اگر شرکت تعاونی شکل نگیردومردم سهام‌دار نباشند یک عده‌ای خاص منافع چند هزار میلیاردی را از این شهر خواهند برد
اگر شرکت تعاونی شکل نگیردومردم سهام‌دار نباشند یک عده‌ای خاص منافع چند هزار میلیاردی را از این شهر خواهند برد
امام جمعه بافق به مشکلات جوانان شهر اشاره و  خاطرنشان کرد: چرا در این شهر یک جوان باید دغدغه خانه داشته باشد؟ دغدغه شغل داشته باشد؟ شما فکر نکنید در این شهر همه وضعشان خوب است، چرا بعضی‌ها باید دغدغه تامین حداقل معیشت زندگی شان را داشته باشند؟ چرا در این شهر هنرمندانی داریم که برای تولید محصولات هنری‌ خود با کمبود بودجه مواجه هستند؟ در عرصه‌های مختلف هنری هنرمندانی داریم که از آنها حمایت نمی‌شود راهش این است که همه دست در دست هم دهند و تعاونی شکل بگیرد.

به گزارش صبح بافق؛حجت الاسلام والمسلمین رضا سعادت فر در خطبه دوم نماز جمعه شهرستان گفت: هفته دفاع مقدس و آغاز بازگشایی مدارس را پیش رو داریم به همه نیروهای مجاهد، دوستدار مجاهدت، خانواده شهدا، ایثارگران، جانبازان و همه بسیجیان، فرهنگیان، دانش‌آموزان، حوزویان، دانشجویان و اساتید محترم این ایام را تبریک عرض می‌کنم.

وی در ادامه افزود: ازجمله شعارهای همه حکومت‌ها رساندن جامعه به عدالت است، اگرچه در این مسیر غالبا اهل دادن شعار هستند و با شعار عدالت‌خواهی منافع منفعت‌طلبان را تضمین می‌کند اما به‌هرحال هر حکومتی با هر ایده‌ای دم از ظلم نمی‌زند، شعار عدالت سرلوحه کار همه حکومت‌هاست اما آن کسانی که حقیقتاً در مرحله شعار و در مرحله عمل دم از عدالت می‌زنند پیغمبران ادیان الهی و قوانین الهی است. پیغمبران آمدند برای اقامه عدل در جامعه، اگر عدالت اجتماعی را در کشور با دوران ستم‌شاهی طاغوت مقایسه کنیم یک قیاس مع الفارق و یک قیاس اشتباه است.

سعادت فر تصریح کرد: اگر ما جریان عدالت‌خواهی را با عدالت‌خواهی ایده‌آل مقایسه کنیم فاصله ما تا عدالت‌خواهی مطلوب بسیار زیاد است، اگرچه معتقد هستیم عدالت حقیقی در صبح ظهور تحقق خواهد یافت اما این به این معنا نیست که ما دست از عدالت‌خواهی برداریم، حامی ظالم باشیم، نسبت‌به ظلم و بی‌عدالتی بی‌تفاوت باشیم، لذا در مسیر عدالت باید شرکت کرد. یک سوال اساسی مطرح است، که راه تحقق عدالت اجتماعی چیست؟ آیا وضع قوانین منطبق بر عدالت، ایجاد ساختار اجرایی منطبق بر عدالت، ایجاد ساختارهای نظارتی منطبق بر عدالت، آیا کافی است که عدالت بر جامعه برقرار شود؟ قطعاً این‌گونه نیست اگر این‌گونه بود همه قوانین ما، دستگاه‌های اجرایی ما، دستگاه‌های نظارتی ما، که مبتنی بر عدالت بنیان گذاشته شده‌اند چرا محصول شان عدالت نیست؟ چرا عدالت مطلوب تحقق پیدا نمی‌کند؟ پاسخ آن است که وجود قوانین تشکیلات اجرایی و نظارتی لازم است اما کافی نیست، بلکه قانون صالح، قانون منطبق بر عدل، و تشکیلات اجرایی و نظارتی صالح و منطبق بر عدل، نیاز به مجریان و ناظرین صالح و عادل و متقی هم دارد.

امام جمعه بافق به مشکل اساسی جامعه اشاره و بیان داشت: مشکل اساسی جامعه ما امروز بی‌تقوائی است، شما اگر فساد، رانت و بی‌عدالتی را می‌بینید نگوئید چرا دستگاه نظارت! نگوئید چرا دستگاه اجرایی! نگویید قانون!، اصل و ریشه بی‌تقوائی است. بی‌تقوائی درهر جایی‌که باشد کانون فساد می‌شود.

