به تناسب سرمایه گذاری هایی که در شهر صورت می گیرد باید نیروی انسانی متخصص و تحصیل کرده تربیت کرد/باید به سمت سرمایه گذاری هایی برویم که به جای نیروی ساده نیاز به نیروهای متخصص داشته باشیم
به تناسب سرمایه گذاری هایی که در شهر صورت می گیرد باید نیروی انسانی متخصص و تحصیل کرده تربیت کرد/باید به سمت سرمایه گذاری هایی برویم که به جای نیروی ساده نیاز به نیروهای متخصص داشته باشیم
محمدعلی آخوندی گفت: موضوع مهاجرت یک پدیده اجتماعی فرهنگی سیاسی اقتصادی است مهاجرین بیشتر تاثیر پذیرند تا تاثیرگذارهرچند که قابلیت تاثیرگذاری هم دارند و عمدتاً در شهر ما نگرانی‌هایی که دربحث مهاجرت وجود دارد نگرانی‌های در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

به گزارش صبح بافق؛ محمدعلی آخوندی عضو شورای شهر بافق در بیست و هشتمین مجمع هم اندیشی و توسعه شهرستان بافق گفت: موضوع مهاجرت یک پدیده اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است. مهاجرین بیشتر تاثیر پذیرند تا تاثیرگذار، هرچند که قابلیت تاثیرگذاری هم دارند و عمدتاً در شهر ما نگرانی‌هایی که دربحث مهاجرت وجود دارد نگرانی‌ در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

وی در ادامه افزود: موضوع مهاجرت در بافق یک موضوع جدیدی نیست و از قبل از انقلاب با این موضوع روبرو بودیم حتی با خارجی‌ها از جمله روس ها روبرو بودیم که تعداد قابل توجهی در شهر بوده و تردد داشتند و معضلات خاص خودش را می توانست برای شهر رقم بزند آنچه که مهم است اینکه ما غنای فرهنگی و اجتماعی شهر را باید ارتقاء ببخشیم.

آخوندی اظهار داشت: ما باید روی مهاجر تاثیرگذارباشیم، شما نمی توانید جلوی مهاجرت را بگیرید، ما باید با مسئله مهاجرت اصولی پیش برویم وبه این نشست و نقطه‌نظرات بسنده نکنیم. خواهش من این است که خروجی این جلسه یک پژوهش و مصوبه‌ای داشته باشد و یک ارگان متولی یک  پژوهشی را در این حوزه متناسب با محیطی که زندگی می کنیم انجام بدهد. فرهنگی که وجود دارد جمعیتی که ساکن هستند ما نیاز به راهکار داریم اینکه موضوع مهاجرت را به عنوان فرصت یا تهدید به آن می پردازیم امر مبارکی است اما حتماً لازمه آن این است باید یک کار پژوهشی صورت بگیرد.

عضو شورای شهر بافق خاطرنشان کرد: نیازهای شهرستان باعث می‌شود مهاجرت رقم بخورد از کارگر ساده تا نیروی ماهر و متخصص، لذا به تناسب سرمایه گذاری هایی که می خواهد در شهرستان صورت بگیرد ما باید همگام تربیت نیروی انسانی را در دستور کار داشته باشیم. اگر در کنار آنومالی شمالی قرار است زنجیره فولاد ایجاد شود همزمان با بستن قرارداد احداث کارخانجات جوار معدنی تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در دستور کار قرار گیرد در این صورت ما با مهاجرت روبرو نخواهیم بود.

آخوندی اظهار داشت: اگر این کارخانجات احداث و ایجاد شود و بعد با اطلاعیه دنبال جذب نیروی انسانی باشید قطعاً درصدی از نیروها باید از طریق استان های دیگر تامین شود چرا که نیروهای مورد نیاز در شهرستان وجود ندارد، اخیراً هم جلسه با مدیرعامل نوظهور برگزار وهمین توصیه را خدمت عزیزان داشتم که شما همزمان با قراردادی که می‌بندید با توجه به جدول سازمانی که برای آن کارخانه نوشته می‌شود تربیت نیروی انسانی را در دستور کار قرار دهید که در زمان جذب و استخدام با مشکل نیروی انسانی مواجه نباشید.

