت المقدس ۴ در تاریخ ۱۳۶۷/۱/۶ با رمز مبارک یا ابا عبدالله (ع) در منطقه عمومی در بندیجان آغاز گردید.

منطقه عملیاتی از شمال به دریاچه دربندیخان و شاخ ثمورژیان از جنوب به دشت مرتکه و ارتفاعات شاخ خشیک و بمو از شرق به رودخانه زیمکان و کوه بیزل از غرب به سد دربندیخان و ارتفاعات قاشتی منتهی می شد و مهمترین عوارض آن شاخ سورمر وشاخ شمیران، برددکان، دریاچه دربندیخان و دشت تولبی بود که ارتفاعات منطقه بر عقبه دشمن و خودی تسلط دارد.

• رزمندگان اسلام خود را به پشت دشمن رسانده و با شکستن خط اول و تامین ساحل دشمن، ارتفاعات شاخ شمیران وشاخ سورمر، برددکان و دشت تولبی را تصرف نمودند.

 نیروهای رزمنده در ساعت ۱ بامداد کار خود را آغاز نمودند وجود کمین ها در شیارها و ارتفاعات پیشروی را مشکل می ساخت تا اینکه نزدیک صبح سرعت پیشروی رزمندگان بیشتر شد،با شنود بی سیمهای دشمن ترس و آشفتگی در دشمن مشخص بود با روشن شدن هوا تیز پروازان نیروی هوایی مواضع دشمن را بمباران کردند

 

ادامه کار رزمندگان نیز سهل تر شد رزمندگان توانستند ارتفاعات مهم و استراتیژیک شاخ شمیران را تصرف کنند. نیروهای عراق جناح چپ شاخ شمیران و شاخ سورمر مقاومت می کردند.

سپاه یکم عراق که در غرب مستقر بود، یک لشکر پیاده و ۴ تیپ و گردان کماندویی درآن محدوده مستقر بودند که با شروع عملیات ۳ تیپ پیاده و یک تیپ زرهی و گردان کماندویی به آنها اضافه شده بود .

عملیات بیت المقدس ۴ تحت فرماندهی قرارگاه فتح سپاه پاسداران متشکل از لشکر ۲۷محمد رسول ا…(ص) لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) ، لشکر ۱۰ سید الشهداء و تیپ پیروز ۱۸ الغدیر یزد عملیات را انجام می دادند.

با تصرف شاخ شمیران و شاخ سورمر و اسیر شدن تعدادی از نیروهای عراقی، دشمن اقدام به بمباران شدید در عقبه رزمندگان اسلام جهت جلوگیری ازرسیدن تجهیزات و تصرف دشت تولبی و فشار بر شاخ شمیران جهت تصرف مجدد نمود، که نتوانست کاری از پیش ببرد و بعد از پاتکهای سنگین مجددا عراق اقدام به بازسازی یگانهای خود نمود و اقدام به پاتک جهت تصرف شاخ شمیران که مهمترین ارتفاع در منطقه بود کرد و با بمباران شیمیایی تعدادی از مواضع درپائین شاخ شمیران راتصرف نمود که مجددا رزمندگان توانستند آن مواضع راپاکسازی کنند.

تیپ پیروز ۱۸ الغدیر یزدنیز نزدیکی روستای زرین اقدام به مانوروعملیات نمود ، گردان حضرت رسول ا…(ص) توانست مناطقی را به راحتی تصرف کند در آن هنگام هوا کاملا روشن شده بود عده ای از نیروهای دشمن در شیارها وتخته سنگها پنهان شده بودند تا درصورت مهیا شدن شرایط به مقابله رزمندگان بپردازند

ارتش بعث عراق به شدت اقدام به بمباران هوایی و شیمیایی منطقه و عقبه خصوصا محل استقرار گردانهای تیپ الغدیر نمود که جمعی از رزمندگان شیمیایی ومجروح کردیدند .

باورود تیپ های پیاده وکماندویی تازه نفس و پاتک سنگین ارتش‌ بعث رزمندگان گردان حضرت رسول (ص) به محاصره نیروهای عراق در آمدند وعملیات با مشکل مواجه شد لذا یک دسته از گردان حضرت امام حسین(ع) وارد عملیات و به کمک گردان حضرت رسول (ص) رفته که متاسفانه ادامه عملیات امکان پذیر نبود، عده ای اسیر ، عده ای نیز شهید و مجروح و جمعی نیز توانستن به مواضع خود بازگردند،

دشمن اقدام به پاتکهای بسیار سنگین جهت بازپس گیری دیگر مناطق کرد که کاری از پیش نبرد در حین پاتکهای دشمن بچه های تیپ الغدیر استان یزد متشکل از گردانهای امام حسین(ع) و حضرت امیر (ع) روی ارتفاعات شاخ شمیران مستقر شدند تا جلوی پاتکهای سنگین‌ وشدید دشمن که توسط کماندوهای زبده انجام می شد را بگیرند، درصورت استقرار عراق بر ارتفاعات شاخ شمیران قطعا مصادف بابازپسگیری دوباره مناطق آزاد شده در عملیات بیت المقدس ۴ و هم چنین بخشهای وسیعی از مناطق آزاد شده در عملیاتی والفجر ۱۰ توسط دشمن می شد لذا رزمندگان قهرمان استان یزد با رشادات و پایداری خود تمام پاتکهای عراق را دفع و مناطق عملیاتی را حفظ نمودند.

 در این عملیات جمع زیادی از رزمندگان قهرمان شهرستان بافق نیز حضور داشتندکه تعدادی اسیر و مجروح و ۱۷ نفرنیز به فیض عظمای شهادت رسیدند.

شهدای شهرستان بافق در عملیات بیت المقدس ۴

۱- شهید حسین آجاک ۲- محمد ابوالحکیمی ۳- حسین باقریان ۴- رسول توکلی ۵- محمدرضا کارگران ۶-سید علی اکبر حسینی ۷- اسدالله رنجبر ۸- هاشم زعیمیان ۹- محمد حسین سالاری ۱۰- حسین طالعی ۱۱- محمد علی غلامزاده ۱۲- محمود فتاحی ۱۳- علی اکبر قاسم پور ۱۴- حمید مسلمان ۱۵- سید رضا یوسفی ۱۶ حسین ابراهیمی ۱۷- کاظم زعیمیان .

 به روح بلند و ملکوتی همه شهداء خصوصا شهدای عملیات بیت المقدس ۴درود می فرستیم.

التماس دعا

راوی: محمدرضا دهقانزاده بافقی

ارسال دیدگاه