هیچ سندی به تهران نمی رود و اعضای هیئت مدیره امضای دوم را در شرکت سنگ آهن مرکزی انجام می دهند/شرکت سنگ آهن سنگی برای فروش ندارد یکی از مشکلات ما تأمین خوراک است
هیچ سندی به تهران نمی رود و اعضای هیئت مدیره امضای دوم را در شرکت سنگ آهن مرکزی انجام می دهند/شرکت سنگ آهن سنگی برای فروش ندارد یکی از مشکلات ما تأمین خوراک است
مدیرعامل شرکت سنگ آهن در خصوص دو نفر از اعضای بومی هیئت مدیره شرکت از خواسته‌های به حق مسئولین شهر است و وزیر وقت کار این را صحه گذاشته است گفت: بر این اساس اعلام به استفاده از ۲ نفر نیروی بومی شد و این خواسته به مسئولین تهران انتقال داده و در حال پیگیری است.

به گزارش صبح بافق؛ نشست خبری رضا فلاح مبارکه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی با اصحاب رسانه و مطبوعات شهرستان برگزار شد.

وی در خصوص شرکت نوظهور بافق گفت: زمانی که مزایده استخراج فروش سنگ آهن از معدن آنومالی شمالی برگزار شد شرکت سنگ آهن برنده شد اما با وجود دستگاه قضایی و ایراداتی که گرفته شد آن مزایده باطل و مجدد برگزار و شرکت غدیر برنده شد، اما ایراد قضایی مجدد در آن مزایده نیز بود به سمت لغو آن می‌رفت که توافق بین افرادی که در آن مزایده بودند صورت گرفت تا شراکتی انجام گیرد؛ اما یکی از چهار شرکت خارج شد و با تقسیم بندی که با مدیریت ایمیدرو انجام گرفت ۴۰ درصد به شرکت سنگ آهن، ۴۰ درصد غدیر و ۲۰ درصد به آریا جنوب رسید که در آن زمان این شرکت با اعلام عدم تمایل به کار شراکت طی توافق با مدیرعامل وقت شرکت سنگ آهن برای صلح این ۲۰ درصد محدود می‌شود پس از آن پیگیری شد و مذاکره های مبنی بر وجود صلح نامه انجام گرفت؛ اما هنوز نتوانستیم به نتیجه برسیم، ولی ما موظف به پیگیری حقوقی هستیم تا شرکت سنگ آهن به حق خود برسد.

فلاح درخصوص نیروهای اخراج شده ازگندله سه چاهون اظهار داشت: در سال ۹۹ تعدادی نیرو به صورت کوتاه مدت و پاره وقت جذب کارخانه گندله سازی سه چاهون و به عنوان نیروی جزء در شرکت فکورصنعت مشغول به کار بودند، حتی در قرارداد آنها نیز ذکر شده و به افرادی هم که قرارداد نداشتند به صورت شفاهی اطلاع داده شده بود. کارگران اخراجی گلایمند بودند که چرا نیروی زاهدانی روز مزد جذب نمودید و از ما استفاده نمی کنید که در پاسخ به آنها گفته شد هرکدام از شما که حقوق و مزایای این افراد را قبول می‌کنید و تعهد می‌دهید همان کار را انجام دهید می توانید جایگزین و مشغول به کار شوید اولویت ما نیروهای بومی می باشند.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی در ادامه پیرامون به کارگیری این نیروها گفت: در صورت نیاز به جذب نیرو اولویت با افرادی است که در طرح‌های شرکت کار می‌کردند و این افراد را نیز شامل می گردد.

وی در خصوص دفترچه درمان نیروهای روزمزد دائم اظهار داشت: هر فردی که بیمه می‌شود یک بیمه پایه دارد، در شرکت سنگ آهن دو نوع بیمه داریم یک بیمه برای نیروهای رسمی که از قبل در شرکت ملی فولاد حضور داشتند که فقط ۱۳۰ نفر باقی ماندند که بیمه و کسورات بازنشستگی را به صندوق بازنشستگی فولاد پرداخت می‌کنند سایر پرسنل بیمه و بازنشستگی خود را به تأمین اجتماعی پرداخت می‌نمایند افرادی که تبدیل وضعیت یا روزمزد دائم شده بودند تقاضا برای استفاده از دفترچه خدمات درمانی فولاد کردند، یعنی بیمه و بازنشستگی را به تأمین اجتماعی پرداخت نمایند اما دفترچه از خدمات فولاد داشته باشند دستورهایی از مقامات بالا برای بررسی و مساعدت گرفته و موضوع در هیئت مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی مطرح که با توجه به بار مالی که به شرکت تحمیل می کرد این موضوع با دید مثبت در دستور کار قرار گرفت تیمی در مجموعه شرکت تشکیل و اقدامات مقدماتی برای صدور دفترچه پیش از سال جدید انجام گرفت اما فروردین‌ماه نامه ای از صندوق فولاد مبنی بر انجام هیچ اقدامی تا بررسی نهایی ابعاد مالی دریافت و احتمالاً این نامه در دستور کار قرار گرفته است، ولی پیگیر این موضوع هستیم.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی پیرامون میزان پیشرفت طرح ۲ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن گفت: پیشرفت کارخانه دو میلیون تنی کنسانتره را برای امسال ۲۰ درصد در نظر گرفته ایم و کار باید همانند گندله سه چاهون در دو مرحله انجام گیرد اما اقدامات در حال انجام است.

