معرفی خدمات واحد پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان بافق
معرفی خدمات واحد پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان بافق
سازمان بهزیستی از طریق حوزه های مختلف پیشگیری،اجتماعی ،توانبخشی و.... خدمات لازم را به جامعه هدف و عموم مردم ارائه می نماید.

به گزارش صبح بافق؛ سازمان بهزیستی از طریق حوزه های مختلف پیشگیری،اجتماعی ،توانبخشی و…. خدمات لازم را به جامعه هدف و عموم مردم ارائه می نماید.

با هدف آشنایی و راهنمایی بیشتر ،عامه مردم و همشهریان ،از خدمات بهزیستی، در این قسمت خدمات واحد پیشگیری معرفی می‌گردد:

معرفی چند مورد از خدمات واحد پیشگیری بهزیستی :

»»برخی از خدمات مربوط به دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد:
۱- برنامه های پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد :از طریق برگزاری کارگاه ها و جلسات آموزشی در محلات مختلف
۲- خط ملی اعتیاد(۰۹۶۲۸) :راهنمایی و مشاوره در خصوص درمان اعتیاد و ارجاع به مراکز درمانی
زمان تماس هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب

۳- برنامه های درمان و بازتوانی اعتیاد:
مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد (کمپ ترک اعتیاد): در شهرستان بافق یک کمپ فعال می باشد و به ارایه خدمات به متقاضیان می پردازد و لازم به ذکر می باشد کمپ مذکور طبق ارزشیابی سال ۱۳۹۹ جزو کمپ های برتر استان معرفی گردیده است .

۴- برنامه های کاهش آسیب اعتیاد: در این زمینه یک تیم سیار مستقل در سطح شهر فعال می باشد و با شناسایی پاتوق های معروف و محل تجمع مصرف کنندگان خیابانی ،به محل مذکور مراجعه و در محل پاتوق خدمات کاهش اسیب را ارائه می دهد.

» از جمله خدمات حمایتی بهزیستی در حمایت از افراد بهبود یافته از اعتیاد:

۱- پرداخت یارانه درمان اعتیاد به افراد کم بضاعت
۲- اعطای وام اشتغال به بهبود یافتگان واجد شرایط
۳- مددکاری و حمایت بهبود یافتگان پس از ترخیص از کمپ .

»» برخی از خدمات دفتر پیشگیری از معلولیت ها:

۱- اجرای برنامه غربالگری بینایی (طرح امبلیوپی) با هدف پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی :
خانواده های دارای کودکان سه تا شش سال می‌تواند با مراجعه به مرکز مثبت زندگی واقع در خیابان وحشی بافقی کوچه جنب بانک رفاه ،از خدمات طرح مذکور بهره‌مند شوند.
روزهای مراجعه شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ تا ۱۲

در صورت نیاز به عینک یا عمل جراحی چشم ،هزینه تجویز عینک یا عمل جراحی برای خانواده ها بی بضاعت،توسط سازمان بهزیستی پرداخت خواهد شد .
لازم به ذکر می باشد در سال گذشته با اجرای طرح مذکور از اختلال بینایی ۲۰۰ کودک ۳ تا ۶ سال پیشگیری بعمل آمده است.
۲- برنامه های پیشگیری از معلولیت ناشی از اختلالات ژنتیک : در این زمینه معلولین و خانواده های معلولین تحت پوشش بهزیستی می‌تواند از خدمات مشاوره ژنتیک و آزمایش های ژنتیک بصورت رایگان یا درصد تخفیف بالا بهره مند شوند.
هزینه آزمایش ژنتیک مددجویان طی سال های گذشته تا سقف ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال برای هر شخص نیز توسط سازمان بهزیستی پرداخت گردیده است .

ارائه خدمات برای عامه مردم در این زمینه امکان پذیر می باشد .و افراد غیر تحت پوشش در صورت عدم استطاعت مالی می توانند با درصد تخفیف از خدمات طرح بهره مند شوند .
متقاضیان می بایست با مراجعه به اداره بهزیستی شهرستان بافق، معرفی نامه جهت ارجاع به مرکز ژنتیک تحت نظارت بهزیستی استان را دریافت نمایند .

»» برخی از خدمات مربوط به دفتر مشاوره و روانشناسی :
افراد متقاضی بهره مند از خدمات مشاوره می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی که در سطح شهرستان فعال می باشند از خدمات مراکز بهره مند گردند.
در حال حاضر دو مرکز مشاوره عمومی ژرفا و ذهن ارام در شهرستان بافق فعال می باشند .
افرادی که استطاعت مالی نداشته باشند می توانند با مراجعه به بهزیستی و دریافت یاری برگ، از تخفیفات لازم توسط مراکز مشاوره بهره مند شوند.
طی دستورالعمل کشوری و هماهنگی صورت گرفته با دادگستری، طی یکسال اخیر خدمات مربوط به مشاوره پرونده های متقاضیان طلاق اختصاصا توسط مراکز مشاوره بهزیستی به مراجعین و متقاضیان ارائه میگردد.
متقاضیان پرونده های طلاق می‌توانند با مراجعه به سامانه کشوری تصمیم(سامانه نوبت دهی و ثبت درخواست طلاق) و ثبت نام در سایت مذکور نوبت مراجعه به مرکز مشاوره را دریافت نمایند .
آدرس سایت تصمیم:

http://zaman.behzisti.net

انتهای پیام/

  • منبع خبر : روابط عمومى بهزیستی بافق