۲۳۰ لیتر برثانیه پیک مصرف روزانه آب در تابستان بافق /۱۰۲۱ تانکر سیار برای آبرسانی به روستاهای هدف ارسال شده است/۳۰ درصد آب شهربرای مصرف کولراست
۲۳۰ لیتر برثانیه پیک مصرف روزانه آب در تابستان بافق /۱۰۲۱ تانکر سیار برای آبرسانی به روستاهای هدف ارسال شده است/۳۰ درصد آب شهربرای مصرف کولراست
رئیس اداره آبفای بافق گفت: تعداد تانکرسیار برای آبرسانی به روستاهای هدف در سال گذشته 1021 مورد بوده و اکیپ اتفاقات شهرستان هم 2100 مورد حادثه که مربوط به شبکه، خط انتقال و انشعابات بوده را مرمت و بازسازی کرده اند.

جواد فلاح رئیس اداره آبفای بافق در گفتگو با صبح بافق گفت: در حال حاضر تامین آب شرب شهرستان بافق از ۲۴ حلقه چاه در دشت های قطرم و صدرآباد و بخشی از آب انتقالی که توسط شرکت سنگ آهن مرکزی از یزد به بافق انجام شده تامین و حداکثر ظرفیت آن ۱۵۰ لیتر برثانیه  است. مصرف پیک روزانه آب در فصل تابستان بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ لیتر بر ثانیه است

علت کاهش دبی چاه‎های آب خشکسالی، انسداد و فرسوده بودن لوله های جدار است

وی در ادامه به قدمت بالای چاه‎های آب اشاره و افزود: با توجه به قدمت بالای برخی از چاه‎ها دبی آب کاهش که علت آن نیز ناشی از تاثیرات خشکسالی، انسداد و فرسوده بودن لوله های جدار است. جهت تامین پایدار آب شرب لازم است نسبت به جابجایی برخی از این چاهها حفر چاه جدید اقدام کرد.

حجم ذخایر آب شهرستان در حال حاضر ۳۳ هزار مترمکعب است

فلاح عنوان داشت: حجم ذخایر آب شهرستان در حال حاضر ۳۳ هزار مترمکعب است که یک باب مخزن به ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب در سال گذشته احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت، همچنین در سال گذشته یک دستگاه آب شیرین کن با ظرفیت ۲ هزار مترمکعب راه اندازی که آب با EC2800 وارد دستگاه شده و بر اساس قراردادی که صورت گرفته آب با EC750 را در اختیار مردم قرار می دهد. در حال حاضر آبی که مشترکین مصرف می کنند با آب انتقالی، چاه‎ها و دستگاه آب شیرین کن آبی با EC1450  است.

انتقال آب شیرین از دستگاه به کل شهرستان با راه اندازی ایستگاه آب تصفیه

رئیس اداره آبفای بافق به برنامه های این اداره در اشاره و خاطرنشان کرد: انتقال آب از دستگاه آب شیرین کن و توزیع آن در کل شهر با راه اندازی ایستگاه در نقاط مختلف از برنامه های این اداره است.

با اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده و تجهیز جاهها ۳۰ لیتر برثانیه به آب اضافه خواهد شد

وی خاطرنشان کرد: پروژه های در دست اجرای شهرستان اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده و تجهیز دو حلقه چاه است که با وارد مدار شدن این چاهها ۳۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت آب شهرستان افزوده خواهد شد.

اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده،ایجاد رینگ شهری وتعویض لوله با قطربیشترافت فشارجبران خواهدشد

فلاح به افت فشار در بعضی از نقاط شهرستان و نارضایتی مردم هم اشاره و بیان داشت: اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده، ایجاد رینگ شهری و تعویض لوله کوچه هایی که قطر لوله شبکه مناسبی ندارند را در برنامه کاری داریم که در این زمینه طرح آنها تهیه و در صورت تامین اعتبار اصلاح خواهد شد.

عملیات گازرسانی،شبکه جمع آوری فاضلاب ونشست زمین عوامل از شکستگی لوله هاو هدررفت آب می باشد

رئیس آبفای بافق افزود: عملیات عمرانی از جمله اجرای شبکه گاز، شبکه جمع آوری فاضلاب شهری و وجود قنوات داخل شهر که در حال حاضر فاقد آبدهی و نشست زمین در بعضی از مناطق باعث شکستگی لوله ها شده که ضرورت اصلاح شبکه جهت هدر رفت آن در اولویت خواهد بود.