فلاح درباره سلب امضاء معاون مالی شرکت سنگ آهن مرکزی و انتقال این واحد به تهران و عدم انجام تعهدات صندوق بازنشستگی فولاد کشور گفت: همه شرکت‌ها باید ۲ امضا داشته باشند. در شرکت سنگ آهن همانند شرکت‌های بزرگ امضاء اول مدیرعامل وامضاء دوم یکی از اعضای هیئت مدیره است با توجه به اینکه کارهای اداری و مالی شرکت‌های بزرگ زیاد است این افراد دو نفر را جایگزین تا در نبود آنها حق امضا داشته باشند در شرکت سنگ آهن در صورت نبود مدیرعامل جانشین وی حق امضا دارد که مهندس شفیع بود که امضاء خود را به معاون مالی و بازرگانی شرکت تنفیذ نمود و اخیراً که آگهی تغییرات در هیئت مدیره داده شد به لحاظ ابعاد و بحث‌های نظارتی و استفاده از حق خود، امضاء به فرد مورد انتخاب از اعضای هیئت مدیره تنفیذ شد دغدغه رئیس شورای شهر برای انتقال واحد مالی یا اسناد و مدارک به تهران بود که اعلام کردیم هیچ سندی به تهران نمی رود و اعضای هیئت مدیره امضای دوم را در شرکت سنگ آهن انجام می دهند.

وی افزود: وزیر کار در آذرماه سال گذشته نامه‌ای به همه شرکت‌های زیرمجموعه ارسال و مصوبه هیئت دولت را به زیرمجموعه خود ابلاغ می‌کند که کلیه شرکت ها مکلفند در صورت داشتن حساب بانکی در تهران آن حساب را  به شهرستان محل فعالیت شرکت منتقل کنند. شرکت سنگ آهن به صورت کتبی اعلام نمود هیچ حساب بانکی در تهران ندارد و همه حساب ها در شهرستان بافق است پس دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن در خصوص دو نفر از اعضای بومی هیئت مدیره شرکت از خواسته‌های به حق مسئولین شهر است و وزیر وقت کار این را صحه گذاشته است گفت: بر این اساس اعلام به استفاده از ۲ نفر نیروی بومی شد و این خواسته به مسئولین تهران انتقال داده و در حال پیگیری است.

فلاح در پاسخ به این سوال که” آیا راه حل حقوقی برای بازگشت آنومالی های جدا شده از شرکت سنگ آهن به آن وجود دارد؟” عنوان کرد: برخی مباحث حقوقی است و به ما ارث رسیده و به عنوان مسئول باید پیگیری کنیم، یکی از این مباحث ۳۸ آنومالی است که در سال ۸۵ از بدنه مجموعه شرکت سنگ آهن مرکزی جدا و پیش از آن که سکاندار شرکت سنگ آهن شوم پیگیری حقوقی توسط شورای اسلامی شهر در این خصوص انجام گرفت و در نهایت دادگاه اعلام کرد به دلیل اینکه ذینفع نیستید نمی توانید پیگیر این موضوع باشید. اسناد و مدارک را تا جایی که آنان پیش برده بودند دریافت و اسناد و مدارکی را نیز اضافه و یک وکیل خبره در این زمینه اختیار و پیگیر این امر هستیم و در دستور کار قرار گرفته است، راهکارهای وجود دارد امیدوارم بتوانیم آن آنومالی ها را برگردانیم.

این مقام مسئول در خصوص سفر استاندار یزد به بافق برای افتتاح و کلنگ زنی چند پروژه و جلسه‌ای که در فرمانداری با حضور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران شرکت‌ها و معادن برگزار و ماحصل آن تفاهم نامه ای که بین شرکت سنگ آهن و فولاد غدیر منعقد شد که شایعاتی را مبنی بر لغو آن و همراهی نکردن سنگ‌آهن به عنوان یکی از شرکای این تفاهم نامه به دنبال داشت، اظهار داشت: شرکت فولاد غدیر اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری در شهرستان بافق نمود، با توجه به اینکه در آنومالی شمالی و میشدوان شریک هستیم ما نیز اعلام آمادگی کردیم.

