افزایش دو برابری پرداخت وام اشتغال به مددجویان بهزیستی/اعتیاد،ختلافات حاد خانوادگی،طلاق وفضای مجازی جزء اولویت آسیب های اجتماعی شهرستان هستند
افزایش دو برابری پرداخت وام اشتغال به مددجویان بهزیستی/اعتیاد،ختلافات حاد خانوادگی،طلاق وفضای مجازی جزء اولویت آسیب های اجتماعی شهرستان هستند
بتول کریمیان گفت: با توجه به فعالیت های اورژانس اجتماعی بهزیستی آسیب هایی نظیراعتیاد(بخصوص در سنین پایین)،اختلافات حادخانوادگی و طلاق (عاطفی و رسمی)، آسیب های فضای مجازی و ...جزء اولویت آسیب ها هستند که باید جهت رفع آنها تلاش های بیشتری صورت گیرد.

بتول کریمیان رئیس اداره بهزیستی بافق به مناسبت روز بهزیستی در گفتگو با خبرنگار صبح بافق در خصوص ارائه خدمات به مددجویان گفت: در مورد معلولین خدماتی نظیر کمک جهت مناسب سازی منزل وخودرو، کمک هزینه خدمات توان پزشکی مثل گفتار درمانی و کاردرمانی و فیزیوتراپی ، کمک هزینه کاشت حلزون، کمک هزینه درمان و کمک هزینه تحصیلی(دانشجویی ودانش آموزی) ویک سری خدمات که  از طریق مراکز خصوصی تحت نظارت بهزیستی مثل  مراکز حرفه آموزی  پسرانه توانا  و دخترانه  نرگس، مرکز ویزیت در منزل بیماران روانی، مرکز ویزیت در منزل سالمندان، کارگاه اشتغال دستان پرتوان جهت معلولین و مرکز شبانه  روزی  جهت نگهداری معلولین ارائه می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چند مرکز خصوصی زیر نظر این نهاد است افزود: دو مرکز مشاوره، یک کمپ ترک اعتیاد، هفت مرکز وابسته به واحد توانبخشی جهت ارائه خدمات به معلولین، یک مرکز  خدمات بهزیستی   ( مثبت زندگی)، یک مرکز شبه خانواد ه (نگهداری بچه های بد سرپرست )وچند موسسه خیریه مراکز تحت نظر بهزیستی بافق هستند.

رئیس اداره بهزیستی بافق در خصوص تسهیلاتی که به مددجویان ارائه شده نیز اظهار داشت: در مورد زنان سرپرست خانوار نیز به غیر از مستمری ماهیانه ای  که به آنها تعلق می گیرد (هرچند اندک) درصورت وجود اعتبار به صورت موردی نیزکمک هایی در خصوص تعمیر منزل، درمان، هزینه تحصیلی، سلامت جسمی و روانی ، نیز انجام می گیرد. به طور کلی نیز درخصوص مسکن و اشتغال طبق بخشنامه کشوری به مددجویان واجد شرایط تسهیلاتی تعلق می گیرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه در مورد زمین و مسکن مددجویان ما بسیار مشکل دارند، طبق بخشنامه ودرصورت  بودن اعتبار به میزان لازم به واجدین شرایط ( داشتن پروانه ساخت و گاهی شرایط سنی خاص و…) کمک هزینه ساخت منزل تعلق می گیرد.

کریمیان افزود: تفاهم نامه ای نیز جهت کمک به ساخت منزل  خانواده های  دارای دومعلول وبیشتر (با شرط داشتن پروانه ساخت ) درسال گذشته وجود داشت که  دو مورد دردست اقدام است ولی متاسفانه امسال هنوز این تفاهم نامه کشوری منعقد نشده است. درخصوص واگذاری زمین نیزسال گذشته درخصوص خانواده های دارای دومعلول وبیشتر  اقداماتی صورت گرفته که هنوز نتیجه آن اعلام نشده است .امیدواریم درزمینه مسکن مددجویان اقدامات بیشتری درسطح کشور صورت گیرد. درخصوص طرح ساخت مسکن روستایی بنیاد مسکن افراد واجد شرایط به بنیاد مسکن معرفی که بعد از بررسی توسط بنیاد مسکن وقراررفتن در طرح با کمک بنیاد مسکن جهت ساخت مسکن آنها اقدام می شود .

رئیس اداره بهزیستی بافق در پاسخ به این سوال که چند درصد جمعیت بافق را معلولین تشکیل می دهند بیان داشت: به صورت کلی ۱۰ تا ۱۵ درصد هر جمعیتی را معلولین تشکیل می دهند اما متاسفانه هیچ جای کشور آمار دقیقی از معلولین وجود ندارد چون بانک اطلاعاتی مربوطه نیست، بسیاری از معلولین به دلایل مختلف به  بهزیستی مراجعه نمی کنند  لذا آمار دقیقی از معلولین شهرستان نداریم.

وی ادامه داد: در حوزه اشتغال، مددجویان واجد شرایط می توانند از وام هایی با  مبالغ ۲۰ تا۰ ۵ میلیون تومان با سود کم بهره مند شوند. درسال گذشته مبلغ بیست میلیارد ریال  تحت عنوان وام اشتغال  به  مددجویان  تعلق گرفت که  درسال جاری  این مبلغ افزایش دوبرابری داشته است.

کریمیان در ادامه به مهمترین آسیب ها ی شهرستان اشاره و افزود: با توجه به فعالیت های اورژانس اجتماعی بهزیستی آسیب هایی نظیراعتیاد (بخصوص در سنین پایین)،اختلافات حاد خانوادگی،طلاق (عاطفی و رسمی)، فضای مجازی و …جزء اولویت آسیب ها هستند که باید جهت رفع آنها تلاش های بیشتری صورت  گیرد.

وی در خصوص اقدامات انجام شده نیز گفت: در خصوص طلاق با توجه به ارجاع پرونده های طلاق به مراکز مشاوره خصوصی تحت نظارت بهزیستی، مشاوره های مورد نیاز توسط مشاورین مرکز انجام می شود. در مورد پیشگیری وکاهش طلاق نیز یک سری  آموزش های پیش ازازدواج با همکاری اداره ورزش و جوانان درمدارس و … صو رت گرفته که در سال جاری نیز ادامه دارد همچنین آموزش زوج های جوان نیز در سال های قبل توسط بهزیستی انجام می شد که از دوسال قبل  این امر به عهده شبکه بهداشت و درمان گذاشته شده است.

کریمیان در پایان خاطرنشان کرد: مشاوره های قبل ازازدواج نیز درصورت مراجعه افراد در مرکز مشاوره انجام می شود که امید است با فرهنگ سازی و یا به صورت اجباری (به دلیل کمک به کاهش طلاق) این امرمهم درشهرستان بیشترمورد توجه واقع شود.

 

انتهای پیام/