روزانه بر اثر مصرف دخانیات ۵۰۰ نفر فوت می‌کنند/ بافق از لحاظ شیوع مصرف جزو شهر‌های اول است
روزانه بر اثر مصرف دخانیات ۵۰۰ نفر فوت می‌کنند/ بافق از لحاظ شیوع مصرف جزو شهر‌های اول است
کارشناس مبارزه با دخانیات مرکز بهداشت استان یزد گفت: متوسط مرگ و میر بر اثر مصرف دخانیات در کشور هر ساله ۶۰ هزار نفر است.

به گزارش صبح بافق؛ زمانی کارشناس مبارزه با دخانیات مرکز بهداشت استان یزد با بیان اینکه در دنیا متوسط پنج میلیون نفر فوتی بر اثر مصرف دخانیات داریم، گفت: در کشور ما سالیانه ۵۵ تا ۶۰ هزار نفر فوتی داریم که نقش قلیان بسیار بالاست.

او افزود: روزانه بر اثر مصرف دخانیات و امراض ناشی از آن ۵۰۰ نفر فوت می‌شوند که خوشبختانه قانون حذف قلیان در استان یزد و کشور در حال انجام است.

کارشناس مبارزه با دخانیات مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به اینکه درصد شیوع مصرف دخانیات در بین جوانان بالاست، تصریح کرد: به صورت متوسط، ۱۸ درصد از جمعیت کشور مصرف دخانیات دارند که در بین بانوان این رشد پر رنگ‌تر شده است.

زمانی ادامه داد: در استان یزد به صورت میانگین ۱ و ۶ دهم بانوان مصرف دخانیات دارند که این آمار، جمعیت بالایی را در بر می‌گیرد.

او شهرستان بافق را جز شهر‌های اول در بین شیوع مصرف دخانیات برشمرد و گفت: پروژه شهر بدون دخانیات در بافق و مبارکه با هدف ارتقای وضعیت موجود و کاهش مصرف دخانیات در حال اجراست.

کارشناس مبارزه با دخانیات مرکز بهداشت استان یزد با بیان اینکه سرمایه سلامت به راحتی بدست نمی‌آید، افزود: قلیان و مواد دخانی به سلامت بسیار آسیب می‌زنند و به تبع آن جوانان نیز باید مواظب باشند.

زمانی به هفته دخانیات با شعار تعهد ترک قلیان برای همه، اشاره کرد و گفت: در این هفته برنامه‌های متعددی از جمله تبیین نقش قلیان و آسیب‌های ناشی از آن، پاکسازی اماکن دارای قلیان، تقدیر از عوامل موثر در شناسایی مراکز غیرمجاز و ارزیابی روستای بدون دخانیات از طریق ارزیاب‌های کشور اجرا می‌شود.

انتهای پیام/