سعادت فر خاطرنشان کرد: عدالت اجتماعی هدف انقلاب اسلامی بود و اگر مطالبه‌گری در حوزه‌های انقلاب اسلامی، در حوزه عدالت و انقلاب اسلامی تضعیف شود انقلاب انحراف و خون شهدا ضایع می‌شود. یکی از مصادیق تحقق عدالت اجتماعی دفاع از حق است، بی‌تفاوت نبودن نسبت‌به حق، انسان در برابر حق اهل دغدغه، دفاع و اهل تبیین حق باشد، و یکی از مصادیق حق در عصر و زمان فعلی ما دفاع از ولایت‌فقیه و مصداق حقیقی آن در عصر و زمان فعلی ما نائب برحق امام زمان(عج) است.

وی به صحبت های رهبری در خصوص برجام و مذاکرات هم اشاره و افزود: ایشان فرمودند به مذاکره خوش‌بین نیستم و باید واقع‌بین بود، کشور را معطل مذاکره نکنید و در انزوا نمی‌توان به توسعه رسید، زیر دستکش مخملی دست چدنی است و باید قوی شویم و به ظرفیت‌های داخلی توجه کنید، اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات کشور هست.

سعادت فر اظهار داشت: این ادبیات‌های سخیف در برابر امام امت، و دروغ‌هایی که در طی ۸ سال گذشته به ملت گفته شد، زمینه برای رشد فساد در جامعه فراهم شد. زمینه‌ای که برای به قدرت رسیدن مفسدین اقتصادی در دولت گذشته ایجاد شد، مجموعه این مسائل است که به امت متدین و انقلابی و حزب‌الله این جسارت را می‌دهد که از دستگاه قضا به‌صورت جدی مطالبه کنند که نسبت به محاکمه‌ی همه مفسدین اقتصادی، اداری و کسانی که باعث از بین رفتن عدالت اجتماعی در جامعه شده‌اند و در راس آن‌ها رئیس‌جمهور سابق حسن روحانی اقدام عاجل و شایسته داشته باشند.

خطیب جمعه بافق به مصداق دیگر عدالت اجتماعی اشاره و بیان داشت: یکی دیگر از مصادیق عدالت اجتماعی توجه داشتن به عدالت فرهنگی و استقلال فرهنگی است. از رئیس جمهور بابت لغو سند ۲۰۳۰که واقعاً بنام خشونت‌زدایی جهاد زدایی می‌کردند که درواقع خوشحالی دشمنان از اجرایی شدن سند ۲۰۳۰ از بتن ریختن در راکتور اراک بیشتر بود با رویکرد انقلابی این‌ها رو به پایان است همچنین از سفرهای استانی ساده رئیس جمهور و کابینه کارگشا و راه‌گشا که در مسیر آشنایی با فاصله‌های اجتماعی و تحقق عدالت اجتماعی است هم تشکر کنیم.

سعادت فر در خصوص انتصاب برخی از نجومی بگیران هم گفت: انتصاب برخی از نجومی بگیران در برخی از مناصب مثل استانداری سیستان‌وبلوچستان نیاز به اقناع عمومی و نیاز به روشنگری دارد.

خطیب جمعه بافق در حوزه تشکیل تعاونی هم تصریح کرد: براساس قوانین اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی، قرار بود تا پایان برنامه پنج‌ساله پنجم یعنی سال ۹۴ ، ۲۵ درصد از فرصت‌های اقتصادی دولت در اختیار بخش خصوصی از جنس تعاونی قرار گیرد. تعاونی یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به عدالت است تا می‌گوییم تعاونی برخی از مصادیق عدم موفقیت تعاونی‌ها را نام می‌برند، آن‌جا ممکن است یک اشکالاتی بوده موانعی بوده اما این دلیل بر این نمی‌شود که اصل تعاونی زیر سوال برود.

وی ادامه داد: شهرستان بافق فرصت‌های اقتصادی مختلفی دارد، کلکسیون نعمت‌های الهی است که در حوزه کشاورزی، دامداری، گردشگری،شیلات، ریلی و صنایع جانبی آن و صنایع جوار معدنی، این‌ها مجموعه نعمت‌های خداوند است. چرا مردم نباید از این صنایع بهره‌مند شوند تا زمانی ک ما فقط بخواهیم بنشینیم و گله کنیم که آقا حقمان رو ضایع کردند، بردند و خوردند، فاصله طبقاتی هست با این دردودل‌ها مشکل حل نمی‌شود. ما را به برخی از مسائل پوچ و مسائل بی‌خاصیت درگیر کردند.

