آریز شهرستان بافق به عنوان منطقه حفاظت شده تصویب شد
آریز شهرستان بافق به عنوان منطقه حفاظت شده تصویب شد
نماینده حوزه انتخابیه مهریز، بافق، بهاباد، ابرکوه و خاتم در مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری‌های مستمر، آریز شهرستان بافق به عنوان منطقه حفاظت شده در نشست شورای عالی محیط زیست کشور تصویب و ثبت شد.

محمدرضا صباغیان نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در مجلس گفت: از این پس صدور هرگونه مجوز اکتشاف و استخراج معادن در منطقه آریز باید با هماهنگی محیط زیست انجام شود تا تخریب و دست اندازی غیرمجاز به زمین‌های بکر و منابع خدادادی مصون بماند.

وی اظهارکرد: شورای عالی محیط زیست مصوب کرد تا از منطقه آریز، به عنوان طبیعت بکر و دست نخورده حفظ و حیات وحش آن نیز از سوی سازمان محیط زیست، حفاظت و نگهداری شود.

صباغیان خاطرنشان کرد: محدوده روستای آریز با تصویب شورای‌عالی محیط زیست از سال ۱۳۷۸ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شده بود و  تاکنون با همین عنوان تحت کنترل و مدیریت محیط زیست استان یزد و شهرستان بافق قرار داشت ولی از این پس هرگونه بهره‌برداری باید با مجوز دستگاه متولی انجام شود.

وی اضافه کرد: منطقه شکار ممنوع آریز با مساحت ۱۳۱ هزار و ۳۴۰ هکتار در شمال شهر بافق و شمال منطقه حفاظت شده کوه بافق و جنوب پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان قرار دارد و عمده ترین مسیرهای دسترسی به این منطقه، جاده فرعی است که با گذشتن از معدن سنگ آهن چغارت بافق به سمت چادرملو امتداد می‌یابد، ضمن اینکه جاده اصلی یزد – بافق و نیز خط آهن بافق – مشهد نیز از مجاورت مرز منطقه آریز عبور می‌کند.

نام آریز از نام محلیِ ارتفاعات مهم منطقه گرفته شده و کوه آریز با ارتفاع حدود ۲ هزار و ۲۰۰ متر در بخش شمالی این روستا واقع شده است.

هرچند سیمای منطقه حاکی از شرایط سخت طبیعی و اقلیمی است اما  به گفته کارشناسان محیط زیست کشور این منطقه زیستگاه پستانداران و پرندگان با ارزشی چون یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، کاراکال، روباه معمولی، شغال، گرگ، قوچ و میش، جبیر، کل و بز، هوبره, زاغ بور، باقرقره شکم سیاه، چکاوک کاکلی، چکچک بیابانی و انواع مختلفی از پرندگان شکاری مهاجر نظیر عقاب طلایی، سارگپه، دلیجه و لاک پشت، بزمجه بیابانی، شترمار، تیرمار بیابانی و آفتاب پرست نیز از گونه‌های خزنده این منطقه است.

مهم ترین منابع تامین آب وحوش در منطقه آریز چشمه های تقریبا دائمی دارای آب شیرین است و منطقه فاقد رودخانه دائمی و فصلی قابل توجهی است و پوشش گیاهی منطقه نیز عمدتا بوته‌ای و گاه درختچه ای است، درمنه، گون، چوبک، تاغ، اشنان، قیچ، اسکنبیل، خارشتر، کلاه میرحسن، گیاهان دارویی، بادام کوهی و انجیر کوهی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی منطقه به شمار می‌رود.

روستای آریز در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شهر بافق قرار دارد و از طبیعت و حیاط وحش زیبایی برخوردار است.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

ایرنا