امیدواریم نظر مسئولین در خصوص معدن ناریگان به نظر مردم نزدیک باشد/حل مسئله این معدن در کوتاه مدت اشتغالزایی خواهد داشت
امیدواریم نظر مسئولین در خصوص معدن ناریگان به نظر مردم نزدیک باشد/حل مسئله این معدن در کوتاه مدت اشتغالزایی خواهد داشت
رضا فلاح مبارکه گفت: معدن ناریگان یکی از آنومالی هایی است که در دهه 40 و50 توسط مجموعه سنگ آهن مرکزی اکتشاف آن آغاز شد. در سال 79 بنا به درخواست سازمان انرژی اتمی این مجموعه برای کارهای اکتشافی در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

به گزارش صبح بافق؛ رضا فلاح مبارکه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی در حاشیه سفر استانار یزد به شهرستان بافق در خصوص آخرین وضعیت معدن ناریگان گفت: معدن ناریگان یکی از آنومالی هایی است که در دهه ۴۰ و۵۰ توسط مجموعه سنگ آهن مرکزی اکتشاف آن آغاز شد. در سال ۷۹ بنا به درخواست سازمان انرژی اتمی این مجموعه برای کارهای اکتشافی در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: با توجه به ذخایر غنی که داشتیم به دنبال این معدن نرفتیم ولی امروز با توجه به اینکه با کاهش ذخایر مواجه هستیم، تقاضا شد که از دو آنومالی AوB که شناسایی شده و دارای آهن منگنز دار است و ما می توانیم در کارخانه آگلومره استفاده بهره برداری آن را آغاز کنیم.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن تصریح کرد: از شهریور ماه سال گذشته کارخانه آگلومره به دلیل کمبود خوراک تعطیل است و اگر این روال ادامه داشت قریب به ۴۰۰ نفر مجبور به پرداخت بیمه بیکاری می شدند چون توان پرداخت حقوق را نداشتیم. با توجه به این رویکرد، دستگاه قضا در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی مصوبه ای انجام که شرکت سنگ آهن مرکزی می تواند ورود کند.

فلاح اظهار داشت: با تعاملی که با مجموعه انرژی اتمی داشتیم و درخواست شروع به کار در مجموعه آنومالی A را اجازه برداشت دادند و کار هم شروع شده ولی مجموعهB یک اختلاف نظری هست که توسط مسئولین مربوطه در حال پیگیری و امیدواریم نظر مسئولین هم به نظر مردم نزدیک وبه زودی اعلام خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن در ادامه در خصوص آخرین اقدامات انجام شده بابت معدن شیطور نیز خاطر نشان کرد: معدن شیطور در مزایده ای که برگزار شد شرکت کیان فولاد برنده شد ولی مسئولین ایمیدرو مدارک را برسی و ظاهرا اطلاعاتی که داریم این شرکت کنار گذاشته شد و دو شرکت فولاد مبارکه و ذوب اصفهان هستند که ایمیدرو در حال برسی است که به یکی از این دو شرکت واگذار کند.

وی ادامه داد: با مذاکرات و پیگیری هایی که استاندار ونماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این خصوص داشتند ایمیدرو اعلام کرده هرشرکتی که بخواهد بهره برداری از این معدن را داشته باشد مکلف می کنیم که با شرکت سنگ آهن مرکزی تامین خوراک براساس ماده ۳۷ آیین نامه قانون معادن همکاری کند. این آیین نامه ذکر می کند در صورتیکه کارخانجات منطقه ظرفیت خالی داشته باشند کلیه بهره برداران اولویت بهره برداری از سنگ آهن منطقه با کارخانه های منطقه است که ایمیدرو این قول را داده که هماهنگ کند بهره برداری که کار را انجام می دهد هماهنگی لازم را داشته باشد.

فلاح تصریح کرد: از آنجایی که مجموعه سنگ آهن مرکزی در طول سالیان گذشته در راستای مسئولیت های اجتماعی خود نقش خوبی در مجموعه استان یزد داشته، نظر مسئولین همین است که برای ادامه و استمرار اشتغال در منطقه و جمعیت بیش از ۷ هزار نفر که به صورت مستقیم مشغول به کار هستند بحث خوراک دهی به این مجموعه در اولویت کاری است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا حقیقت دارد که نامه ای از استانداری به شرکت سنگ آهن ارسال شده ک نیرو جذب و بیمه و حقوق آنها نیز پرداخت شود گفت: این خبر کاملا کذب است.

فلاح افزود: اگر بحث معدن ناریگان حل شود در کوتاه مدت عده ای اشتغال زایی جدیدی برای فعال کردن این معدن خواهیم داشت و مژده دوم نیز بحث تامین آب است که بمب خبری در خصوص تامین آب صنایع شهرستان و استان اطلاع رسانی خواهد شد. مسئولین ذیربط در فضای آرام بحث معدن ناریگان را در حال پیگیری هستند و کارگروههای تخصصی در حال فعالیت هستند و امیدواریم نتیجه به نفع مردم منطقه و استان باشد. در آنومالیB اختلاف نظری بود که راه دسترسی بسته شده ولی آنومالی Aبرداشت در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی در پایان شایعه تعطیلی ۳۵ روزه کارخانه گندله بیان داشت: تعمیر و نگه داری لازمه یک کارخانه هست. کارخانه گندله به این عظمت با ۹ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، تعمیر روزانه، هفتگی، ماهیانه، سه ماهه و سالیانه داریم و همزمان کارخانه فرآوری هم تعمیرات داشتیم. عده ای خوشحال می شوند که این کارخانه یک مشکلی برای آن پیش آمده و متاسفانه هیچ جای دنیا این شکل نیست و از ساختمان و تجهیزی که نان آور مردم هست بعضا متاسفانه خوشحال شویم که اتفاقی برای آن رخ دهد.

انتهای پیام/