اتصال بیش از ۳ هزار منزل مسکونی بافق به شبکه فاضلاب شهری به زودی آغاز می‌شود/بوی نامطبوع بعضی مناطق باوصل کامل شبکه برطرف می شود
اتصال بیش از ۳ هزار منزل مسکونی بافق به شبکه فاضلاب شهری به زودی آغاز می‌شود/بوی نامطبوع بعضی مناطق باوصل کامل شبکه برطرف می شود
مسئول طرح فاضلاب شهری در پاسخ به این سوال که چه زمانی وصل انشعاب در مناطقی که عملیات حفاری و نصب لوله انجام شده را شروع می کنید اظهار داشت: سه شرکت برای اجرای ۳۶۵۰  فقره ازانشعابات انتخاب، درمرحله تجهیز کارگاه می باشند. ضمنا بزودی مرحله نصب انشعاب داخل وخارج منازل شروع خواهد شد.

درخصوص آخرین وضعیت پیشرفت طرح احداث شبکه وتصفیه خانه فاضلاب شهری  بافق و انتقال دغدغه های مردم و شفاف سازی،  صبح بافق در گفتگویی اختصاصی با مهندس نادرمحمدباقری مجری این طرح ازآخرین وضعیت طرح فاضلاب شهری در شهرستان جویا شد.

طرح فاضلاب شهری بافق از سال ۹۳ با عنوان استفاده در صنعت توسط شرکت سنگ آهن مرکزی شروع شد

محمد باقری در ابتدا گفت: طرح فاضلاب شهری بافق از سال ۹۳ با عنوان استفاده در صنعت توسط شرکت سنگ آهن مرکزی شروع شد. این طرح در ابتدا با مشکلاتی از جمله افزایش چند باره نرخ ارز و تحریم های ظالمانه به منظورخرید تجهیزات تصفیه خانه روبرو شد.

در حال حاضر ۱۲۵۵واحد مسکونی  به شبکه فاضلاب شهری متصل شده

وی در ادامه افزود: با همکاری مردم و مسئولین درحوزه اجرای شبکه، ۱۴۵ کیلومتر در سطح شهر اجرا و در ۱۸ اسفندماه  ۹۹ فاضلاب وارد تصفیه خانه شد. در حال حاضر ۱۲۵۵واحد مسکونی به شبکه فاضلاب شهری متصل که  با موافقت شرکت سنگ آهن مرکزی و هیئت مدیره ،هیچ گونه هزینه ای بابت اتصال انشعاب داخل منازل اخذ نشده وکاملا رایگان است.

روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ مترمکعب آب تصفیه  به شرکت سنگ آهن مرکزی انتقال و در کارخانه فرآوری استفاده می شود

مسئول طرح فاضلاب شهری در خصوص سیستم تصفیه خانه خاطرنشان کرد: از اسفندماه ۱۴۰۰ و با حضور مدیر عامل شرکت و معاون استاندار خط انتقال آب تصفیه شده به شرکت سنگ آهن عملاً آغاز به کار کرد و  تا امروز فاضلابی که وارد تصفیه خانه می شود۱۰ لیتر برثانیه و روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ مترمکعب آب به شرکت سنگ آهن مرکزی انتقال و در کارخانه فرآوری استفاده می شود.

مجتمع مسکونی مسکن مهر،هتل نیکان،سرای رحمت و تعدادی ازرستوران هابه طور کامل وصل شبکه شده است

محمدباقری عنوان داشت: غیر از ۱۲۵۰ انشعابی که به شبکه متصل شده مجتمع مسکونی مسکن مهر، هتل نیکان، سرای رحمت و تعدادی از رستوران های در مسیر ( پس از نصب چربی گیر و تایید دستگاه نظارت )به طور کامل وصل شبکه شده است.

بابت اجرای شبکه سه شرکت کویر نوآب، آرون آب و شرکت توسعه وعمران بافق درحال فعالیت هستند

وی در خصوص تعداد شرکت های پیمانکار مشغول به فعالیت در این طرح نیز بیان داشت: بابت اجرای شبکه سه شرکت درحال فعالیت هستند، شرکت کویر نوآب درحال اجرای ۱۲ کیلومتر خط جدید و ۳۸ کیلومتر  رفع نقص، شرکت آرون آب در حال اجرای ۲۷ کیلومتر شامل باند رفت و برگشت بلوار وحشی بافقی، خیابان مهدیه، خیابان شیخ محمدتقی بافقی و شرکت توسعه وعمران بافق نیز در مرحله  تجهیز کارگاه جهت اجرای  ۱۱ کیلومتر ازشبکه است .

بزودی مرحله نصب انشعاب داخل وخارج منازل شروع خواهد شد

مسئول طرح فاضلاب شهری در پاسخ به این سوال که چه زمانی وصل انشعاب در مناطقی که عملیات حفاری و نصب لوله انجام شده را شروع می کنید اظهار داشت: سه شرکت برای اجرای ۳۶۵۰  فقره ازانشعابات انتخاب که درمرحله تجهیز کارگاه می باشند. ضمنا بزودی مرحله نصب انشعاب داخل وخارج منازل شروع خواهد شد.

