مهر ماه و لزوم توجه خاص دولت به مطالبات فرهنگیان به قلم محمد عباسی بافقی
مهر ماه و لزوم توجه خاص دولت به مطالبات فرهنگیان به قلم محمد عباسی بافقی
ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس ، فرارسیدن ماه مهر- بهار تعلیم و تربیت- را به همه دانش آموزان و معلمان عزیز تبریک می گوییم.

صبح بافق؛

مهر ماه و لزوم توجه خاص دولت به مطالبات فرهنگیان

ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس ، فرارسیدن ماه مهر- بهار تعلیم و تربیت- را به همه دانش آموزان و معلمان عزیز تبریک می گوییم.
حال که ماه مهر فرا رسیده است و دولت جدید آقای رئیسی، سیاست و برنامه‌ریزی را در دست گرفته است ،با توجه به شعار دولت ایشان مبنی بر اینکه :مسائل آموزش و پرورش و فرهنگیان باید در راس برنامه‌ریزی‌ها قرار گیرد، انتظار می رود که هر چه سریع تر مشکلات و دغدغه‌های عزیزان فرهنگی حل وفصل گردد تا مسائل مربوط به آموزش و تربیت دانش‌آموزان نیز، در مسیر واقعی خود قرار گیرد؛ چرا که امروزه بی‌رغبتی معلم بر اثر بها ندادن به خواسته هایش به طور مسلم، در مسائل آموزشی ، پرورشی ، تربیتی ، اخلاقی و…. جامعه نیز ،سرایت کرده است و به تبع، چنان که حل آنها مورد توجه و اقدام جدی قرار نگیرد، عواقبی بس وخیم تر و ریشه دار تر به دنبال خواهد داشت. البته ،رتبه‌بندی معلمان، همسان‌سازی حقوق و مزایای بازنشستگان سال ۹۹، بهبود شرایط رفاهی فرهنگیان و افراد بازنشسته، از مهم‌ترین خواسته‌های مطرح امروزی می باشد؛ بطوریکه هر روزه در شهرهای مختلف ،شاهد اعتراض و تجمع عزیزان فرهنگی در خصوص عملیاتی شدن این موارد هستیم. مسئولین کشور جمهوری اسلامی باید به این مطالبات توجه نمایند وزودتر در صدد حل مشکل برآیند؛چرا که آموزش و پرورش، بخواهیم یا نخواهیم ،رکن اساسی در توسعه کشور بوده و خواهد بود.
مشکل دیگری که امروزه می‌تواند بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه فرهنگی را به دور از هرگونه غوغاسالاری و تشنج حل و فصل نماید، لزوم به رسمیت شناختن تشکل صنفی فرهنگیان- طبق قانون اساسی- در کشور می باشد؛ بدیهی است که این تشکل‌ها هم حامی دولت و معلم و هم حامی کشور و نظام خواهند بود .
یکی دیگر از مسائل این است که با وجود مشکلات اقتصادی ،خیلی از خانواده‌ها و دانش‌آموزان در خصوص تمهیدات امکانات آموزش غیر حضوری، نظیر موبایل ،تبلت و… ،دچار مشکل جدی شده‌اند تا جایی که بعضی از خانواده ها مجبوربه بی تفاوتی نسبت به آموزش و تحصیل فرزندان یا نهایتاً باز داشتن آنها از تحصیل گردیده اند!!
از دیگر مواردی که باید به آن توجه جدی شود این که: مسئولین آموزش و پرورش استان یزد و شهرستان اخیراً اعلام کرده‌اند که آموزش ،با گروه بندی دانش‌آموزان، حضوری خواهد بود؛ این امر چند مشکل جدی دارد:
۱ – با توجه به اینکه دانش آموزان و حتی برخی از معلمان، هنوز واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند، آیا این تصمیم جای بسی تامل ندارد؟!!
۲- در صورتیکه کلاسهاحضوری و با تعداد محدود تشکیل شود، مسلماً وقت کم می آید و دروسی بر جای می‌ماند ؛لذا باید معلم به صورت غیر حضوری نیز تدریس نماید ؛حال سوال این است :
آیا با وجود مطالبات فرهنگیان و دلسردی این عزیزان، می توان انتظار داشت که علاوه بر تدریس حضوری در مجازی نیز مبادرت نمایند ؟؟
۳ – با وجود اینکه موبایل یک وسیله اختصاصی و شخصی به حساب می‌آید، یکی از مطالبات فرهنگیان این است که در صورت تصمیم بر تدریس مجازی ،دولت موظف است علاوه بر تامین موبایل و وسایل آموزشی برای دانش آموزان ضعیف، برای معلمان نیز، موبایل و وسایل آموزشی لازم را فراهم نماید، حال باید ببینیم در دولت جدید با این مطالبات چگونه برخورد می‌ شود؟آیا مسائل و مشکلات آموزش و جامعه فرهنگیان به قول شخص ایشان یک بار برای همیشه حل می شود یا مانند دولت روحانی، وعده فردا و پس فردا داده خواهد شد؟

انتهای پیام/