روی تبعات اجتماعی و عوارض زیست محیطی صنایع فولادی در بافق فکر شود تا به سرنوشت اردکان دچار نشویم/ماحصل  نیم قرن خام فروشی سنگ آهن گودال ۱۵۰ متریست
روی تبعات اجتماعی و عوارض زیست محیطی صنایع فولادی در بافق فکر شود تا به سرنوشت اردکان دچار نشویم/ماحصل  نیم قرن خام فروشی سنگ آهن گودال ۱۵۰ متریست
محمدعلی درویشی نائب رئیس شورای شهر بافق اظهار داشت: قریب به نیم قرن است که بافق دست خوش خام فروشی است و از قبل ان یک گودال 150 متری و چه کنم چه کنم های بدون خوراک، اما آنومالی هایی هم داریم که قریب به 35 عنصر نادر خاکی در آن وجود دارد و متاسفانه درگیر تکنولوژی و عدم وجود این تکنولوژی در کشور است.

به گزارش صبح بافق؛ حسن بلندیان مدیرعامل اندیشکده صفای یزد و هیئت همراه با حجت الاسلام والمسلمین سعادت فر امام جمعه بافق و اعضای شورای شهر دیدار و گفتگو کردند.

محمدعلی درویشی نائب رئیس شورای شهر بافق اظهار داشت: قریب به نیم قرن است که بافق دست خوش خام فروشی است و از قبل ان یک گودال ۱۵۰ متری و چه کنم چه کنم های بدون خوراک، اما آنومالی هایی هم داریم که قریب به ۳۵ عنصر نادر خاکی در آن وجود دارد و متاسفانه درگیر تکنولوژی و عدم وجود این تکنولوژی در کشور است.

وی در ادامه افزود: مسئولین شهرستان و استان تلاش کردند تا مجموعه های فولادی در شهر ایجاد کنند و مجموعه هایی که امروز خروجی آن را در اردکان با تبعات اجتماعی بالا می بینیم، مجموعه هایی که ما امروز دنبال فولاد هستیم شاید در آینده به سرنوشت اردکان دچار شویم.

درویشی خاطرنشان کرد: از طرفی آلایندگی هایی که در اردکان داریم و مجموعه های فولاد در دشت ایجاد می شود و وضعیت فعلی و مقاومت های مردم در قبال ایجاد فولاد جدید را هم دیدیم در صورتی که بافق به  صورت یک گودال است که عوارض زیست محیطی و آلایندگی شدیدتری دارد.

نائب رئیس شورای شهر خطاب به اعضای اندیشکده صفای یزد گفت: به عنوان عضو شورای شهر تقاضایی که از اعضای اندیشکده صفا دارم این است که روی استفاده از عناصر نادر خاکی که یک گرم آن برابر است با تن ها فروش خاک آهن است کار شود و در قبال آن با توجه به مجموعه مردمی و مسئولین شهرستان مطالبه ایجاد صنایع جوار معدنی و فولاد دارند روی تبعات اجتماعی و زیست محیطی آن هم کمک، مشاوره و فکر به مجموعه سنگ آهن  بدهند.

درویشی ادامه داد: در حال حاضر در سد باطله ای که در ضلع غربی شرکت سنگ آهن قرار دارد می توانیم با ایجاد تکنولوژی هایی که هست می توانیم مواد را استحصال کنیم کما اینکه شرکت هایی در ضلع دیگر شرکت سنگ آهن شرکت از باطله های ۲۰ درصد خاک آهن را استحصال می کنند.

نائب رئیس شورای شهر در پایان افزود: ما باید به سمت انرژی های سبز برویم و این نباشد که به جایی برسیم که امروز اصفهان به مرحله ای رسیده که فولادهای خود را دراستان دیگر راه اندازی و شمش آن را در اصفهان استفاده کند و اینجور نباشد که آلایندگی و عوارض زیست محیطی را استان یزد بدهد و شمش آن به استان دیگر برود.

انتهای پیام/ع