کار فاضلاب شهری علیرغم اینکه در ظاهر کار ساده ای هست یکی از مشکل ترین و زمان برترین طرح های عمرانی است

وی ضمن قدردانی از مهندس حمیدیان مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی افزود: در حوزه قراردادها ۵ قرارداد درموضوع فاضلاب شهری منعقد که سه قرارداد درحوزه انشعاب، یک مورد در حوزه شبکه و یک مورد هم در حوزه بای پس تصفیه خانه منعقد شده است. کار فاضلاب شهری علیرغم اینکه در ظاهر کار ساده ای هست یکی از مشکل ترین و زمان برترین طرح های عمرانی است و اکثر شرکت های صنعتی و معدنی که قصد بهره برداری از این طرح را دارند با آب و فاضلاب قرارداد منعقد نموده و یک هزینه ای پرداخت و  خود را درگیر تبعات اجتماعی نمی کنند.

اگر از پساب فاضلاب استفاده نشود باید از آب شرب در حوزه صنعت استفاده شود

محمدباقری تصریح کرد: زمانی که فاضلاب به آب های زیرزمینی نفوذ می کند باعث آلودگی منابع زیرزمینی و صدمه به محیط زیست می شود و اگر از پساب فاضلاب استفاده نشود باید از آب شرب در حوزه صنعت استفاده شود.

در حوزه بوی نامطبوع همیشه این مشکل را نداریم

مسئول طرح فاضلاب شهری به بوی نامطبوع و گلایه شهروندان هم اشاره و اظهار داشت: مشکلی که شهروندان گلایه مند هستند در حوزه بوی نامطبوع است که همیشه این مشکل را نداریم به طور مثال فاضلاب مسکن مهر که به شبکه متصل  شده ازخیابان های عدالت، ۱۵ خرداد، ۱۴ معصوم و بلوار انقلاب عبور تا به تصفیه خانه می رسد، در این نقاط به دلیل  جاری بودن فاضلاب  بوی نامطبوع نداریم. بعضا بلوارهای انقلاب، کشاورز و میدان فاطمیه در بعضی از ساعات به دلیل  راکد بودن فاضلاب بوی نامطبوع استشمام می شود که باوصل شدن انشعابات آتی این مهم برطرف میگردد.

عمق چاله ها از ۳ متر تا ۱۱ متر و بستگی به شیب زمین و مکان دارد

وی در خصوص زمان بربودن این طرح در بعضی از مناطق گفت: بطورمثال در بلوار وحشی بافقی پیشرفت خوب بوده ولی در بعضی از نقاط این بلوار به لایه های سفت و سخت برخورد که ادامه کار را با مشکل مواجه کرده و یا اینکه در خیابان مهدیه عمق حفاری ها ۱۰ متر و زمان بر است. عمق چاله ها از ۳ متر تا ۱۱ متر و بستگی به شیب زمین و مکان دارد. فاضلاب بافق به صورت ثقلی طراحی شده و خوشبختانه بهترین نوع طراحی شبکه فاضلاب است.

تا زمانی که تست انجام نشود مشاور و نماینده کارفرمامسیر راتحویل نمی گیرند

محمدباقری عنوان داشت: زمانی که حفاری صورت می گیرد یک روز برای ریگلاژ کف کار و تحویل به مشاور و بعد از تحویل یک بتن مگرکف چاله ها انجام و حداقل بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت مشاور اجازه فعالیت نمی دهد تا بتن محکم شود. نصب لوله و تست آب بندی مرحله بعدی کارمی باشد و تا زمانی که تست انجام نشود مشاور و نماینده کارفرمامسیر راتحویل نمی گیرند.

زمانی که صورت وضعیت پیمانکاران  توسط مشاور پروژه ومجری طرح تائید شوددر اسرع وقت پرداخت می گردد

بامساعدت وهمراهی مدیریت شرکت  زمانی که صورت وضعیت پیمانکاران  توسط مشاور پروژه ومجری طرح تائید شود در اسرع وقت پرداخت می گردد.

در موضوع آسفالت بعد از اتمام کار نمی توان سریع عملیات آسفالت را انجام داد

مسئول طرح فاضلاب شهری به آسفالت بعد از اتمام کار هم اشاره و بیان داشت: در موضوع آسفالت بعد از اتمام کار نمی توان سریع عملیات آسفالت را انجام داد به دلیل اینکه عمق حفاری ها بین ۳ تا ۱۰ متر است و اگر بخواهیم همان روزی که چاله ها پر شد اجرا کنیم نشست ایجاد خواهد شد. به خاطر نشست زمین دولایه آسفالت انجام می شود، لایه اول که درفصل زمستان به دلیل سردی هوا ۳۰ تا ۴۰ روز و در فصل تابستان هم حداقل ۱۵ تا ۲۰ روز باید زمان بگذرد تا نشست خود را انجام دهد و لایه دوم آسفالت اجرا می‌شود.

مردم با مراجعه به دفتر فاضلاب شهری واقع در شهرک آهنشهر شکایت خود را مطرح کنند

محمدباقری در پایان ضمن قدردانی از سعه صدروهمراهی همشهریان بزرگوار گفت: همشهریان گرامی اگر شکایت یا نارضایتی داشته باشند با مراجعه به دفتر فاضلاب شهری واقع در شهرک آهنشهر مشکل خود را مطرح فرمایند.

انتهای پیام/