وی ادامه داد: تخصص مجموعه غدیر در فولادسازی و شرکت سنگ آهن اکتشاف، استخراج، فرآوری و گندله سازی است از آنان خواسته شد در تکمیل زنجیره فولاد ما را یاری کنند به همین منظور صورت جلسه ای به امضای طرفین رسید تا مجوزهای لازم را از مجامع خود برای احداث کارخانه آهن اسفنجی ۲ میلیون تن و ۶/۱ فولادسازی اخذ کنند. در مجمعی که برگزار خواهد شد این موضوع مطرح تا مجوزهای آن اخذ شود. سرمایه‌گذاری بسیار خوبی است که توسط شرکت سنگ آهن و فولاد غدیر در شهرستان بافق انجام می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی پیرامون انتخاب مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی آهن با بیان اینکه باشگاه یک ماهیت حقوقی مستقل دارد گفت: با توجه به اینکه مدیرعامل باشگاه به مقام بازنشستگی نائل شد، در راستای شایسته گزینی؛ هیئت مدیره فراخوانی برای انتخاب مدیرعامل باشگاه برگزار که ۱۲ نفر شرکت و مصاحبه در حال انجام است.

فلاح مبارکه در پاسخ به این سوال که” فرابورس رفتن شرکت سنگ آهن در نهایت انجام می‌گیرد یا خیر؟ افزود: از سه سال قبل و پیش از آنکه عهده دار این مسئولیت شوم شرکت سنگ آهن مقدمات آن برای رفتن به بورس فراهم شده و در مهرماه سال گذشته در هیئت فرابورس مورد پذیرش قرار گرفته و ۶ ماه فرصت برای فراهم سازی مقدمات آن داده شد که بنا به دلایلی محقق نگردید و تقاضای تمدید آن را کردیم و تا تیرماه سال جاری برای انجام مباحث فرصت داده شده است.

وی تصریح کرد: خواسته‌هایی از سوی شورای اسلامی شهر و فرمانداری به مقامات بالا ارسال و در آخرین جلسه توافق شد کارگروهی به ریاست فرماندار و منتخبین شورا تشکیل و خواسته ها جمع بندی و به صندوق و فرابورس اعلام شود این مرحله در حال پیگیری توسط نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی است که در صورت توافق و بحث فرابورس انجام می‌گیرد. وی پیرامون شرکت دالاهو و ماهیت آن با بیان اینکه عمده سهام شرکت سنگ آهن برای این شرکت است گفت: شرکت ها بر اساس اصل ۴۴ واگذار می‌شوند. شرکتی که سهام شرکت دولتی به آن واگذار شده است مکلف است کمتر از سه سال درصد سهام خود را به زیر ۴۰ درصد برساند.

وی افزود: بیش از ۷۰ درصد از سهام شرکت سنگ آهن را به صندوق بازنشستگی داده بودند و موظف بود پیش از پایان ۳ سال این درصد خود را به زیر ۴۰ درصد برساند. صندوق بازنشستگی پیش از ورود بنده به عنوان مدیرعامل مجموعه قصد واگذاری سهام خود را داشت و آن را به شرکت “بین المللی فولاد دالاهو” واگذار کرد و به نوعی این امر قانونی شد؛ اکنون عمده سهام شرکت سنگ آهن برای این شرکت است و دالاهو نیز برای صندوق بازنشستگی فولاد کشور است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن در خصوص شایعاتی که مبنی بر ارسال سنگ از معدن به اشکذر برای پرعیار سازی و انتقال به دیگر نقاط کشور وجود دارد تصریح کرد: در حال حاضر شرکت سنگ آهن سنگی برای فروش ندارد یکی از مشکلات ما تأمین خوراک است. تا قبل از سال ۹۰ این کار انجام می‌گرفت، آن زمان برای اینکه نمی توانست مجموعه شرکت بدهی پیمانکار را پرداخت کند به جای بدهی سنگ به آنها می داد؛ پیش از این دو شرکت از بیرون کار پر عیار سازی را انجام می‌داند و اکنون این امر را دو شرکت معدنچیان که برای بازنشستگان و پرسنل مجموعه و گوهران چغارت که سهام آنها ۱۰۰ درصد برای سنگ آهن است، انجام می‌دهند.

فلاح پیرامون تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگر و جانباز بیان کرد: تمام فرزندان شهدا بدون اولویت با هر سابقه‌ای تبدیل وضعیت شدند و در خصوص فرزندان آزاده و جانباز درصدی برای آنان قرار گرفته که بر اساس اولویت تبدیل وضعیت خواهند شد.

این مقام مسئول درخصوص هدف از تشکیل کمیته بانوان که در شرکت سنگ آهن تشکیل شده است گفت: باتوجه به اینکه حدود ۲۷۰ نفر خانم در شرکت سنگ آهن مرکزی مشغول به کار هستند برای اینکه خواسته بانوان پیگیری گردد این کمیته تشکیل شد تا از این طریق بتوانند خواسته های خود را پیگیری کنند.

وی با بیان این که مقدمات انتخابات شورای کارگری در دست انجام است اظهار داشت: با شورای کارگری تعامل داریم شاید اختلاف نظری وجود داشته که این طبیعی است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی در خصوص احداث پارک آبی گفت: بودجه ای برای آن در نظر گرفته و تصویب شده است. محل این پارک در حال بررسی است اند شاا… بعد از انتخاب پیمانکار کار آغاز خواهدشد.

انتهای پیام/ع