سعادت فر ادامه داد: مردم را فعال در برخی از مسائل بی‌خاصیت کردند اما از مسائل اساسی بازماندند یکی از آن‌ها دعواهایی است که در این شهر بارها راه انداختند که فلان مدیر بومی باشد غیربومی باشد، بگیرید آقاجان بومی و غیربومی، شما باید دنبال این باشید که چه منافعی برای شهر ایجاد می‌شود؟ چه منافعی برای مجموعه شهروندان ایجاد می‌شودو مهم است این باید مطلبی باشد آن‌چیزی که مطالبه رسانه‌ها باید باشد تحقق عدالت اجتماعی در این شهر  که یکی از مصادیق آن هم بحث تعاونی است.

خطیب جمعه بافق اظهار داشت:  بحث تعاونی باید در این شهر شکل بگیرد در این تعاونی تمام شهروندان باید عضو باشند، تمام نهادهای حقوقی، فرهنگی، مثل مساجد، هیئت‌های عزاداری، مؤسسات قرآنی، آموزش‌وپرورش، این شخصیت‌های حقوقی هم در کنار مردم باید عضو باشند و در مجموعه پروژه‌های اقتصادی این شهر در کشاورزی، دامداری و صنعت و معدن این شرکت تعاونی فعال باشد. این نکته را شفاف عرض کنم اگر شرکت تعاونی شکل نگیرد اگر مردم سهام‌دار نباشند یک عده‌ای خاص منافع چند هزار میلیاردی را از این شهر خواهند برد و بعد از گذشت چند سال ما در این شهر به‌جز جامعه کارگری که به یک حقوق ساده، یا به یک جامعه کارمندی با یک حقوق ساده، و از آن طرف بعضی افرادی که مانور تجملات و اشرافیت را در این شهر خواهند داشت به چیز دیگری نخواهیم رسید.

سعادت فر تصریح کرد:  باید کار وتلاش کرد، بزرگان، مسئولین، اهل علم، اهل اندیشه، اساتید حوزه، اساتید دانشگاه در این شهر بیایند به این مسائل پرداخته و تجزیه‌وتحلیل کنند، با درد و دل فقط مشکلات حل نمی‌شود، باید کار کرد، بعضی افراد این روحیه را دارند می‌خواهند بنشینند تا بقیه برایشان کار کنند این طور کار پیش نمی‌رود، باید یک عزم عمومی، مطالبه عمومی، منافع این شهر و منافع خدادادی این شهر صورت گیرد.

امام جمعه بافق به مشکلات جوانان شهر اشاره و  خاطرنشان کرد: چرا در این شهر یک جوان باید دغدغه خانه داشته باشد؟ دغدغه شغل داشته باشد؟ شما فکر نکنید در این شهر همه وضعشان خوب است، چرا بعضی‌ها باید دغدغه تامین حداقل معیشت زندگی شان را داشته باشند؟ چرا در این شهر هنرمندانی داریم که برای تولید محصولات هنری‌ خود با کمبود بودجه مواجه هستند؟ در عرصه‌های مختلف هنری هنرمندانی داریم که از آنها حمایت نمی‌شود راهش این است که همه دست در دست هم دهند و تعاونی شکل بگیرد.

وی افزود: خود مردم سهام‌دار و کار کنند آن سود ثروت چند هزار میلیاردی را که یک خانواده باید بخورد  همه مردم استفاده کنند اما اگر مردم به‌هرحال بی‌توجه باشند این خطر بزرگی است که آینده این شهر را تهدید می‌کند.

سعادت فر در پایان گفت: یکی از مشکلات شهر این است که موتورسواران نوجوان خیلی زیاد داریم، اولاً به پدران و مادران توصیه می‌کنم قدر سلامتی فرزندان خود را بدانید یک موتور می‌خرید می‌دهید دست نوجوان ۱۲، ۱۳ساله کمتر یا بیشتر دارید با جان این بچه‌بازی می‌کنید، با سلامتی بچه‌هایتان بازی می‌کنید، که پدر و مادرها مراقبت بکنند مسئولین هم باید به وظیفه خودشان عمل کنند به‌هرحال نمی‌شود که افرادی بدون رعایت قوانین، بدون رعایت گواهینامه، موتورسواری در شهر باشند. دستگاه‌های هم به وظیفه خودشان عمل کنند اما مهم این است که خود مردم هم به این مهم توجه داشته باشند.

انتهای پیام/