۴۰ میلیارد بدهی به شهر بدون عوارض صادرات/روزنه های تخلف در شرکت سنگ آهن مرکزی بسته می شود
۴۰ میلیارد بدهی به شهر بدون عوارض صادرات/روزنه های تخلف در شرکت سنگ آهن مرکزی بسته می شود
فلاح در پاسخ به این سوال که گفته  می شود برخی از ارکان شرکت سنگ آهن از گذشته تاکنون از طریق رانت به مقاصد خود دست پیدا می کردند شما به عنوان مدیر عامل مجموعه چه برنامه ای برای برخورد با این مسایل دارید؟ گفت: اگر مستندی وجود دارد ارایه دهید و مطمئن باشید دستور رسیدگی صادر می شود.

به گزارش صبح بافق؛ نشست خبری رضا فلاح مبارکه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی با اصحاب رسانه و مطبوعات شهرستان برگزار شد.

مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی در ابتدا با بیان اینکه این شرکت  در سالی که گذشت توانست به اهداف خود در زمینه تولید برسد، گفت: در سال گذشته تولید نسبت به سال های قبل متفاوت بود. سالهای قبل از بدو تأسیس شرکت سنگ آهن مرکزی تا سال ۹۷ برنامه مجموعه برداشت سنگ از معادن “چغارت” و “سه چاهون” بود که تا سال ۸۰ دانه بندی و به اصفهان صادرمی  شد.

وی درحالی‎که راه اندازی کارخانه فرآوری را یک گام به سمت جلو دانست چرا که سنگ آهن را تبدیل به کنسانتره می کرد، افزود: مقرر شد در کنار این واحد کارخانه کوره بلند نیز تأسیس شود که از مدار تولید خارج و متأسفانه بخش دوم اجرا نگردید و به لحاظ تولید و فروش آگلومره با مشکل مواجه شدیم.

رضا فلاح تصریح کرد: در سال ۹۱ کلنگ احداث کارخانه گندله سازی با کنسرسیوم چینی به زمین زده شد که این پروژه تا سال ۹۴ ادامه و بنا به دلایلی با گشایشی که در بحث سیاست خارجی رویداد تکنولوژی کارخانه گندله سازی توسط مسئولین وقت تغییر و خوشبختانه در سال ۹۹ با دستور ریاست جمهوری افتتاح شد.

این مقام مسئول  با بیان اینکه زمان تحویل مسئولیت به بنده سه طرح بزرگ گندله سازی سه چاهون، فاضلاب شهری و پست برق ۱۵۰ مگاوات از طرح‌های نیمه تمام شرکت سنگ آهن مرکزی بود که باید به سرانجام می رسید، گفت: مهمترین طرح کارخانه گندله سازی بود که امروز ارزش اسمی آن بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

وی افزود: طرح فاضلاب شهری با هدف جمع آوری فاضلاب، تصفیه و استفاده از آب تصفیه شده کلنگ زنی شد، این طرح سال ۹۲ طراحی و فرسایشی شده بود. طی دو سال گذشته تلاش کردیم تمرکز ویژه ای بر روی آن داشته باشیم. امروز در ناحیه “ب” روزانه ۲۰ انشعاب وصل می شود که به تصفیه خانه رسیده و در دستور کار وزیر نیرو قرار گرفته تا در نیمه اول سال  افتتاح و مشکل کم آبی شرکت را برطرف کند.

فلاح در خصوص پروژه برق ۱۵۰ مگاواتی با اشاره به اختلافات حقوقی، ایرادات و مشکلاتی که شرکت با آن مواجه شده نیز تصریح کرد: این طرح نیز در دستور کار قرار گرفت و اخیراً طی توافقی با پیمانکار مقرر شد طی شش ماه آینده این طرح به سرانجام برسد.

وی در ادامه اظهار داشت: امیدوارم این طرح ها در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد تا کمکی برای تأمین زیرساخت های کارخانجات جوار معدنی باشد.

