پیش بینی برداشت ۸هزار تن خرما از نخلستان های بافق/کمبود ظرفیت سردخانه و بازار فروش عمده مشکل خرماداران بافقی

علی اکبر رحمتیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بافق در گفتگو با خبرنگار صبح بافق گفت: سطح زیر کشت خرما در شهرستان بافق بیش از دو هزار هکتار است که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.
وی در ادامه افزود: عمده رقم های کشت شده در شهرستان بومی، کبکاب، زاهدی و پیارم هست و مرغوبترین آنها نیز پیارم به علت صادراتی بودن و ارزش اقتصادی بالا و همچنین کبکاب به علت کیفیت بالای آن است. تعداد ۱۵۰۰اصله پاجوش کبکاب و۶۰۰اصله نهال کشت بافت پیارم بین نخلکاران توزیع و تعداد۱۵۰۰اصله پاجوش پیارم نیزدرمهرماه امسال توزیع می‌گردد.
مدیر جهاد کشاورزی بافق تصریح کرد: پیش بینی می شود در سال جاری حدود ۸ هزار تن خرما از نخلستان های شهرستان برداشت شود.
رحمتیان در پاسخ به این سوال که عمده مشکل خرما کاران شهرستان چیست بیان داشت: کم بود ظرفیت سردخانه برای نگهداری، نبود صنایع جانبی به میزان کافی و نبود بازار فروش عمده مشکل خرما کاران بافقی هست.
مدیر جهاد کشاورزی بافق ظرفیت سردخانه خرما را ۱۰۰ تن بیان کرد و افزود: با این وجود صدور مجوز برای ۶ سردخانه با ظرفیت بیش از ۶۰۰ تن در دست اقدام است.
رحمتیان در پایان در خصوص اقداماتی که در رابطه با فرآوری خرما انجام شده اظهار داشت: در حال حاضر دو واحد فرآوری خرما در زمینه تولید سرکه، شیره و شکلات خرمایی با ظرفیت ۵۰۰ تن در سال در حال فعالیت هستند.
انتهای پیام/

  • نویسنده : صبح بافق