اصلاح وبازسازی شبکه توزیع و انتقال ۴ وتوسعه شبکه شهری ۱۲ کیلومتر انجام شده است

وی هدررفت آب را ۲۰ درصد اعلام و عنوان داشت: در سال گذشته اصلاح و بازسازی شبکه توزیع و خط  انتقال در شهر و روستا ۴ کیلومتر وتوسعه شبکه شهری و روستائی ۱۲ کیلومتر انجام شده است.

۱۲۷۸ انشعاب در سال گذشته واگذار و ۱۰۰درصد نصب شده است/۹۵۰۰ انشعاب مربوط به ۷۲ روستا است

فلاح به واگذاری انشعاب به مشترکین در سال گذشته هم اشاره و اظهار داشت: انشعابی که در سال گذشته واگذار شده ۱۲۷۸ انشعاب بوده و نزدیک به ۱۰۰ درصد از واگذاری ها انشعاب آن وصل و در سه ماهه اول سال جاری هم ۲۷۰ انشعاب به مشترکین واگذار شده است. در سال گذشته یک باب مخزن به ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب و تجهیز یک حلقه چاه و اجرای شبکه برق به طول ۷۵۰ متر انجام شده است. تعداد اشتراکات آب در شهرستان۳۲ هزار اشتراک که ۹۵۰۰ اشتراک مربوط به ۷۲ روستا است.

۱۰۲۱ تانکر سیار برای آبرسانی به روستاهای هدف ارسال شده است

رئیس اداره آبفای بافق گفت: تعداد تانکرسیار برای آبرسانی به روستاهای هدف در سال گذشته ۱۰۲۱ مورد بوده و اکیپ اتفاقات شهرستان هم ۲۱۰۰ مورد حادثه که مربوط به شبکه، خط انتقال و انشعابات بوده را مرمت و بازسازی کرده اند.

در دهستان کوشک جیره بندی آب از ابتدای تابستان شروع شده مشترکین مصرف خود را مدیریت کنند

وی عنوان داشت: وضعیت تامین آب در مناطق روستائی به دلیل فقر منابع آبی مشکل و علت اینکه در اغلب روستاهها آز آب شرب جهت فضای سبز منازل استفاده می کنند مصارف آنها به صورت نامتعارف که مشکلاتی را جهت تامین و توزیع آب شرب ایجاد کرده است. در دهستان کوشک جیره بندی از ابتدای تابستان شروع و در صورتی که مشترکین مصرف خود را مدیریت کنند با مشکل جیره بندی و قطعی آب مواجه نخواهیم شد.

مردم برای صرفه جویی در مصرف آب از سایه بان برای کولر استفاده کنند

رئیس اداره آبفای بافق به هفته صرفه جویی در مصرف آب هم اشاره و بیان داشت: مشترکین برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده از اقلام کاهنده مصرف از جمله سردوش هایی که آب وهوا را با هم مخلوط و باعث فشار بیشتر حتی در مناطقی که افت فشار دارند می شود، نصب پلاتر برروی شیرهای دستشوئی و ظرفشوئی که عملکرد آنها هم با مخلوط آب و هوا است را نصب کنند. از آنجایی که شهرستان بافق جزء مناطق گرمسیر استان و در ۵ ماه از سال مردم از کولر به صورت مداوم استفاده می کنند لازم است از سایه بان برای کولر و سعی شود از کولرهایی که دارای رنگ سفید هستند استفاده شود.

۳۰۰ الی ۵۰۰ لیتر آب در هنگام شستن حیاط منازل مصرف می شود/ ۳۰ درصد آب شهربرای مصرف کولراست

فلاح در پایان تصریح کرد: بیش از ۳۰ درصد آب تولیدی درشهرستان برای مصارف کولر استفاده که با تعویض به موقع آب کولر و نصب سایه بان می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد. مشترکین جهت صرفه جویی در مصرف آب و کاهش افت فشار از شستن حیات منازل خود در فصل تابستان خودداری کنند به دلیل اینکه ۳۰۰الی ۵۰۰ لیتر آب هدر می رود و با مدیریت مصرفی که مردم انجام می دهند ما را در انجام خدمات بهتر یاری کنند.

انتهای پیام/ع