فلاح طرح پرعیارسازی را یکی دیگر از طرح های شرکت عنوان و گفت: یک دستگاه “اچ پی جی آر” خریداری و از سال ۹۵- ۹۶ آغاز به کار کرد که خوشبختانه در مرحله انعقاد قرارداد بهره‌برداری است و با راه اندازی این طرح تعدادی نیرو جدید جذب و از سوی دیگر بخشی از تأمین خوراک را نیز خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن با اشاره به پرداخت منظم عوارض شهر طی دو سال گذشته گفت: در طول دو سالی که مدیر این مجموعه شدم شرکت سنگ آهن برای تحقق مسئولیت های اجتماعی خود سعی نمود در پرداخت عوارض به شهر نظر داشته تا مسئولین شهر بتوانند حساب ویژه‌ای برای آن باز نمایند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت سنگ آهن مرکزی در سال ۹۶ مبلغ ۹ میلیارد تومان، سال ۹۷ مبلغ ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، سال ۹۸ مبلغ ۳۲ میلیارد تومان و سال گذشته مبلغ ۶۰ میلیارد تومان به عنوان ۲ درصد از عوارض فروش در راستای توسعه، عمران شهر و روستاهای مجاور شهرستان پرداخت نموده است.

وی در پاسخ به این سوال که از محل فروش چه مقدار از عوارض ۲ درصد از فروش به شهر پرداخت نشده نیز گفت: اگر صادرات را درنظر نگیریم از محل فروش داخلی حدود ۴۰ میلیارد تومان به صورت میانگین به شهر بدهی داریم.

فلاح  با اشاره به برقراری اتحاد، همدلی، همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌ها و ادارات، فرمانداری و امام جمعه برای رسیدن به اهداف شرکت گفت: خوشبختانه شرکت سنگ آهن به اهداف خود در سال گذشته رسید و برای سال ۱۴۰۰ نیز اهدافی را تعریف و برای آن برنامه ریزی و در تلاش برای دستیابی به آن مهم هستیم.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن با اشاره به اینکه این شرکت با کسب رتبه ۸۶ توانست بین ۱۰۰ شرکت برتر ایران به لحاظ سودآوری نقش داشته باشد؛ ابراز امیدواری کرد با تکمیل زنجیره فولاد این سودآوری افزایش یابد.

وی افزود: در مباحث رفاهی نیز اقدامات مؤثری انجام گرفته است که بازتاب آن را در مجموعه بین پرسنل و بازنشستگان مشاهده می کنیم.

فلاح تصریح کرد: خدمت در شرکت سنگ آهن مرکزی مانند هر جای دیگر مثل دوی امدادی است، طرح هایی که توسط مدیر عامل سابق کلنگ آن به زمین زده شده یکی پس از دیگری به بهره برداری می رسد و وظیفه ما عمل به وظایف است.

وی با بیان اینکه مسیر سازندگی ادامه دارد، عنوان کرد: چشم اندازی که برای شهرستان بافق وجود دارد توسعه آن است که هر روز بهتر از روز قبل بوده و چرخه زنجیره فولاد رو به تکمیل رفته و با سرمایه‌گذاری های جدیدی که با شرکای خود انجام می دهیم برنامه ریزی ما برای سال آینده بهره‌برداری از آن می باشد.

فلاح در پاسخ به این سوال که گفته  می شود برخی از ارکان شرکت سنگ آهن از گذشته تاکنون از طریق رانت به مقاصد خود دست پیدا می کردند شما به عنوان مدیر عامل مجموعه چه برنامه ای برای برخورد با این مسایل دارید؟ گفت: اگر مستندی وجود دارد ارایه دهید و مطمئن باشید دستور رسیدگی صادر می شود.

وی با اشاره به راه اندازی کمیته شفاف سازی و اتاق شیشه ای در مدت مسئولیت خود تصریح کرد: معتقدم باید اطلاعات قابل دسترس برای همگان باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از مباحث، شفاف سازی قراردادها، مزایده ها، خریدها و مناقصه ها است خاطر نشان کرد: تمام این موارد بر روی سایت شرکت قرار گرفته تا بتوان به طور دقیق تأمین کنندگان را ارزیابی کرد.

مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با بیان اینکه به سمت بستن راه و روزنه ها در حال حرکت هستیم گفت: باید انضباط سرلوحه کار قرار گیرد البته اگر گزارشی مبنی تخلف دریافت شود رسیدگی می شود.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما حل مشکل مسکن فرهنگیان از چه طریق امکان پذیر است تصریح کرد: یک قطعه زمین تعاونی مسکن فرهنگیان خریداری و بین فرهنگیان توزیع کرده که این زمین مشکل حقوقی داشته اخیراً رأی صادر شده به نفع شرکت است دعوای چندین ساله بوده که راهکار قانونی دارد و آن این است که مجوز های لازم را بگیریم تا با قیمت کارشناسی به مجموعه فرهنگیان فروخته و دغدغه آنها نیز برطرف گردد.

انتهای پیام/ع

  • نویسنده : صبح بافق