وی افزود: بعضی‌ها با خانواده و بعضی‌ نبز مجردی مهاجرت می کنند شاید آسیب‌های اجتماعی مهاجرت مجردی خیلی بیشتر از مهاجرت های همراه با خانواده باشد که برای این موضوع هم می شود راهکاری پیدا کرد. شرکتی که در شهرستان برنده مناقصه می‌شود که کاری را در شهر انجام دهد اگر مکلف باشد برای نیروهای مجرد زیستگاه و مکان خاصی مشخص و این افراد را در شهر رها نکند می توان از بروز آسیب های اجتماعی جلوگیری کرد.

عضو شورای شهر بافق بیان داشت: به جهت قیمت هایی که  درمسکن روبرو هستیم چند نفر مجبور شوند در یک محل اسکان پیدا کنند که قاعدتاً در محله‌ های قدیمی و ارزان قیمت می‌روند. چند نفر از فرهنگ ها و استان‌های مختلف به صورت مجردی در یک خانه جمع شدند آنجا هست که آسیب‌های جدی برای شهر رقم می‌خورد لذا یکی از راهکارها می‌تواند اسکان نیروهای مجردی باشد که به صورت مهاجر وارد شهرستان می‌شوند توسط شرکت‌هایی که در واقع پذیرش این نیروها را دارند.

آخوندی به اسکان نیروهای غیربومی اشاره و خاطرنشان کرد: در موضوع اسکان افراد هر چند که با کارگرهایی که از زاهدان وارد شهرستان شدند روبرو هستیم که بعضاً به صورت مجردی و بخشی هم افاغنه غیرمجازی که در بافق سکونت دارند، اسکان این افراد  در محله‌ های قدیمی بسیار آسیب بالایی خواهد داشت. ساماندهی اسکان آنها در شهر کوچکی مثل بافق امکان پذیر هست اینکه این افراد حتما از طریق بنگاه‌های املاک ملک را اجاره و نظارتی بر اسکان آنها صورت بگیرد باید به شدت پرهیز کنیم. از طریق آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی و حتی آموزش می توان این کار را برای مردم خودمان داشته باشیم و از تبعات آن جلوگیری کنیم و این افراد سوق پیدا می‌کنند که از طریق بنگاه‌های املاک یک محلی را اجاره و باعث می‌شود این اجاره‌نشینی ها در مکان های قدیمی و بافت‌های قدیمی نباشد.

وی ادامه داد: از جمله کارهایی که می توان انجام داد جلوگیری از اسکان خانوارها به صورت دسته‌جمعی است به خاطر اینکه مبلغ کمتری بابت اجاره پرداخت کنند. دو خانواده در یک منزل سکونت دارند و این می‌تواند آسیب هایی برای همان خانواده و شهرستان در پی داشته باشد. کنترل جمعیت از موضوعاتی است که دستگاه‌های امنیتی باید در دستور کار داشته و در کنار دستگاه هایی که وظیفه رصد آسیب‌های اجتماعی را دارند باید  یک نشست‌های کارشناسی و تخصصی داشته باشند که خروجی آن راهکارهایی باشد که بتواند این آسیب‌ها را کاهش دهد.

آخوندی در پایان گفت: سرمایه گذاری با وجود معادن در شهر و به ناچار به سمت ایجاد کارخانجات جوار معدنی و حتی جوار ریلی برای ما کافی است. من بعد اگر کسی قرار است سرمایه گذاری را در شهرستان جذب کند حتما به سمت سرمایه گذاری هایی برویم که به جای نیروی ساده نیاز به نیروهای متخصص داشته باشیم، طبیعتاً مهاجرت افراد تحصیل‌کرده و متخصص در شهرستان می‌تواند برای ما حتی بار فرهنگی مثبت داشته باشد تا اینکه آثار منفی و این نکته بسیار مهم است لذا همین معادن و کارخانجات جوار معدنی برای ما کافی است.

انتهای پیام/